Fantastyka

Gra o Tron – George R. R. Martin

Gra o Tron - George R. R. Martin

Gra o Tron
George R. R. Martin

Osławiona dzięki serialowi produkcji HBO Gra o Tron to pierwsza część serii „Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina. Ta powieść to tryumfalny powrót fantasy w prawdziwie tolkienowskim stylu. Przenosi nas do wyjątkowego świata królów, rycerzy i dam oraz namiętności, które nimi targają, żądzy władzy i szalonych intryg.

Ciekawa jest już struktura powieści. Nie ma jednego głównego bohatera. Historia toczy się równolegle w różnych miejscach Krain Zachodnich, a także za Wąskim Morzem. Wydarzenia, których sprawcą jest jeden z bohaterów mogą znacząco wpłynąć na losy innego, oddalonego o setki mil. Rozdziały są nazwane imionami poszczególnych postaci, których punkt widzenia przedstawiony jest w danym momencie. Efektem jest wielowymiarowy i niejednoznaczny obraz zarówno tego, co się dzieje, jak i aktorów na scenie.

W Siedmiu Królestwach już od kilkunastu lat panuje pokój. Król Robert Baratheon włada całą krainą. Wielkie rody pozornie zbratane ze sobą w rzeczywistości kryją swoje tajemnice i interesy czekając na odpowiedni moment, by zacząć o nie walczyć. Moment taki nadchodzi, gdy umiera Królewski Namiestnik. Intrygi nagle dwoją się i troją, a bohaterowie stają przed trudnymi wyborami między honorem a bezpieczeństwem. Wojna zawisa w powietrzu, a za morzem dzieci obalonego przed laty króla planują powrót na tron. Wydaje się, że nikt nie jest bezpieczny, a każdy ruch może prowadzić do tryumfu lub upadku. Jedyne miejsce, które wydaje się być odcięte od wydarzeń toczących się w Siedmiu Królestwach, to Mur, wzniesiony na północy, by chronić ludzi przed pradawnymi rasami i mrocznymi siłami czającymi się w ośnieżonych lasach. Ale i mieszkający tam Czarni Bracia zauważają niepokojące sygnały zza potężnej budowli i szykują się do tego, co może nadejść.

Charaktery postaci są z każdym rozdziałem coraz bardziej skomplikowane i złożone. Czytelnik wraz z bohaterami zastanawia się często komu może ufać, a kto usiłuje go oszukać. Narracja prowadzona jest po mistrzowsku, pobudza wyobraźnię i obrazowo przedstawia miejsca oraz ludzi. Ogromna ilość trafnych porównań oraz często opisywane detale takie jak sposób jedzenia, czy ubiór postaci, przybliżają świat Czytelnikowi i niemal stawiają go w centrum świata Krain Zachodnich. Realistyczne opisy scen erotycznych i wojennych budują poczucie, że nie jest to baśń, ale prawdziwie trudna historia, która nie boi się przemilczeć pewnych zachowań.

Jako osoba, która najpierw obejrzała serial, a potem dopiero dorwała się do powieści, wiedziałam, czego się spodziewać. Na szczęście pierwszy sezon obejrzałam już dawno i pewnych faktów nie pamiętałam, co sprawiło, że bywałam zaskoczona zachowaniem bohaterów. Zdaję sobie sprawę, że gdybym wpierw przeczytała książkę, byłabym nią bardziej zafascynowana i jeszcze trudniej byłoby mi się oderwać od akcji. Jednakże, trzeba przyznać honory również twórcom serialu, którzy doskonale poradzili sobie z odtworzeniem miejsc, postaci i sytuacji. Pierwszy sezon jest bardzo wiernym odbiciem powieści, zgadza się z nią często nawet w drobnych detalach, niektóre dialogi przytoczone są dosłownie. Może być to zasługą tego, że scenariusz pisał sam George R. R. Martin.

Tym, którzy lubią wyobrażać sobie to, co czytają, zamiast mieć w głowie ugruntowany schemat z ekranu, polecam kolejność książka-serial. Tym, którzy wiedzą, że znajomość fabuły nie przeszkodzi im w cieszeniu się czytaniem powieści polecam kolejność serial-książka. Ostrzegam, że po przeczytaniu serial może wydać się nudny, natomiast po obejrzeniu książka zbyt mało zaskakująca. Dlatego warto zrobić sobie dłuższą przerwę między jednym, a drugim.

Niezależnie od kolejności zapoznawania się z Pieśnią lodu i ognia jedno jest pewne- to pozycja, która koniecznie powinna się znaleźć zapisana wielkimi literami na liście „Przeczytać koniecznie!”.

Informacje o książce:
Tytuł:
Gra o Tron
Tytuł oryginału: A Game of Thrones
Autor: George R. R. Martin
ISBN: 9788375067293
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać