Poradniki

Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje – Brafman Rom, Brafman Ori

Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje - Brafman Rom, Brafman Ori

Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje
Brafman Rom, Brafman Ori

„Co Ci odbiło? Postradałeś zmysły? Rozum Ci odjęło? Chyba każdy z nas kiedyś słyszał słowa lub sam tak mówił. Dlaczego, kiedy coś sobie wmówimy, nie umiemy się w porę wycofać, nawet wiedząc, że brniemy w stronę przepaści? Co sprawia, że postępujemy nieracjonalnie i często przez to dużo tracimy? Dopasowujemy się do większości, tkwimy w toksycznym związku, zamykamy oczy na oczywistości, które przeczą temu, co zdążyliśmy sobie wbić do głowy, wybieramy błędne rozwiązania, przestajemy wierzyć własnym zmysłom, dajemy sobie wmówić bzdury… Gdybyśmy wiedzieli dlaczego, pewnie potrafilibyśmy się oprzeć działaniu tajemnych sił, które powodują, że podejmujemy nieracjonalne decyzje. Lepiej poznać je zawczasu, by im nie ulegać i zachować zdrowy rozsądek”.

Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się nad powyższymi kwestiami, każdy z nas zachowuje się czasami tak, że po chwili, jak już ochłonie, zastanawia się, jak mógł tak postąpić, przecież to było kompletnie bez sensu. Naprzeciw tym zagadnieniom wychodzą autorzy książki „Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje”. Obi Brafman autor wielu bestsellerów „The New York Times”, badacz i przedsiębiorca. Jego specjalizacją jest transformacja kulturowa oraz podejście do rozwiązywania problemów. Jego pomysły zostały wykorzystane przez takich gigantów jak: Google, Amazon, Microsoft czy Netflix. Drugi z autorów, Rom Brafman, jest doktorem psychologii. Mężczyzna prowadzi wiele kursów dotyczących zakresu rozwoju osobistego. Jego zainteresowania oraz prace badawcze skupiają się na dynamice relacji międzyludzkich.

W swojej książce panowie pochylają się nad kwestią naszej psychiki. Zastanawiają się i starają wytłumaczyć, jakie siły rządzą naszą psychiką i wytrącają nas niekiedy z torów właściwego myślenia. Dlaczego tak łatwo dajemy sobą manipulować, kiedy jesteśmy bardziej podatni na takie sytuacje, a kiedy jesteśmy w stanie się im oprzeć. Co więcej, autorzy uświadamiają nam, jak wpływają one na nasze codzienne życie, a nawet finanse. Najciekawsze jest to, że często nawet nie jesteśmy świadomi tego, że tracimy nad sobą kontrolę.

Książką jest napisana naprawdę ciekawie, nie są przedstawione tylko suche teorie, ale przytoczonych jest mnóstwo historii, pokazujących, co tak naprawdę sprawia, że postępujemy irracjonalnie. Mnie w pamięć najbardziej zapadła historia o licytacji 20 dolarów. Pewien profesor z Harvardu pokazywał na niej działania dwóch sił, zaangażowania i pragnienia uniknięcia straty. Eksperyment miał za zadanie pokazać, jak nieracjonalnie podejmujemy decyzje. Dodam jeszcze, że zajęcia były prowadzone dla słuchaczy MBA, osób, które mają już doświadczenie w biznesie. Zaczynało się od tego, że profesor na pierwszych zajęciach wyciągał banknot 20 dolarowy i proponował licytację. Każdy mógł zaoferować taką kwotę zakupu, jaką chciał. Podczas licytacji musiałby być spełnione tylko dwa warunki: przebijamy o dolara i konkurent zgarnia wszystko, ale ostatni konkurent musi wypłacić sumę, jaką zalicytował. Jak się domyślamy, na początku licytacja ruszała pełną parą, możliwość zgarnięcia większych pieniędzy za mniejsze, była kusząca. Działo się tak do poziomu 12 – 16 dolarów, następnie studenci zaczynali się denerwować, teraz nie tylko chcieli wygrać, ale też nie chcieli tracić. Tutaj już zaczynała się „wojna na wyniszczenie”, angażowali się w dalszą grę, tylko po to, aby nie stracić. Licytujący wpadali w wir licytacji, kiedy stawka przekroczyła nagrodę, myśląc rozsądnie, powinni się wycofać, bo, tak czy siak, stracą. Jednak oni dalej brnęli, coraz więcej tracąc. Zaskakujące jest, że rekordzista zapłacił 204 za 20 dolarów. Ciekawe jest też to, że wykładowca, który przeprowadza ten sam eksperyment od lat, nigdy nie stracił na tym, studenci, zawsze tracili kontrolę nad sobą i licytowali powyżej tego, co wydawało się rozsądne. Jak widać na powyższym przykładnie, dążenie do uniknięcia straty i zaangażowanie są w stanie przysłonić zdrowy rozsądek.

W książce znajduje się wiele podobnych, historii uświadamiających nam nieracjonalność naszego działania. Podczas lektury autorzy starają się nam również wyjaśnić, dlaczego tak postępujemy i co możemy zrobić, aby tego uniknąć. Poradnik jest naprawdę ciekawy i warty przeczytania. Serdecznie zapraszam do lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje
Tytuł oryginału: Sway: The Irresistible Pull of Irrational Behavior
Autor: Brafman Rom , Brafman Ori
ISBN: 9788395864988
Wydawca: Kompania Mediowa
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać