Niebezpieczny trójkąt - Kamila Andrzejak-Wasilewska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dla dorosłych

Niebezpieczny trójkąt – Kamila Andrzejak-Wasilewska

Niebezpieczny trójkąt - Kamila Andrzejak-Wasilewska

Niebezpieczny trójkąt
Kamila Andrzejak-Wasilewska

„Mrugnęłam nerwowo kilka razy, nie wierząc w to, co widzę. Otworzyłam szeroko oczy, gdy facet, który stał naprzeciwko mnie, pochylił głowę, badawczo mierząc mnie wzrokiem i oblizując przy tym usta. Ja pierdolę, to są jakieś żarty, pomyślałam. […] On tu był. To był on. Koleś o którym śniłam kilkanaście nocy z rzędu, o którym trudno mi było zapomnieć. Koleś, z którym pierwszy raz pieprzyłam się w nocnym klubie. Koleś z którym zawarłam popieprzoną umowę.”

Ten przytoczony fragment z książki „Niebezpieczny trójkąt” autorstwa Kamili Andrzejak-Wasilewskiej, idealnie oddaje charakter całej powieści. Erotyki zazwyczaj charakteryzują się mało skomplikowaną fabułą. Od czytelników nie wymagają zbyt dużej uwagi czy skupienia. Są lekkie i łatwo napisane, dzięki temu wiele zabieganych kobiet sięga po tego typu pozycje. Ta idealnie się do tego nadaje.

Erotyk jest utworem lirycznym, który zawiera w sobie przede wszystkim tematykę miłosną. Samo słowo wywodzi się z języka greckiego – erôtikós, co w tłumaczeniu oznacza miłość zmysłową. Mimo że wiele kobiet nie przyznaje się do czytania tego typu literatury, erotyki stanowią jeden z chętniej czytanych gatunków literackich. Osobiście uważam, że takie książki pozwalają na chwilę relaksu i oderwania od rzeczywistości i nie wymagają zbyt wiele od czytelnika.

Niebezpieczny trójkąt” zaciekawił mnie swoim opisem. Wiele książek tego typu ma bardzo podobny schemat fabuły. Tutaj jest coś oryginalnego, z czym się jeszcze nie spotkałam. Zaciekawiło mnie to i nie pomyliłam się. Książka posiada cechy typowej literatury erotycznej, jednak jej wnętrze opowiada całkiem oryginalną i raczej mało spotykaną historię. Dzięki temu książka zyskuje na swojej wyjątkowości. Myślę, że nie jest to erotyk dla młodzieży a raczej napisany został dla bardziej dojrzałych kobiet. Nie ma tutaj miejsca na standardowy schemat szarej myszki i dominującego mężczyzny. Za to otrzymujemy od autorki dwóch spokrewnionych ze sobą mężczyzn (braci), zakochanych w jednej kobiecie, która z kolei nie może odnaleźć się w swoich uczuciach do żadnego z nich. Dzięki temu książka ocieka miłością, pożądaniem, zdradą i nienawiścią. Nie czytałam chyba książki jeszcze tak skrajnej, a mimo to z tak intrygującą historią. Mimo że trudno polubić główną bohaterkę, ponieważ jej zachowania bardzo często są irracjonalne, to mimo to z pewnością czytelniczki zjednają sobie jednego z braci. Taki też był zamysł autorki. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów:

„Starałam się również w tej książce stworzyć trzy główne postacie i myślę, że mi się udało. Chciałam, aby efekt końcowy był taki, że powstaje teamSeweryn i teamAlan, aby zdania czytelniczek były różne. Jedne wolą Seweryna, inne Alana. I o to mi chodziło i myślę, że się udało.” [źródło]

Tutaj swoje zdanie pozostawię dla siebie. Niech każda z czytelniczek przekona się sama komu kibicuje. Szczególnie, że książka będzie miała swoją kontynuację. A zakończenie pierwszej części aż się prosi o dalszy ciąg. Jak sama autorka przyznała wszystkie części zostały już napisane.

„Powieść liczy trzy części i wszystkie już mam skończone. Jeśli mam czas, potrafię napisać historię w miesiąc, bo kocham to robić i tak…To jest przyjemny proces. Nawet bardzo. Pisanie pozwala mi się oderwać od rzeczywistości.” [źródło]

Opowieść przedstawiona jest z perspektywy głównej bohaterki – Nikoli. Jednak niektóre rozdziały napisane zostały także z perspektywy Alana – głównego bohatera. Dzięki temu mamy wgląd w przemyślenia bohaterów. To bardzo pomocne, ponieważ mimo że książka posiada oryginalną i ciekawą fabułę, czasami była niedopracowana. Można się pogubić w skrajnych emocjach bohaterów. Jednak nie jest to dużą przeszkodą, szczególnie jeśli czytelnik zdaje sobie sprawę, że jest to debiut autorki.

Powieść rozpoczyna się od imprezy w szczecińskim klubie, gdzie Nikola poznaje tajemniczego mężczyznę i momentalnie traci głowę. Nie liczy się dla niej nic, tylko dobry seks. Obiecują sobie, że jeśli kiedyś znów się spotkają powtórzą to.

Kolejne rozdziały dzieją się już cztery lata później. Nikola ma ułożone życie i planuje ślub. Jak można się domyślić dochodzi do spotkania Nikoli i mężczyzny z klubu. I w dodatku okazuje się być bratem Seweryna – narzeczonego głównej bohaterki.

„Jest tyle ludzi na tym zasranym świecie, a ja musiałam wpaść akurat na niego? Z całej ziemskiej populacji to właśnie Alan musiał być bratem Seweryna? Nie było nikogo innego do odegrania tej roli?”.

I tutaj zaczynają się komplikacje, dzięki którym czytelnik z pewnością wpadnie w wir historii i nie zauważy kiedy książka dobiega końca.

Jedynym moim zastrzeżeniem do całej książki są często powtarzające się myśli głównej bohaterki. Myślę, że zabieg miał pokazać jak Nikola jest pogubiona w swoich uczuciach. Jednak jako czytelnik momentami miałam wrażenie, że autorka przypomina nam co chwilę co ma w głowie bohaterka, żeby przypadkiem nam coś nie umknęło. Czasami było to tak nagminne, że monologi wewnętrzne pomijałam. Poza tym drażniącym aspektem książka jest naprawdę ciekawie napisana. Mimo swojej obszerności czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie.

Z czystym sumieniem polecam tę książkę każdej kobiecie, która chciałaby przeczytać romans erotyczny, inny niż większość na rynku. Coś odświeżającego i nowego.

Informacje o książce:
Tytuł: Niebezpieczny trójkąt
Tytuł oryginału: Niebezpieczny trójkąt
Autor: Kamila Andrzejak-Wasilewska
ISBN: 9788382191905
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content