Poradniki

Bieganie dla początkujących i zaawansowanych – Grzegorz Rogóż

Recenzja książki Bieganie dla początkujących i zaawansowanych - Grzegorz Rogóż

Bieganie dla początkujących i zaawansowanych
Grzegorz Rogóż

Bieganie dla początkujących i zaawansowanych” Grzegorza Rogóża to nie pierwsza i na pewno nie ostatnia książka w tematyce sportu, a w szczególności biegania, z którą się zetknęłam. Lubię biegać, czytać o bieganiu i szukać rozwiązań, które później mogę wprowadzić w życie. Już od samego początku książka nabiera dla mnie wartości. Dlaczego? Napisana została przez autora, który nie jest teoretykiem. Pan Grzegorz jest biegaczem oraz kolarzem, sportowcem z krwi i kości, pasjonatem ruchu i aktywnego trybu życia. A co więcej – jest Polakiem! – a sama książka odnosi się do naszych, polskich warunków i nie jest stylizowana na wzór amerykańskiego podręcznika. Początek zapowiada się bardzo dobrze. Co dzieje się dalej?

Autor jasno zarysowuje cel książki i sposób jej realizacji. Nie ma tu miejsca na chaos, nieporządek czy przypadkowe treści. Nie znajduję wypełniaczy, których celem miałoby być jedynie zajęcie miejsca i zwiększenie objętości książki. Nie znajduję również bzdur wyssanych z palca, dołożonych w celach marketingowych czy pseudorozwojowych. Dostaję konkret, dużo merytoryki i masę wskazówek. Właśnie tego oczekiwałam.

Plan książki ujęty jest dobrze rozplanowanym spisem treści. Dowiaduję się wielu istotnych informacji na temat sprzętu koniecznego lub wskazanego do biegania, rozeznaję w temacie (bardzo dobrze opracowanym!) diety biegacza, przestaję mieć złudzenia w kwestii kosztów czy trudności związanych z bieganiem. Dopiero po wprowadzeniu przez teorię i zbudowaniu fundamentu wiedzy autor dochodzi do sedna i zaczyna uczyć samego biegania. Rozpoczynając od podstaw technicznych doprowadza swojego czytelnika aż do startu w maratonach. I to w całkiem realny, możliwy do realizacji sposób. Nie upiększa, nie obiecuje cudów, nie stara się zrobić z przeciętnego Kowalskiego o nijakiej kondycji – biegacza na skalę światową. Pokazuje jednak, iż każdy może, na miarę swoich możliwości, zrobić ogromny skok kondycyjny i zaprzyjaźnić się z bieganiem.

W spojrzeniu autora dostrzegam ogromną pasję i nietypowy sposób spojrzenia na świat. Ukazuje on bieganie nie tylko jako sport, ale i sposób życia. Nie wieje nudą, nie zraża do biegania, nie straszy. Owszem, ukazuje trudności, jakie mogą spotkać człowieka rozpoczynającego swoją przygodę z bieganiem, jasno wypunktowuje możliwe ryzyko kontuzji czy chorób, jednak wskazuje przy tym jak im zapobiegać i zamienić bieganie w zarówno rozrywkę jak i formę relaksu, świątyni relaksu i zadbania o samego siebie. Kiedy podążam za sposobem myślenia, jakim dzieli się autor, zaczynam patrzeć na bieganie, jako formę poznania samego siebie, samorozwoju, stawiania sobie wyzwań i poprzeczek do osiągnięcia. Widzę siebie, jako osobę swobodną, wolną i spokojną. Bieganie uczy. Samodyscypliny, wytrzymałości, cierpliwości, ale przede wszystkim znajomości własnego ciała i psychiki. Uczy odróżniania, kiedy słyszymy „nie” wypowiedziane przez ciało, a kiedy przez rozum. Uczy odróżniania, kiedy to emocje plączą nam w głowie i utrudniają jasne myślenie.

Dzięki podręcznikowi „Bieganie dla początkujących i zaawansowanych” nie tylko zdobędziesz wiedzę o bieganiu. Autor książki będzie dla Ciebie nauczycielem i przewodnikiem w kwestii wyboru sprzętu i butów, nauczy Cię zapobiegać odwodnieniu, zakwasom, kontuzjom, zadba o Twoją kondycję i równowagę. Co więcej – dostaniesz w pakiecie ogromną dawkę psychologii sportu: nauczysz się gospodarować czasem, wyznaczać sobie cele do osiągnięcia, planować biegi i sprawdzać swoje postępy. Zapanujesz nad sobą, swoimi nerwami i impulsywnością a także uwierzysz we własne siły i możliwości. Czego chcieć więcej?

Autor książki nie określa jasno celu: po co biegać? Każdemu z nas zostawia możliwość odpowiedzi na to pytanie samodzielnie. Zastanów się nad sobą, zadaj sobie pytanie – po co chcesz to robić? – a ja Ci powiem jak i razem osiągniemy Twój cel. Dla mnie bieganie jest formą medytacji, odreagowania i wyciszenia, połączonym z zadbaniem o zdrowie i kondycję. Dla innego będzie walką o zrzucenie zbędnych kilogramów. Dla kolejnego morderczą siłownią i rzeźbieniem sylwetki. Dla jeszcze innego sposobem na pozostawienie za sobą stresu i napięć. A czym będzie dla Ciebie? Poszukaj odpowiedzi i daj się poprowadzić Rogóżowi przez świat biegowych kroków.

Informacje o książce:
Tytuł: Bieganie dla początkujących i zaawansowanych
Tytuł oryginału: Bieganie dla początkujących i zaawansowanych
Autor: Grzegorz Rogóż
ISBN: 9788377885109
Wydawca: Samo Sedno
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać