Literatura faktu

Resortowe dzieci. Media – Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz

Recenzja książki Resortowe dzieci. Media

Resortowe dzieci. Media
Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz

Ile mogą dać koneksje rodzinne? Do czego przydawało się zaangażowanie polityczne? Czy fakt urodzenia się w rodzinie oficera determinował sukces w życiu zawodowym? Czy opłacało się donosić na kolegów? Lektura książki zatytułowanej Resortowe dzieci. Media, może dać odpowiedź na niektóre z tych pytań. Jednocześnie publikacja wpisuje się w ostatnio modny nurt literatury popularnonaukowej oraz publicystycznej poświęconej rozliczeniom z okresem PRL.

Opisywana książka stanowi pierwszy tom planowanej serii poświęconej karierom dzieci funkcjonariuszy komunistycznych oraz współpracowników organów bezpieczeństwa PRL w III Rzeczypospolitej. Autorzy poświęcili już wcześniej tym zagadnieniom artykuły w prasie konserwatywnej. Z tego też powodu dla części osób zainteresowanych sprawami rodowodu elit polskich związanych z mediami, książka ta stanowi jedynie zestawienie powszechnie znanych faktów. Jednakże największym atutem opracowania jest jego źródłowy charakter. Każdy z rozdziałów opatrzony jest elementami aparatu naukowego w postaci odnośników m.in. do najważniejszych zbiorów archiwalnych przechowywanych w IPN, a także szerokiej gamy źródeł drukowanych takich jak wywiady i wspomnienia. Autorzy posiłkowali się również nagraniami programów telewizyjnych, zawierającymi wypowiedzi bohaterów książki.

Książka nawołuje do rozliczenia przedstawicieli establishmentu związanego z mediami ze sposobu, w jaki uzyskali swoją wysoką pozycję w środkach masowego przekazu we współczesnej Polsce. Tym samym autorzy dokonali próby lustracji środowiska dziennikarskiego. Z pewnością publikacja ta zwróci uwagę wielu osób na powiązania świata współczesnych mediów z elitami okresu Polski Ludowej.

Autorzy stawiają tezę, że wielu mainstreamowych dziennikarzy, którzy zaczynali karierę w PRL, dzięki rodzinnym koneksjom, a także poparciu panującego systemu miało szansę na lepszy start w zawodzie. Dobrze ilustruje to fragment szóstego rozdziału: Trójka – wentyl bezpieczeństwa, wymieniający pracowników Programu III Radia, którzy znaleźli się na antenie po wznowieniu działalności 5 kwietnia 1982 r. :

(…) spotkali się syn oficera SB z Wydziału IV do walki z Kościołem, córka pułkownika MSW z wydziału B, aktywistka PZPR, syn reżimowego literata, a na dokładkę dziennikarz zarejestrowany jako kontakt operacyjny wywiadu PRL (s. 274).

Omawiana pozycja wzbudziła jeszcze przed premierą liczne kontrowersje. Wśród opisanych w niej osób znalazły się bowiem tak znane i rozpoznawalne w świecie mediów postaci, jak Tomasz Lis, Justyna Pochanke, Monika Olejnik, Adam Michnik i Jacek Żakowski. Sama okładka na której znajdują się zdjęcia wymienionych osób karykaturalnie przedstawionych w czerwonych krawatach stara się prowokować. Atmosferę wokół książki podgrzewają emocjonalne reakcje jej bohaterów, a zwłaszcza zapowiedzi procesów sądowych o naruszenie ich dóbr osobistych.

Resortowe dzieci z pewnością nie są książką dla każdego. Każda strona zapełniona jest licznymi nazwiskami i pseudonimami. Przy nieuważnej lekturze bardzo łatwo pogubić się w roju opisywanych przez autorów koligacji i powiązań bohaterów książki. Należy przy tym zwrócić uwagę na zamieszczony na końcu indeks osobowy, bardzo przydatny przy lekturze. Czytelnik zainteresowany poruszoną tematyką z pewnością nieraz będzie wracał do opisywanej książki.

Informacje o książce:
Tytuł: Resortowe dzieci. Media
Tytuł oryginału: Resortowe dzieci. Media
Autor: Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz
ISBN: 9788364095092
Wydawca: Fronda
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać