Recenzje książek

Blackout – Marc Elsberg

Blackout - Marc Elsberg

Blackout
Marc Elsberg

To, co dzieje się teraz w naszej rzeczywistości jest bardzo ciężkie, mamy ograniczone kontakty personalne z innymi osobami, podróżowanie jest również niewskazane, czy po prostu mało zachęcające. Generalnie świat, który mieliśmy jeszcze dwa lata temu, który traktowaliśmy jako normalny, z perspektywy czasu jawi się trochę jako idylla. Ile bym dała, żeby móc wskoczyć do samolotu i przenieść się na gorące Karaiby, bez stresu, że po drodze spotka mnie przykra niespodzianka, zostanę zamknięta na kwarantannę i nie będę mogła cieszyć się wakacjami. Wyobraźcie sobie teraz, że zamiast pandemii, odcinają nam prąd. W pierwszej chwili można pomyśleć, OK – przecież bez prądu da się przeżyć kilka dnia, parę świeczek i sytuacja będzie w miarę opanowana. Nic bardziej mylnego! Elektryczność jest początkiem wszystkiego, bez prądu nie ma wody, nie działa ogrzewanie, nie działają sklepy, bankomaty, stacje benzynowe, dosłownie NIC. Taki właśnie scenariusz przedstawia Marc Elsberg swojej książce „Blackout”.

Wszystko zaczyna się dość niewinnie, pewnego zimowego dnia odcięty zostaje prąd. W pierwszej chwili każdy myśli, że to chwilowa awaria, przecież tak się zdarza, na pewno za chwilę, najpóźniej następnego dnia wszystko wróci do normy. Jednak gdy okazuje się, że elektryczność zniknęła w całej Europie, i nie wiadomo do końca, o co chodzi, wzrasta napięcie społeczeństwa. Wszystkie siły europejskie zaczynają się jednoczyć, aby odnaleźć źródło awarii i jak najszybciej je naprawić. W tym samym momencie pewien włoski haker Piero Manzano odkrywa na swoim liczniku elektrycznym dziwne kody, dochodzi wręcz do wniosku, że obecna sytuacja niekoniecznie jest zwykłą awarią, ale bardziej skłania się w stronę, że jest to zmasowany atak terrorystyczny. Według niego, ktoś celowo manipuluje siecią, aby odłączyć całkowicie zasilanie. Piero próbuje przekazać swoje spostrzeżenia władzom, jednak nikt nie chce go słuchać. Po pierwsze uważają, że jest to scenariusz bardzo mało prawdopodobny, a po drugie, przeszłość Włocha, aktywność hakerska, udział w demonstracjach, nie sprzyjają temu, aby mu wierzyć. Wręcz przeciwnie, już bardziej są skłonni myśleć, że jest to jego sprawka niż w to, że chce pomóc. Czy jednak mężczyźnie uda się przekonać odpowiednie organy do swojej teorii? Z dnia na dzień sytuacja w Europie zaczyna się pogarszać, brakuje wszystkiego: wody, jedzenia, leków, ogrzewania. Wszystkich produktów podstawowej żywności. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, ludzie przestają być pomocni i przyjaźni względem siebie, każdy chce za wszelką cenę przetrwać. Czy uda się zaradzić sytuacji, czy prąd zostanie przywrócony? Jeśli nawet tak, to skutki długotrwałego jego braku będą ciągnęły się latami. Czy naprawdę jest to zamierzone działanie, aby zniszczyć cywilizację?

Książką jest naprawdę przerażająca, a zarazem wciągająca. Pomimo sporej objętości, prawie 800 stron, pochłonęłam ją w trzy wieczory. Napisana została bardzo dobrym językiem. Mnogość bohaterów oraz miejsc akcji sprawiła, że cały czas trzeba było być maksymalnie skupionym, co dodatkowo podnosiło adrenalinę podczas czytania i zachęcało do przeczytania jeszcze tylko jednego rozdziału. Bardzo polubiłam jednego z głównych bohaterów, wspomnianego wcześniej Włocha. Z ogromną determinacją, mimo wszelkich przeciwności, jakie go spotykały, starał się za wszelką cenę pomóc w walce z wrogiem. Moją sympatię wzbudziła również pewna dziennikarka, która szukając pomysłu na wspaniały reportaż dzielnie pomagała Manzano w jego walce. Ich determinacja i wola walki przyczyniła się w dużej mierze do wcześniejszego opanowania sytuacji.

Scenariusz Blackoutu przedstawiony w książce jest naprawdę przerażający. Nigdy nie chciałabym się obudzić w świecie pozbawionym prądu, wody, ogrzewania. Mam nadzieję, że opowieść autora na zawsze pozostanie fikcją literacką. Jednak patrząc na coraz bardziej zaawansowane i zorganizowanie formy ataku, nie wydaje się on do końca nieprawdopodobny. Pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że wszystkie najważniejsze instytucje są świetnie zabezpieczone.

Do przeczytania książki serdecznie zachęcam, dla mnie była ona takim WOW, pod względem stylu pisania, fabuły oraz pomysłu. „Blackout” jest drugą po „Chciwości” książka autora, po którą sięgnęłam, myślę, że na pewno w niedługim czasie skuszę się na lekturę kolejnych.

Informacje o książce:
Tytuł: Blackout
Tytuł oryginału: Blackout
Autor: Marc Elsberg
ISBN: 9788328052239
Wydawca: WAB
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać