Biznes i zarządzanie

Praktyczne lekcje zarządzania projektami – Michał Kopczewski

Recenzja książki Praktyczne lekcje zarządzania projektami

Praktyczne lekcje zarządzania projektami
Michał Kopczewski

Stanowisko tytułowane „Project Manager” dla wielu owiane jest tajemnicą. Gdy ktoś niezwiązany do tej pory z zarządzaniem, próbuje dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, często rozbija się o ogólnikowe hasła, lub od razu zderza się z obcą terminologią, procesami, nad którymi musi koniecznie zapanować i zaawansowanymi narzędziami, które będą mu do tego niezbędne. Bo kim jest Project Manager? Czy posiada jakieś szczególne kwalifikacje? Jakie są jego zadania?  Czy do sprawnego przeprowadzenia projektu niezbędna jest wiedza menadżera z wykształcenia? Co właściwie można uznać za projekt? No i jak nim dobrze pokierować? Praktyczne lekcje zarządzania projektami to książka, po którą sięgnęłam w ciekawości, poszukując odpowiedzi na powyższe pytania.

Tajemniczy „projekt” nieco bardziej zrozumiałym czyni zamiana słowa na „przedsięwzięcie”. Najprościej rozumie się przez niego podjęcie różnorodnych powiązanych ze sobą działań, zmierzających do określonego celu w danym przedziale czasu. Wedle tej definicji projektem może być zarówno organizacja międzynarodowej imprezy masowej jak i wyprawa na biegun. Cechą projektu jest jego niepowtarzalność – a jednocześnie nawet skrajnie różne projekty, z uwagi choćby na definicję, będą mieć punkty wspólne, są źródłem uniwersalnych lekcji. I właśnie o tym jest ta książka.

Praktyczne lekcje zarządzania projektami nie jest kolejnym podręcznikiem, chociaż doskonale nada się do uzupełnienia menadżerskiej wiedzy, służąc doskonałym studiom przypadku. Pisana jest językiem przystępnym, w zasadzie pozbawionym specjalistycznej terminologii – a gdy jest ona nieunikniona, znajdziemy również jej objaśnienie zawarte w dalszym wywodzie. To zbiór dwunastu historii przedstawionych w formie wyczerpujących, żywych, angażujących czytelnika wywiadów. Historie te mają swych bohaterów – znane osobistości, które stanęły przed bardzo różnymi, angażującymi wiele osób, złożonymi zadaniami i odniosły sukces. Są to historie bez lukru, opisujące napotykane problemy, nieprzewidziane błędy, jak i pozytywne zwroty akcji oparte o szczęśliwe przypadki.

Są to historie prawdziwe, z których płynie doświadczenie i mądrość. Rozmówcy autora, Michała Kopczewskiego, bardzo otwarcie dzielą się kulisami swoich przedsięwzięć. Profesjonalna wiedza, narzędzia i przygotowanie menadżerskie, a często po prostu marzenia, są tu rzucone w realia danej sytuacji i danego pomysłu. Obce, abstrakcyjne pojęcie „projektu” zostaje odczarowane, żeby zyskać magię konkretnej, żywej narracji, pełnej autentycznych emocji i przeżyć. Forma wywiadu, pełna trafnych pytań, z każdym kolejnym zapytaniem podsyca ciekawość i zaangażowanie czytelnika. Bez problemu można prześledzić każdy projekt i z dużą ilością szczegółów odtworzyć jego przebieg, jak i siatkę powiązań między opisywanymi zadaniami. A gdyby w koncentracji nad danym przypadkiem czytelnik napotkał trudności w wyłuskaniu uniwersalnej wiedzy do wykorzystania, na koniec każdego wywiadu znajdzie przygotowane przez autora, esencjonalne podsumowanie pełne praktycznych wskazówek.

Warto zwrócić uwagę na sylwetkę pomysłodawcy i autora tego projektu, jakim jest powyższa publikacja. Michał Kopczewski jest ekspertem z zakresu zarządzania projektami i doskonalenia procesów biznesowych z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy konsultanta i trenera. Pracował m.in. dla takich gigantów jak PWC i IBM, obecnie współpracuje z wydawcą Harvard Business Review Polska – ICAN Institute. Jest autorem „Alfabetu zarządzania projektami”, książki wydanej przez Onepress w 2009r.

Ekspert postanowił zebrać przykłady stanowiące dobre wzorce praktyk menadżerskich. Do tego celu wybrał unikalne, inspirujące przykłady: rozbudowę sieci cukierni, budowę hotelu SPA, regaty dookoła świata, przygotowanie i organizację EURO 2012, budowę nowego Domu Jabłkowskich, wyprawy na bieguny z Jaśkiem Melą, wprowadzenie Nespresso w Polsce, Pomoc Humanitarną, wakacyjną wyprawę rowerową z Polskim Radiem, maraton warszawski, wyprawy himalaistyczne, wdrożenie do firmy standardu zarządzania projektami.

Definicja projektu jest na tyle ogólna, że staje się abstrakcyjna, zaś konkretny projekt na tyle specyficzny, iż niemożliwy do wiernego skopiowania. Autor niniejszej pozycji udowadnia jednak, że wypracowane ogólne narzędzia dają się zastosować w konkretnej sytuacji, a z każdego unikatowego projektu można wynieść uniwersalną naukę, zasób ogromnej wiedzy i doświadczenia lub inspirację dla nowych rozwiązań w innych przedsięwzięciach. Pokazuje, że chociaż ważne jest przygotowanie menadżerskie, to za projektem stoją ludzie i to od ich zaangażowania, woli i pasji zależy sukces, i robi to z pomocą wciągających, autentycznych historii realnych osób. Chociaż każdy opisany w tu projekt w swojej charakterystyce jest niepowtarzalny, w tej książce każdy coś dla siebie.

Informacje o książce:
Tytuł: Praktyczne lekcje zarządzania projektami
Tytuł oryginału: Praktyczne lekcje zarządzania projektami
Autor: Michał Kopczewski
ISBN: 9788324667703
Wydawca: Helion
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać