Czy znacie doktor Wandę Baltaza? Jest dietetyczką kliniczną, wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prowadzi program „Dieta czy cud” w TVN Style. Jest również autorką publikacji naukowych oraz artykułów dla prasy. Możemy ją również spotkać w mediach, gdzie gościnnie występuje jako specjalista od zdrowego żywienia. W swojej pracy zawodowej pracuje z osobami chorymi, otyłymi, sportowcami oraz dziećmi. Właśnie po wielu rozmowach ze swoimi pacjentami, studentami oraz znajomymi, wpadła na pomysł napisania książki, która jest swojego rodzaju zbiorem podstawowej wiedzy odnośnie zdrowego żywienia oraz diet. Pani Wanda w swojej publikacji stara się pokazać swoją filozofię żywienia, popartą badaniami naukowymi i doświadczeniem oraz pokazuje czytelnikowi, jak radzić sobie z różnymi uzależnieniami, między innymi od cukru.
Zaletą poradnika jest to, że informacje w nim zawarte są skondensowane w tak zwaną pigułkę i możemy sobie przypomnieć i uporządkować najważniejsze zagadnienia. Jeśli stwierdzimy, że dany temat interesuje nas bardziej od innych albo jest dla nas nowością, to wtedy możemy go zgłębić, sięgając po inne źródła wiedzy. Warto też w tym momencie zaznaczyć, że żadna książka ani poradnik nie zastąpią nam wizyty u lekarza specjalisty, jeśli czujemy, że coś jest z nami nie tak, należy się udać na konsultację. Książka może być dla nas wskazówką, jak zmienić styl życia na lepszy, pomóc wprowadzić zdrowe nawyki, jednak nigdy nie zastąpi badań i fachowej pomocy.
„Poczuj się lepiej” składa się z sześciu rozdziałów. „Jak mogę pomóc”, w którym autorka odpowiada na pytania: czy dieta to zło i jaka dieta jest zdrowa, dlaczego warto nauczyć się dobrze jeść. Dalej przechodzi do rozważań na temat zdrowego gotowania, picia wody, potrzeby ruchu oraz suplementacji. W rozdziale drugim pokazuje, poprzez 26 podpowiedzi, jak wdrożyć poznaną wcześniej teorię w życie. Nie każe nam też od razu stosować się do wszystkich, ale proponuje, aby na dobry początek wybrać kilka, które będą dla nas najlepsze albo najłatwiejsze do wdrożenia. W części trzeciej „Kiedy zmiana nic nie zmienia” pochylamy się nad stresem, zjadaniem smutków, nadmierną kontrolą, słodyczami, źle dobraną dietą, a także brakiem odpoczynku. Rozdział „Poczuj się lepiej” przybliża czytelnikom tematy: zgagi, refluksu, zespołu jelita drażliwego, migreny, bólu stawów oraz problemów skórnych i włosowych. W kolejnej części znajdujemy porady dotyczące badań oraz wizyt u specjalistów. Całą książkę kończymy podsumowaniem w formie Q&A, które odpowiada na najczęściej pojawiające się u dr Baltaza pytania, na przykład:
„Co zrobić, żeby przestać jeść słodycze? To chyba mój nałóg…
Ochota na słodycze, zwłaszcza podobna do uzależnienia, często jest związana z tym, że jemy za mało. Zdarza się, że tak nam zależy na tym, żeby schudnąć, że ciągle ograniczamy sobie jedzenie, przez co organizm domaga się energii, a łatwiej jest mu wysłać sygnał, że potrzebuje cukru niż marchewki”.
Albo
„Czy można jeść 3 zamiast 5 posiłków dziennie? Nie mam czasu na więcej…
Oczywiście! Idea 5 posiłków jest dobra dla osób, które zaczynają uczyć się prawidłowych nawyków albo mają zaburzenia gospodarki węglowodanowej, jak np. cukrzyca. Liczbę posiłków powinniśmy dostosować do naszych potrzeb i planu dnia – raz możemy zjeść 4 posiłki, raz 3, grunt, żeby jeść dobrze i zdrowo”.
Jak sami możecie się przekonać po opisie książki, poruszone jest w niej wiele tematów. Nie są to zagadnienia odkrywcze, o których wcześniej nie słyszałam, jednak podobało mi się to, że autorka zebrała wszystko w jednym miejscu i w bardzo przyjazny sposób mogłam sobie przypomnieć i uporządkować wiedzę na temat zdrowego stylu jedzenia i życia. Wiele razy czytałam książki o podobnej tematyce, jednak nadal uważam, że warto sięgnąć po każdą kolejną. W trakcie czytania nie jesteśmy w stanie przyswoić wszystkiego, dlatego z każdą kolejną lekturą, coś nowego zostaje w głowie, a tym samym nasze życie staje się zdrowsze. Poradnik do tego jest napisany w bardzo przystępnym i dobrym stylu, więc jego lektura to czysta przyjemność.