Literatura młodzieżowa

Gdzie jest skrytka Generała Grota? – Artur Pacuła

Recenzja książki Gdzie jest skrytka Generała Grota? - Artur Pacuła

Gdzie jest skrytka Generała Grota?
Artur Pacuła

Czytając książkę pt. „Gdzie jest skrytka Generała Grota?” autorstwa Artura Pacuły przypominały mi się szkolne czasy, gdy z wypiekami na policzkach, przeżywałam losy Pana Samochodzika pojawiającego się w serii książek Zbigniewa Nienackiego… I tak jak wcześniej, tak i dziś z wielkim zaangażowaniem śledziłam losy czwórki przyjaciół: Ali, Igora, Moniki, Mirasa, którzy wraz z nauczycielem historii Marcinem Krygierem zwanym Bossem wyruszają w kolejną podróż. Tym razem ich celem jest Warszawa, gdzie podążają śladami legendarnego dowódcy Armii Krajowej, generała Grota–Roweckiego. Podróż ta staje się wręcz lekcją historii, zarówno dla bohaterów książki jak i dla Nas – Czytelników. Lekcją historii, pełną zagadek i gwałtownych zwrotów akcji, prowadzoną w sposób przyjemny, ciekawy, błyskotliwy i wciągający do takiego stopnia, że w sumie to wcale nie wiadomo kiedy, kompletnie zapominamy o otaczającym nas świecie zanurzając się w otchłani faktów i tajemnic z czasów II Wojny Światowej. Wraz z Alą, Igorem, Moniką i Mirasem zastanawiamy się nad właściwym rozwiązaniem zagadki związanej z ostatnimi dniami, spędzonymi na wolności, generała Grota–Roweckiego, który to prawdopodobnie ukrył w nieodnalezionej do tej pory skrytce dokumenty mogące zmienić przebieg II Wojny Światowej.

I właśnie to umiejętne wplątywanie historii w akcję książki jest niebywałą zdolnością autora książki – Artura Pacuły. Robi to w sposób wręcz niezauważalny, doskonały. Czytając książkę wciągamy się w akcję tak intensywnie, że po pierwsze kończymy ją w ciągu jednej nocy (dokładnie tak było u mnie! A pragnę jedynie nadmienić, że do młodzieży wiekowo się, niestety, już nie zaliczam), a po drugie uświadamiamy sobie, że mimochodem poznaliśmy wiele nowych faktów dotyczących generała Grota–Roweckiego i II Wojny Światowej. Czy wiecie kim był np. „granatowy policjant”? Jeżeli nie, to odpowiedź na to i wiele innych pytań związanych z historią i dawnymi czasami znajdziecie w książce.

– Kto to jest „granatowy policjant”? – przerwała wizję Monika.
– Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa – wyjaśniał Boss. – Podlegała niemieckiej administracji, choć służyli w niej Polacy. Nazwa „granatowa” pochodzi od mundurów.

Ta wspomniana wcześniej zdolność autora do niezauważalnego przeplatywania historii w fabule książki przejawia się też w jego pozostałych utworach, tj. „Gdzie jest korona cara?” w której to poznajemy czwórkę młodych bohaterów i dowiadujemy się wielu ciekawych faktów historycznych dotyczących zamku Czocha oraz „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” w której to Artur Pacuła przybliża nam przedwojenną historię Śląska.

Autor umiejętnie łączy historię z nowoczesnością, a dokładniej z obecnością w naszym życiu wszelkich nowinek technologicznych. Gdyż dziś, do prowadzenia poszukiwań nie jest już konieczne posiadanie mapy w formie papierowej, a wystarczy jedynie tablet z dostępem do Wi-Fi. Dzięki temu książka staje się bardziej realna, odpowiadająca naszym, wypełnionym technologią życiu. To połączenie historii z obecnymi czasami widać też doskonale w dialogu Bossa z panem Stanisławem, w której to przy okazji pokazane jest, że dzisiejsza młodzież jest tak samo wartościowa i mądra jak ta dawna:

„ – Ma pan fajnych wychowanków. – Szczerze uśmiechnął się pan Stanisław. – Dobrze Pan trafił.
– Myśli Pan, że mam szczęście? Nie. Wiele takich dzieciaków można spotkać. (…)
– Co pan opowiada? – obruszył się staruszek. – Dzisiejsza młodzież jest taka agresywna, głośna, bezmyślna i zupełnie niespołeczna. (…)
– Myśmy byli inni – nie zważał pan Stanisław na słowa wypowiadane przez Krygiera. – Lepsi. Czytaliśmy poezję. Znałem wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na pamięć! (…)
– Oni mają swoją poezję – poirytowany przerwał Krygier. – Tylko inną niż miał pan. (…)
Zaczęło się wolno od kilku brzdąknięć na fortepianie, a potem rozbujał się delikatnie Bednarek. Po chwili przyspieszył, śpiewając o wspaniałych chwilach w życiu i o tym, że nie zdarzają się często. (…)
Ostatni telefon należał do Moniki. (…) Pink zaśpiewała piosenkę Just Like Fire o ogniu wypalającym drogę, o niezależności i podążaniu własną ścieżką. (…)
– Widzi pan, panie Stanisławie – powiedział nauczyciel, kiedy wybrzmiały ostatnie takty – każdy ma swoją własną poezję. Pan ma Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a oni mają swoich poetów. „

Na uwagę zasługuję również niezwykle płynny, zrozumiały (zwłaszcza dla nastolatków) język, którym posługuje się autor oraz czarno białe rysunki nadające książce specyficznego, trochę dawnego (kiedy to grafika nie była tak rozwinięta jak obecnie) klimatu. Klimatu charakterystycznego książkom, które to czytaliśmy my – starsi czytelnicy.

Podsumowując, książka jak najbardziej jest godna polecenia – zarówno dla starszych jak i młodszych czytelników. Po jej przeczytaniu ma się ochotę wziąć kilka dni wolnego od obowiązków i podobnie jak młodzi bohaterowie wyruszyć w podróż śladami Generała Grota–Roweckiego…

Informacje o książce:
Tytuł: Gdzie jest skrytka Generała Grota?
Tytuł oryginału: Gdzie jest skrytka Generała Grota?
Autor: Artur Pacuła
ISBN: 9788381471848
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać