Literatura piękna

Najeźdźcy – Karolina Waclawiak

Najeźdźcy - Karolina Waclawiak

Najeźdźcy
Karolina Waclawiak

Najeźdźcy” to pierwsza książka Karoliny Waclawiak, z którą miałam styczność, a już z niecierpliwością czekam na kolejną. Akcja powieści dzieje się w dzielnicy Little Neck Cove, zamieszkałych przez białych, bogatych, uprzywilejowanych i odnoszących sukcesy zawodowe mężczyzn oraz ich idealnych, lecz znudzonych żon, których jednym i najważniejszym problemem jest dobór odpowiedniego koloru stroju do gry w tenisa… Swoje perfekcyjne, wręcz idylliczne życie spędzają na polach golfowych, organizowaniu pokazów mody, towarzyskich imprezach i żeglowaniu po falach oceanu. Dzielnicę, którą zamieszkują uważają za swoją własność… I dotyczy to nie tylko ich domów i działek, lecz nawet plaży, piasku i wody. To wszystko jest ich od urodzenia. Są lepsi od innych, bo mieszkają tu od najmłodszych lat…

W tym idealnym obrazie społeczeństwa zamieszkującego Little Neck Cove wyraźnie wyróżnia się dwójka bohaterów, tj. Cheryl i Teddy będący narratorami powieści. Cheryl to druga żona Jeffreya i tym samym macocha Teddiego. Zarówna On, jak i Ona nie mogą odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Cheryl jest z zewnątrz, z tzw. klasy średniej. Mimo usilnych prób coraz gorzej radzi sobie z zasadami obowiązującymi w tym elitarnym towarzystwie, do którego weszła za pośrednictwem swojego męża. Mierzy się z problemami dotyczącymi starzenia się i kobiecego przemijania, a także coraz częściej widzi oznaki rozpadu swojego związku z Jeffreyem. Dostrzega również płytkość i sztuczność relacji występujących pomiędzy mieszkańcami Little Neck Cove. Również Teddy, mimo iż należy do społeczności od urodzenia, ma problemy z dopasowaniem się do niej, nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród innych. Został wyrzucony ze szkoły, ćpa i nie koniecznie chce swoje życie poświęcić rutynowej pracy. Oprócz tych dwóch „czarnych owiec”, perfekcyjne życie społeczności zakłóca coraz większa liczba ludzi przyjezdnych, niekiedy zapewne o niższym statusie materialnym. Tak naprawdę żaden z mieszkańców tego nie wie, gdyż nikt nie zamierza pytać ich o pochodzenie, ich tożsamość. Ludzie ci traktowani są przez lokalną społeczność jako obcy, wręcz zagrażający ich bezpieczeństwu.  Co więc trzeba zrobić, gdy ktoś obcy wchodzi na nasz teren bez pozwolenia? Postawić płot.

I właśnie powieść Karoliny Waclawiak to historia o stawianiu płotów między ludźmi, o ich segregacji na lepszych i gorszych ze względu na rasę, pochodzenie, status materialny czy wykształcenie. Książka pokazuje przede wszystkim przywary ludzi bogatych, tych którzy najgłośniej wykrzykują hasła o tolerancji, równości i zrozumieniu innych. Ale ich słowa nie zgadzają się z czynami. W momencie, gdy obok nich pojawia się ktoś gorzej ubrany, innej kultury czy orientacji, izolują się od niego stawiając ogrodzenie. Te płoty to bardzo piękny, metaforyczny opis naszej rzeczywistości. Jeżeli przyjrzymy się temu, co się obecnie dzieje w polityce i otaczającym nas świecie, to zobaczymy, że niestety my sami nie jesteśmy lepsi od bohaterów opowieści. Przykładów mogą być tysiące. Czy nie chronimy się przed napływem uchodźców z krajów owładniętych wojną? Czy nie jest ostatnio głośno o ludziach innej orientacji i ich piętnowaniu przez ludzi uważających ich za „gorszych”? Ponadto „Najeźdźcy” ukazują, że społeczność, która przypisuje sobie prawo do segregowania ludzi na lepszych i gorszych sama nie jest idealna. Książka ukazuje ich wszelkie przywary: obłudę, kłamstwo i sztuczność. Na pozór idealni małżonkowie nie mają problemów z tym, że dopuszczają się zdrady, po której jak gdyby nigdy nic się nie stało i wracają do domów nadal pełniąc rolę perfekcyjnych pań domów i kochających mężów.

Książkę czyta się szybko. Autorka słowami rysuje portret bogatej amerykańskiej klasy wyższej. Zakończenie książki jest niespodziewane i zaskakujące, uderzające z podwójną siłą. Lektura zostawia nas jednak z przygnębieniem i smutkiem. Skłania do refleksji nad nami samymi, nad naszym zachowaniem i postępowaniem. Złościmy się i krytykujemy bohaterów, a czy w takim razie nie krytykujemy nas samych? Czy mamy prawo ich oceniać? Czy wtedy nie jesteśmy tacy sami jak oni? Książka ma klimat thrillera, przerażającej historii o nas samych… I jak najbardziej jest warta przeczytania.

Informacje o książce:
Tytuł: Najeźdźcy
Tytuł oryginału: Najeźdźcy
Autor: Karolina Waclawiak
ISBN: 9788366329447
Wydawca: Relacja
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać