Literatura dziecięca

Gdzie jest Wally? W Hollywood – Martin Handford

Gdzie jest Wally? W Hollywood - Martin Handford

Gdzie jest Wally? W Hollywood
Martin Handford

Należę do tego szczęśliwego pokolenia, które w dzieciństwie mogło kolekcjonować prawdziwe skarby. W naszym domu, u mnie i u brata, największym uznaniem cieszyły się dwie serie – „Przyjaciele z Zielonego Lasu” oraz „Wally zwiedza świat„. Ileż my się uczekaliśmy na każdy kolejny numer, sumiennie wpinając wszystko do specjalnych segregatorów. Zaczynaliśmy oczywiście od szukania Wally’ego, ale później zabawa wcale się nie kończyła, bo każdy numer zawierał mnóstwo ciekawostek z przeróżnych części świata. Uwielbiałam Wally’ego do tego stopnia, że gdy teraz, gdy sama jestem mamą, a rodzice powiedzieli mi, że mimo poszukiwań na strychu nie udało im się znaleźć naszych segregatorów, poczułam, jak ciężka gula rośnie mi w gardle. Było mi bardzo przykro, ale postanowiłam, że wypatrzę jakąś ofertę w internecie i kiedyś sprawię córze taki prezent, wszak ludzie różne rzeczy sprzedają w sieci. Wyobraźcie sobie moją radość, gdy jakiś czas temu jedno z wydawnictw zaczęło wypuszczać na rynek serię o Wallym – co prawda nie czasopism, ale książek. Najpierw nabyłyśmy jedną publikację, ostatnio w nasze ręce trafiła kolejna z tym charakterystycznym bohaterem w okularach i czapeczce z pomponem.

Gdzie jest Wally? W Hollywood - Martin Handford

Gdzie jest Wally? W Hollywood” zabiera nas w podróż po świecie kinematografii. Wally trafia do Hollywood, gdzie zagląda na plany filmowe przeróżnych produkcji. Warto zaznaczyć – i docenić – że mamy tu do czynienia z bardzo dużą różnorodnością gatunkową – mamy tu doskonale wszystkim znaną Troję, przygody muszkieterów, Robin Hooda, coś w klimacie saloonów i Dzikiego Zachodu, piratów, dinozaury i czasy prehistoryczne, można by rzec, że znajduje się tu dość dokładny przekrój najpopularniejszych gatunków filmowych. Nie zabrakło także filmu poświęconego samemu Wally’emu i znaleźć tam tego prawdziwego – to dopiero sztuka!

Tak jak Wally nas już do tego przyzwyczaił, mamy go w książce szukać – jego i przyjaciół, o których mówi na pierwszej stronie. Ale to nie wszystko, w tej publikacji na czytelnika czeka niemały bonus, bowiem na końcu książki znajduje się wykaz dodatkowych rzeczy do znalezienia w każdej filmowej scenie. Ktoś mógłby pomyśleć, że to w sumie nic trudnego – klasyczna wyszukiwanka, czyli zabawa na kilka, maks kilkanaście minut. Nic z tych rzeczy, moi mili – na każdej stronie jest tyle szczegółów i tak wiele postaci, że niejeden dorosły będzie miał problem z poszukiwaniami. I to w Wallym właśnie jest fajne – to świetna zabawa i dla dzieci, i dla dorosłych, dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić własną spostrzegawczość.

I tu dochodzimy do walorów edukacyjnych. Znalezienie czegoś konkretnego w tym gąszczu maleńkich szczegółów to trudna sztuka, ale jeszcze większa satysfakcja, gdy to się uda. To także – a może przede wszystkim – doskonałe ćwiczenie spostrzegawczości. Jeśli dziecko opanuje sztukę odnajdywania Wally’ego w tej serii, to zaryzykuję stwierdzenie, że nie zaskoczy go już żadne zadanie w szkole, związane z doskonaleniem spostrzegawczości właśnie.

Gdzie jest Wally? W Hollywood - Martin Handford

Z racji tego, że wszystkie elementy są maleńkie, a kreska dość specyficzna, właściwa jedynie Wally’emu, to publikacja skierowana do starszych dzieci. Maluch nie odnajdzie raczej naszego bohatera pośród tylu innych – liczonych najprawdopodobniej w setkach – postaci. Moja bardzo lubiąca książki i mocno oczytana dwulatka bardzo chciałaby sobie z tymi poszukiwaniami poradzić, ale jeszcze nie czas, choć uparcie próbuje. Na stronie wydawcy książka jest umieszczona w dziale przeznaczonym dla dzieci w wieku 6-9 lat i myślę, że to trafnie określona grupa docelowa czytelników. Pewnie, że można próbować wcześniej, ale sądzę, że raczej ze wskazówkami i pomocą dorosłego, bo ilość szczegółów jest naprawdę ogromna.

Przyznaję, że jestem bardzo ciekawa tego, ile jeszcze części tej świetnej serii powstanie. Po cichu liczę, że jak najwięcej, bo dzięki niej można cofnąć się w czasie do lat dzieciństwa i wspominać, jak bardzo człowiek się cieszył, gdy do segregatora trafiał kolejny egzemplarz czasopisma. Moje kolejne marzenie to jego wznowienie, aby poza samą przyjemnością z zabawy w wyszukiwanie dzieci mogły wraz z Wallym poznawać świat i ciekawostki o nim.

Informacje o książce:
Tytuł: Gdzie jest Wally? W Hollywood
Tytuł oryginału: Where’s Wally? In Hollywood
Autor: Martin Handford
ISBN: 9788366117969
Wydawca: Mamania
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać