Recenzje książek

Grzeczne dziewczynki nie awansują. 133 błędy popełniane przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę – Lois P. Frankel

Grzeczne dziewczynki nie awansują. 133 błędy popełniane przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę - Lois P. Frankel

Grzeczne dziewczynki nie awansują. 133 błędy popełniane przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę
Lois P. Frankel

„Jest coś, o czym zawsze musisz pamiętać. Jesteś odważniejsza, niż myślisz, silniejsza, niż się wydaje, i mądrzejsza, niż sądzisz”.

Na początku chciałabym napisać kilka słów o ogromnym wysiłku jaki włożyło wydawnictwo Helion w wydanie książki. Wydawcy dołożyli wielkich starań, aby „Grzeczne dziewczynki nie awansują…” odniosło w Polsce tak wielki sukces, jak w Ameryce. Chcieli, aby przekaz książki nie stracił na przekładzie, dlatego starali się nie tylko przetłumaczyć pozycję, ale także dostosować ją do polskich realiów. Między innymi tam, gdzie autorka używała, jako przykładów osobistości znanych w Ameryce, wydawcy dali polskie odpowiedniki takich osób, abyśmy bardziej mogli się z nimi identyfikować. Myślę, że ten zabieg bardzo pomaga w odbiorze książki i sprawia, że jest ona bardziej przystępna dla naszego rodzimego czytelnika.

Zacznę moją recenzję nietypowo, bo od określenia do kogo skierowana jest książka. Autorka oczywiście nie wychodzi z założenia, że każda kobieta popełnia opisane w niej błędy, na pewno jest grono Pań, które świetnie sobie radzą, osiągają ogromne sukcesy oraz zajmują kierownicze stanowiska. Jeżeli jednak czujesz, że coś jest nie tak, potrzebujesz bodźca, aby zacząć korygować swoje zachowanie w pracy, być może jest to pozycja dla Ciebie. No dobrze, ale jak to sprawdzić. Pani Frankel zachęca nas do zapoznania się z 12 stwierdzeniami:

  1. Podejmuję decyzje, nie przejmując się zbytnio tym, co sobie pomyślą inni.
  2. Stworzyłam własną markę osobistą, która odróżnia mnie od innych.
  3. Używam sieci społecznościowych rozważnie i we właściwy sposób.
  4. Umiem skutecznie negocjować to, czego chcę albo potrzebuję.
  5. Mam odwagę, by powiedzieć na głos to, o czym się milczy.
  6. Czerpię korzyści z kontaktów w pracy.
  7. Inni opisują mnie jako przekonującą i konkretną.
  8. Nie unikam politycznych rozgrywek w pracy, wręcz przeciwnie.
  9. Pewność siebie to moje drugie imię.
  10. Skutecznie się promuję.
  11. Rywalizuję, żeby wygrać.
  12. Aktywnie działam na rzecz innych kobiet.

Autorka uważa, że jeśli zaznaczyłaś 8 lub mniej pozycji, to książka jest właśnie dla Ciebie. Zapraszam więc do lektury!

No dobrze, po analizie powyższych zagadnień stwierdziłam, że pozycja jest dla mnie odpowiednia, czy teraz mam usiąść i analizować wszystkie 133 błędy po kolei i wdrażać poprawki na raz? Nie, nie. Pracę nad sobą trzeba zacząć na spokojnie. W rozdziale pierwszym znajduje się kwestionariusz, który należy wypełnić, aby zidentyfikować w których obszarach mamy największe problemy i od tej części zacząć. Autorka nie tylko omawia błąd, ale również daje wskazówki jak go wyeliminować. Dobrze jest zacząć od wdrożenia w życie jednego rozwiązania na tydzień, nie ma co od razu porywać się na wszystkie. Obserwując siebie w tym czasie, powinno udać się nam dostrzec, jak wyeliminować szkodliwe zachowania.

Autorka podzieliła kategorie zachowań na 7 działów. W pierwszym skupia się na tym, jakim typem gracza jesteśmy, następnie przechodzi do omówienia naszego zachowania, myśli, tego jak budujemy swoją markę i jak prezentujemy się przed innymi. Zwraca też uwagę, jak ważny jest tembr głosu, oraz brzmienie słów. Nie możemy też zapominać o ubiorze, tutaj dowiadujemy się, iż strój powinien być adekwatny do zajmowanego stanowiska oraz naszych aspiracji. Na końcu pokazane jest jak nie powinnyśmy reagować. 

Analizując 133 błędy nawet nie zdawałam sobie sprawy kiedy sama sobie szkodzę. Taki na przykład błąd 37 – Karmienie innych.

„Osobom, które karmią innych nie przypisujemy znaczenia, czy władzy. Może to się wydawać małą, nic nieznaczącą kwestią, lecz faktem jest, że rzadko widzimy jedzenie na biurkach mężczyzn. Na tej samej zasadzie mężczyźni nie przynoszą do pracy resztek z wczorajszej kolacji, żeby podzielić się z innymi kolegami”.

Błędem, który najczęściej popełniałam i z którym postanowiłam zmierzyć jako pierwszym było „Zajmowanie zbyt małej przestrzeni”. Zawsze uważałam, że wystarczy, że jestem dobrze przygotowana do spotkania i wiem o czym mówię. Jednak nic bardziej mylnego. Ważny jest sposób w jaki wykorzystujemy przestrzeń, mówi to dużo o naszej pewności siebie. Autorka zwraca uwagę nawet na zwykłą sytuację w samolocie, mężczyźni zwykle zajmują oba oparcia kobiety skulają się, aby nie przeszkadzać sąsiadowi.

Te dwa jak i wiele innych błędów opisanych w książce sprawiło, że zaczęłam zwracać baczniejszą uwagę na swoje nawet najdrobniejsze zachowania. Jak one wpływają na odbiór mojej osoby przez szefa. Myślę, że wprowadzenie w życie chociaż niewielkiej części sposobów postępowania zaproponowanych w książce pomoże stać się nam, kobietami odnoszącymi jeszcze większe sukcesy zawodowe.

Informacje o książce:
Tytuł: Grzeczne dziewczynki nie awansują. 133 błędy popełniane przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę. Wydanie III
Tytuł oryginału: Nice Girls Don’t Get the Corner Office: Unconscious Mistakes Women Make That Sabotage Their Careers
Autor: Lois P. Frankel
ISBN: 9788328324718
Wydawca: Helion
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać