Biografie i wspomnienia

Życie i czasy Stephena Kinga – Lisa Rogak

Recenzja książki Życie i czasy Stephena Kinga Lisa Rogak

Życie i czasy Stephena Kinga
Lisa Rogak

Do Bangor, w stanie Maine turyści najczęściej przybywają by zobaczyć dwie rzeczy. Olbrzymi pomnik legendarnego drwala Paula Bunyana oraz rezydencję Stephena Kinga i jej ogrodzenie. TO ogrodzenie.

Również wielu autorów biografii odwiedziło miasto Bangor, a ściślej, biuro mieszczące się w byłych barakach Gwardii Narodowej nieopodal tamtejszego lotniska. To właśnie tam wielu z nich przekonywało Marchę DeFillipo, wieloletnią asystentkę Kinga, o słuszności swoich pomysłów na stworzenie kolejnych biografii.

Lisa Rogak okazała się być jednym z niewielu autorów, których obdarzono tym szczególnym kredytem zaufania, zaś sam zainteresowany postanowił ułatwić zadanie pisarce i w tym celu poinformował swoich znajomych, że jeśli chcą, mogą zupełnie śmiało się z nią spotykać i o nim opowiadać. O samym wyborze Lisy Rogak najpewniej zadecydował już jej naówczas imponujący dorobek, gdzie na swoim koncie zgromadziła biografię takich postaci, jak m.in. Dan Brown, czy choćby tę ze świata wielkiej polityki – Baracka Obamę. Wprawdzie „Haunted Heart: The Life and Times of Stephen King” (bo tak brzmi pełny tytuł w oryginale) nie jest dziełem autoryzowanym, to można jednak przyjąć, że powstało ono jakby z namaszczeniem Stephena Kinga, który zresztą uczestniczył we wstępnych rozmowach, choć w dość osobliwy sposób, o czym można się przekonać już we wstępie książki.

Efekty pracy podzielono na czternaście rozdziałów, a nazwy większości z nich zostały zaczerpnięte z tytułów książek Kinga. A skoro mowa już o książkach, to warto zaznaczyć, że to właśnie one oraz okoliczności w jakich powstawały dyktują chronologię wydarzeń – oczywiście za wyłączeniem czasu przed rozpoczęciem wielkiej kariery pisarskiej naszego bohatera. Dzięki temu autorka nie oddala się od rdzenia historii i nie popada przy tym w niepotrzebne dygresje, zresztą miejsce na nie oddaje w pełni Kingowi i jemu najbliższemu otoczeniu w postaci licznych barwnych cytatów, które przeplatają tekst. Nie mamy tu do czynienia z beznamiętną i nudną faktografią, a raczej wartkim stylem narracyjnym, bowiem Lisa Rogak, jak łatwo się domyślić, jest wielką admiratorką talentu Kinga. I tu oczywiście największą satysfakcję oraz przyjemność z czytania czerpać będą ci najlepiej orientujący się w jego twórczości. Gdy poznajemy Kinga jeszcze jako młodego chłopaka i czytamy o matce wywieszającej mokre pranie na mrozie, czy o nocnych eskapadach ze znajomymi do opuszczonego domu Marstenów, to tak naprawdę zaczynamy pasjonującą wędrówkę śladami jego inspiracji, które wcześniej znaliśmy pod postacią, w tym wypadku takich bestsellerów, jak Dolores Claiborne i Miasteczko Salem. W tym miejscu warto ostrzec niektórych, że podczas omawiania stylu pisarskiego Kinga pojawiają się informacje częściowo zdradzające zakończenia książek Cujo oraz Cmentarz zwierząt!

Niektóre z przytaczanych anegdot, czy wspomnień mogą być już znane z lektury po części autobiograficznej książki „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”, ale informacje te są osadzone tutaj w szerszym kontekście i większość z nich została rozwinięta. Autorka nie pominęła również tych najbardziej przełomowych momentów w życiu pisarza i przy tym niejednokrotnie poświęca miejsce żonie (Tabitha King), która, jak możemy się przekonać, wywarła niebagatelny wpływ, zarówno na cały przebieg kariery Stephena Kinga, jak i przede wszystkim na jej trudne początki. Nie zabraknie też opowieści o jego często wielkiej i wspaniałomyślnej hojności, jak choćby odstępowanie dużych honorariów by w ten sposób przywracać do życia podupadające oficyny wydawnicze. Oczywiście nie zabrakło miejsca również dla tej mrocznej strony pisarza, kiedy przez niemal całe lata osiemdziesiąte zmagał się z poważnym uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Lisa Rogak i tutaj nie oszczędza nam szczegółów przytaczając te mniej chlubne sytuacje z życia Kinga, kiedy jego zdrowie, życie prywatne i kariera wisiały na włosku. Ale i przez ten straceńczy okres twórcy stara się przeprowadzać czytelnika w sposób rzeczowy, unikając przy tym kategorycznych ocen, a pokazując jedynie drogę, jaką musiał przejść by dojść na sam szczyt list bestsellerów, na której łącznie pojawiać się będzie aż trzydzieści sześć razy. Motywem, który ma spajać całość pracy i do którego autorka często nawiązuje są niesłabnące lęki Kinga oraz przypuszczenie, że praktycznie cały okres twórczości był silnie determinowany przez figurę nieobecnego w jego życiu ojca

„(…) od dawna intryguje mnie teoria, według której bardzo wielu pisarzy tworzy dla swoich ojców, których nigdy tak naprawdę nie mieli”.

Z pewnością bardzo miłym akcentem wzmacniającym odbiór tekstu jest obecność kilku czarno-białych ilustracji, które napotkamy w środku książki. Ponadto zawartość tworzy również bardzo bogaty indeks, bibliografia, przypisy oraz chronologicznie ułożona lista dzieł Kinga, przemieszana z kluczowymi zdarzeniami w jego życiu – to w tym wypadku istne kompendium wiedzy i zarazem dowód na bardzo skrupulatne poszukiwanie informacji przez samą autorkę.
To co może wywoływać pewne rozczarowanie, to to, że książka w pewnym momencie dosłownie się urywa i nie ma w niej wyraźnego zakończenia, czy też stosownego podsumowania. Historia życia i twórczości Kinga kończy się dokładnie na roku 2008 podczas kulis wydania „Ręki mistrza” (biografię Lisy Rogak wydano w roku 2010). Być może jest to niepisany ukłon autorki w stronę tych, którym, miejmy nadzieję, w dalekiej przyszłości przypadnie zaszczyt sporządzenia kompletnej już biografii, dlatego też nie znajdziemy na końcu szczególnych peanów i życzeń pomyślności pod adresem Kinga.

Tymczasem nasz bohater, który wielokrotnie publicznie zapowiadał przejście na emeryturę wciąż ma się dobrze i jeszcze na ten rok szykuje nam miłą niespodziankę w postaci premiery kolejnej książki – już w listopadzie będziemy mogli przeczytać „Przebudzenie”, które, jak można przypuszczać, będzie kolejną klimatyczną historią osadzoną w małomiasteczkowym krajobrazie Nowej Anglii. Do tego czasu warto pobudzić swój apetyt i uraczyć się lekturą Lisy Rogak, która celująco wywiązała się ze swojego zadania.

Informacje o książce:
Tytuł: Życie i czasy Stephena Kinga
Tytuł oryginału: Haunted Heart: The Life and Times of Stephen King
Autor: Lisa Rogak
ISBN: 9788378859864
Wydawca: Albatros
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać