Recenzje książek

Mężczyzna z tatuażem – Jack Sharp

Recenzja książki Mężczyzna z tatuażem - Jack Sharp

Mężczyzna z tatuażem
Jack Sharp

Zawsze fascynowała mnie praca dziennikarza. Jako młoda osoba miałam przed oczami nieco stateczną wizję człowieka, który siedzi przed komputerem i skleja teksty. Jednak musi mieć temat, a rzadko kiedy takowy spada z nieba, to już musiałby być szczególny rodzaj cudu. Czytając właśnie tę książkę uśmiechałam się sama do siebie. Zauroczona, przechodziłam od rozdziału do rozdziału i z zapartym tchem zacierałam schematyczny tok rozumowania. Bo chyba o to chodzi, by książki otwierały nam oczy.

Paul Lemaitre jest francuskim dziennikarzem. Korzystając z urlopu i wygranej w jednym z konkursów, wraz z żoną, Jacqueline, jedzie do Portugalii na jedną z wycieczek. Los chce, by akurat Paul i jego żona byli świadkami morderstwa. Tak właśnie po prostu. Jeden z uczestników wycieczki na oczach wszystkich zostaje zepchnięty z klifu przez człowieka, który po wszystkim odjeżdża jak gdyby nigdy nic. Co się właściwie stało? Paul, jako rasowy dziennikarz, włącza swój instynkt i szuka. Chce zbadać tę sprawę, opisać, najlepiej niech trafi na pierwsze strony gazet. Kiedy jednak na żaden sensowny trop przez kilka pierwszych dni, nie trafia, jego szefowa ma dość. Wysyła mężczyznę na bezpłatny urlop, który jest ciosem dla budżetu. Paul jest w martwym punkcie, każdy dzień przynosi więcej zagadek niż odpowiedzi, a on zapętla się w niewiedzy, ale się nie poddaje. Jacqueline jest na skraju wytrzymałości. Mąż jeździ po Europie, w domu jest gościem, rachunki się same nie zapłacą, wręcz przeciwnie, bo podróże Paula też kosztują. Na dodatek pod oknem ich domu ktoś stoi. Kobieta jest słusznie przewrażliwiona. Paul natrafia na szlak trupów, który każe się wycofać jednemu z jego przyjaciół i mężczyzna zostaje sam. Skalę zagrożenia dostrzega dopiero w momencie, gdy na oczach jego żony zostaje zabity mężczyzna, który na nią grasował, a sam Paul jest w innym kraju.

Ile jest w stanie zaryzykować dla pierwszej strony? Czy życie jego i najbliższych są warte sensacji? Kto poluje na dziennikarza z małego miasta? Kim jest tytułowy mężczyzna z tatuażem? Jaką historię skrywa? Co ma wspólnego z mężczyzną zepchniętym do oceanu?

Jestem pod wielkim wrażeniem całości. Książka jest ciekawa, od pierwszego rozdziału wrzuca w wir wydarzeń i trzyma w napięciu. Każdy kolejny rozdział to nowe wątki, nowi ludzie i… nowe trupy. Nie jestem specjalistką z tego rodzaju literatury, jednak ta pozycja spodobała mi się wyjątkowo. To książka na jeden wdech, bo jeśli się ją zacznie czytać – trudno przestać. Akcja jest wartka, wciąga, jest wiele splotów akcji, w którymś momencie Czytelnik podejrzewa każdego bohatera. Przecież ktoś zabił. Ktoś poluje na Paula i jego rodzinę. Ktoś się boi prawdy. Już krótki opis pozwolił mi na zadowolenie, bo zaakcentowano brak „upiększeń” i muszę przyznać, że jest to wielki plus tej książki. Kiedy dodano by szczegółowe opisy, akcja straciła by tempo, co z kolei byłoby niekorzystne dla całości. Co jeszcze muszę podkreślić, to nawiązania do II wojny światowej. Autor zapoznał się z tematem, nie pisze o czymś, o czym nie ma pojęcia, umiejętnie wplótł w całość wątek nazistów i bardzo mi tym zapunktował. Historia gra bardzo ważną rolę w tej książce, a sam Czytelnik może się wiele dowiedzieć. Ja byłam pod wrażeniem.

Podsumowując. Jest to pozycja, którą polecam z czystym sumieniem. Kawał dobrej powieści sensacyjnej, której akcja rozciąga się na pół świata, a każdy trop niesie jeszcze więcej niewiadomych. Trzyma w napięciu do ostatniej sekundy, a Czytelnik ma zagwarantowaną jazdę na Rollercoasterze.

Informacje o książce:
Tytuł: Mężczyzna z tatuażem
Tytuł oryginału: Mężczyzna z tatuażem
Autor: Jack Sharp (Jacek Ostrowski)
ISBN: 9788361463115
Wydawca: Varsovia
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać