Literatura obyczajowa

Zuzanna nie istnieje – Marta Fox

Zuzanna nie istnieje - Marta Fox

Zuzanna nie istnieje
Marta Fox

Trudno jest mi przekonać się do powieści obyczajowych z wątkiem romansowym, które – koncentrując się wyłącznie  na relacjach i uczuciach, często wpadają w utarte koleiny banału, powtarzalności i sentymentalizmu. Miałam nadzieje, że w przypadku powieści Marty Fox  Zuzanna nie istnieje autorka będzie miała do zaoferowania czytelnikowi coś nowego  i odkrywczego w tej materii, wniesie powiew świeżości w tę  wyeksploatowaną tematykę.
Fabuła? Wrażenia?
W pewnym wrocławskim pubie przypadkowo spotyka się dwoje ciężko doświadczonych przez los ludzi. Zuzanna jest młodą, piękną, bogatą i samotną kobietą  o artystycznej duszy, która nie radzi sobie z żałobą po nagłej śmierci ukochanego męża oraz z własną seksualnością. Nie czując się gotowa do zaangażowania w kolejny związek, wewnętrznie wypalona, szuka przygodnych mężczyzn na jedną noc, by na powrót pogrążyć się w bolesnych wspomnieniach (i pomyśleć, że  na początku  książki  bohaterka mówili, „ każdy dobrowolny akt seksualny jest święty i mistyczny” ). Spotkanie z Pawłem – melancholijnym, zamkniętym w sobie informatykiem na zawsze zmieni życie obojga. Mężczyzna stracił w wypadku samochodowym rodziców oraz narzeczoną, ale przyczyn jego nostalgicznej i introwertycznej osobowości należy szukać głębiej. Paweł to wrażliwiec dotkliwie rozczarowany i zraniony przez niezrównoważoną psychicznie narzeczoną, wobec czego trudno mu przełamać strach przed bliskością i uczuciem. Marzy o kobiecie szczerej, namiętnej. I spotyka Zuzannę. Wspólnie spędzona noc uświadamia im, że oto nadszedł kres ich samotności i poszukiwań, że są sobie przeznaczeni. Niestety, Zuzanna odchodzi przerażona siłą własnych uczuć i doznań, a Paweł gotów jest poruszyć niebo i ziemię, by ją odszukać…

Fabuła książki nie jest jej najmocniejsza stroną, tchnie banałem,  ale możliwe, że zabieg ten został celowo zastosowany, po to aby skupić uwagę czytelnika nie na wartkiej czy zaskakującej akcji, lecz  na  bogactwie doznań, uczuć i pragnień bohaterów. Ich spontaniczna bliskość i zrozumienie pokazane są jako gra zmysłów i emocji. Pomimo wysiłków autorki, która stworzyła bardzo subtelną, sensualną i poetycką powieść, to jednak czegoś mi w niej brakowało…   Ale  pisać o miłości nie jest łatwo.

Informacje o książce

Tytuł: Zuzanna nie istnieje
Tytuł oryginału:  Zuzanna nie istnieje
Autor: Marta Fox
ISBN: 9788308047361
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać