Recenzje książek

Wstrząs – Robin Cook

Wstrząs
Robin Cook

Robin Cook to amerykański pisarz który jednocześnie jest lekarzem medycyny, specjalizuje się więc w thrillerach medycznych. W książkach porusza wiele tematów, na przykład  problemy etyki zawodowej lekarzy czy też zaskakująco realne zagrożenia z wykorzystaniem medycyny. Jego znane powieści to Śpiączka, Mutant, Epidemia.
Jestem wielką miłośniczką Cooka, jego książki bardzo mi przypadły do gustu, także Wstrząs od razu trafił w moje ręce gdy zobaczyłam na okładce nazwisko autora. Muszę jednak powiedzieć że jestem troszeczkę rozczarowana. Mój osąd wiąże się z tym, iż oceniam tą książkę patrząc przez pryzmat poprzednich powieści autora.
Poznajemy dwie doktorantki, które znajdują intrygujące ogłoszenie na temat oddania komórek jajowych, za które pewna klinika oferuje spore pieniądze. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, dziewczyny zgadzają się na zabieg. Joanna decyduje się na znieczulenie ogólne natomiast Deborah, upiera się przy znieczuleniu miejscowym, co jak później wynika było dobrym posunięciem. Gdy tylko dostają pieniądze wyjeżdżają do Wenecji, bo tam chcą bowiem dokończyć swoje prace doktorskie. Po roku wracają do rodzinnego miasta i postanawiają dowiedzieć co stało się z ich komórkami. Gdy drogą telefoniczną nie udaje im się uzyskać żadnych informacji na ten temat, postanawiają zatrudnić się w klinice, by uzyskać potrzebne im dane. Dreszczyku dodaje fakt, że klinika leczenia niepłodności,  mieści się w budynku byłego zakładu psychiatrycznego. Dziewczyny szybko dowiadują się o coraz to bardziej mrożących krew w żyłach faktach.
Książkę ogólnie bardzo szybko i miło się czyta, autor porusza interesujący temat który jest ciągle na topie. Pokazuje nam do czego potrafią być zdolni ludzie – naukowcy, którzy nie zawahają się przed niczym by dojść do celu, którzy nieodwracalnie przekroczyli granicę etyki. Cook pokazuje nam również że nauka to potężne narzędzie, które daje ludziom wspaniałe możliwości, ale tylko gdy jest użyta w rozsądny sposób, w innym przypadku tak jak obserwujemy to w książce, może wyrządzić więcej zła niż dobra.

Do plusów powieści należy na pewno tematyka i akcja która trzyma czytelnika w napięciu. Dodatkowo mocnym plusem jest nieprzewidywalne zakończenie, które kompletnie mnie zaskoczyło. Co mi się nie podobało? Było tego trochę, a mianowicie zbyt mało realistyczna fabuła – dziewczyny mają praktycznie wszystko podane na tacy, od razu bez żadnych przeszkód zatrudniają się w klinice, tego samego dnia wykradają dane i dosłownie  zamieniają się w super detektywów.
Jednak mimo wszystko książka jest warta przeczytania bardzo wciąga czytelnika, poczucie tajemnicy, napięcia i grozy daje się we znaki przez cały czas.

Informacje o książce

Tytuł: Wstrząs
Tytuł oryginału: Shock
Autor: Robin Cook
ISBN: 8373012257
Wydawca: Rebis
Rok: 2002

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać