Powieści i opowiadania

Demon i panna Prym – Paulo Coelho

Demon i panna Prym - Paulo Coelho

Demon i panna Prym
Paulo Coelho

Słowo „demon” praktycznie każdemu powinno kojarzyć się negatywnie, a jeżeli dodatkowo demon towarzyszy człowiekowi to oznacza tylko kłopoty.

Małe miasteczko jest równie bezosobowym jak każde inne i zapomniane przez Boga miejscem, któremu grozi wymarcie. Młodzi odchodzą, bo w tym miejscu nie ma nic ciekawego do zobaczenia, nie mieszka tam nikt sławny. Dzieje się tak do czasu, aż do miasteczka przybywa Nieznajomy, któremu towarzyszy demon. Zły duch praktycznie całkowicie przejął władze nad człowiekiem. Tylko dwie osoby orientują się, że z Nieznajomym jest coś nie tak. Starsza pani, dla której świat duchów nie jest obcy, oraz panna Prym, którą Nieznajomy wybrał na swoją próbę. Prosi ją, aby przekazała mieszkańcom miasteczka, że dostaną kilka sztabek złota, jeżeli złamią jedno z Dziesięciu Przykazań, a mianowicie „Nie zabijaj”. Nieznajomy pragnie się przekonać, jaka naprawdę jest natura ludzka. Sam przeżył swoją osobistą tragedię, a teraz nie wierzy, że człowiek może być jeszcze dobry. Na początku panna Prym jest przekonana, że mieszkańcy nigdy w życiu nie popełniliby takiej zbrodni, ale gdy propozycja Nieznajomego wychodzi na jaw, mieszkańcy miasteczka nie tylko dopuszczają myśl o morderstwie, ale i zaczynają planować jak mogą to zrobić.

Jak to się dzieje u Paula Coelho, każdy bohater ma swoją własną historię oraz bogaty moralny świat, dokładnie opisany przez autora. Każdy z nich staje przed wyborem, który może zmienić życie na zawsze. Musze przyznać, że to już 4 książka Paula Coelho, jaka przeczytałam i nadal ten wychwalany przez wszystkich Czytelników autor do mnie po prostu nie trafia. Rozterki głównych bohaterów są bardzo doniosłe. Prości, małomiasteczkowi ludzie, a w szczególności panna Prym sięgają po skomplikowane prawdy filozoficzne, dobro i zło toczą ze sobą zawzięta walkę praktycznie o losy świata. Nie chcę, aby ktoś pomyślał, że sugeruje, iż moralność wszystkich ludzi jest wielkości pudełka do zapałek, ale gdyby autorem książki był na przykład Christopher Moore to pewnie mieszkańcy miasteczka zabiliby Nieznajomego, przegnali demona na cztery wiatry, zabrali złoto i sprzedali miasteczko na teren pod Jurassic  Park.

Jest coś jeszcze. Moralne rozterki mieszkańców miasta ciągnęły się przez większość książki aż do końcówki, w której nie było ani odrobinki wzniosłych treści. Pod koniec książki, na scenę wkroczyła stara dobra chłodna logika, praktycznie kładąc na łopatki filozofię i moralność.

Nie jestem pewna czy powinnam zakończyć szczerze czy miło, ale skoro ja pisze tę recenzję to chyba wiem, co wybiorę. Nie jest to najlepsza książka Paula Coelho, co prawda czyta się ją w dwa dni, ale ja się z lekka męczyłam, zaś pewien fizyk znalazł w niej wiele błędów logicznych. Zachęcam jednak ciekawskich Czytelników, aby sprawdzili sami i wyrobili sobie własne zdanie.

Informacje o książce

Tytuł: Demon i panna Prym
Tytuł oryginału:  O demônio e a srta. Prym
Autor: Paulo Coelho
ISBN: 8391723941
Wydawca: Drzewo Babel
Rok: 2002

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać