Literatura dziecięca

Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek – Jolanta Klimkiewicz

Recenzja książki Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek

Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek
Jolanta Klimkiewicz

„Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek” Jolanty Klimkiewicz jest zbiorem krótkich wierszyków o zwierzątkach przejawiających zachowania świadczące o tytułowej niesforności. Trzydzieści historyjek zamkniętych w kartach tej książki stanowi niewypowiedzianą pomoc dla rodziców podejmujących trudne rozmowy z dziećmi.

Na kolejnych stronach poznajemy uczącego się węża, przechwalającego się wróbelka, żyrafę uczącą się przebaczać, wyśmiewającego wszystkich źrebaka, rybkę lubiącą się bić, rozrzutnego lwa, kłamliwą gazelę i wiele, wiele innych zwierzaków przedstawiających typowo ludzkie trudności w zachowaniu. Wiele bajek nawiązuje do Biblii, zachowania pochwalanego przez Boga, dzięki czemu można mieć pewność, że wskazówki dobrego zachowania mają właściwy kierunek.

Jolanta Klimkiewicz bazując na nauce płynącej z Pisma Świętego stworzyła katalog zachowań, których naprawa prowadzi do życia dobrego i w zgodzie z Bogiem. Napisane prostym, a przez to zrozumiałym dla dzieci językiem, wiersze uczą samodzielnego myślenia i dostrzegania właściwej drogi. Bohaterami książki są mieszkańcy Zwierzątkowa, dzięki czemu, jeśli czytanie konkretnej bajki wychodzi „na gorąco”, kiedy zachowanie dziecka budzi niepokój, to nie jest to odbierane przez dziecko jako atak. Dzięki temu „Bajkowy Zakątek…” może zostać wykorzystany jako podkład rozmowy przez rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów pracujących z dziećmi. Morał bywa wypowiedziany wprost, jednak częściej pozostaje w domyśle, przez co zostawia otwartą furtkę do wspólnej dyskusji, samo przeczytanie bajki nie wystarczy. Warto też wykorzystać ją jako motyw do nauki argumentowania swojego stanowiska. Nie zawsze nasze dziecko stwarza problem, czasem dotyczy to jego rówieśnika. Dzięki przećwiczeniu rozmowy nad zwierzątkami w książce, dziecku łatwiej będzie w realnej sytuacji bronić swojego zdania, co procentuje w dalszym życiu. Typowe zachowania takie jak łakomstwo, lenistwo czy plotkarstwo są celowo przerysowane, by przyćmić pozostałe cechy bohaterów. Zabieg ten pokazuje czytelnikom, że zwykle złe zachowanie prowadzi do generalizowania i patrzenia przez jego pryzmat na całą osobę.

„Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek” nawiązuje do polskiej klasyki gatunku, jaką jest zbiór bajek moralizatorskich napisany przez Ignacego Krasickiego. Kilkuwersowe bajki wytykać miały wady polskiego społeczeństwa w okresie oświecenia, jednak wszyscy wiemy, że z większością z nich zmagamy się do dziś. Są one jednak skierowane do dorosłych czytelników, przez co dla dzieci bywają niezrozumiałe, a ukryty morał nie zostaje poznany. Bajki Jolanty Klimkiewicz zdecydowanie lepiej nadają się do edukowania dzieci.

Miłym zaskoczeniem była dla mnie dołączona do książki gra planszowa. Jest to element, który często wykorzystuję w pracy z dziećmi, a tutaj jest on jak najbardziej trafny. Jako pola bonusowe ustalono zachowania bohaterów przed i po poprawie, dzięki czemu ich historie zostają utrwalone. Można z niej korzystać z dziećmi, które rozumieją podstawowe zasady gier, czyli zgodnie z informacją na okładce książki – od 4 roku życia.

Dużym walorem książki były dla mnie ilustracje wykonane przez Katarzynę Zapolską. Przypominają mi one dziecięce szkice i rysunki. Oddają zapisaną wierszem historię zwierząt. Kolory są delikatne, stanowią dobre tło dla tekstu nie odciągając zbytnio od niego uwagi. Czytanie wierszyków przed snem nie będzie nadmiernie pobudzało przez stymulację narządu wzroku. Wydanie książki w formacie A4 ma praktyczne zastosowanie, kiedy czyta się ją przed dużą grupą, na przykład w klasie. Obrazki będą widoczne dla każdego.

„Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek” to książka, po którą pewnie nie raz jeszcze sięgnę. Lubię wykorzystywać historie bohaterów jako podkład do rozmów. Nie zawsze książki, w których wszystko zostało powiedziane dają taką możliwość. Dzieci same będą ją czytać, ponieważ się rymuje, ma obrazki i bywa śmieszna. Dla rodziców jest to kolejna pomoc w tym, żeby zacząć rozmowę, a nie odkładać ją na później.

Informacje o książce:
Tytuł: Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek
Tytuł oryginału: Bajkowy zakątek niesfornych zwierzątek
Autor: Jolanta Klimkiewicz
ISBN: 9788362103096
Wydawca: Fundacja Źródła Życia
Rok: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać