Z jasnego nieba. Pomysły i inspiracje do życia ziemskiego - Notker Wolf OSB - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Filozofia i religia

Z jasnego nieba. Pomysły i inspiracje do życia ziemskiego – Notker Wolf OSB

Recenzja książki Z jasnego nieba. Pomysły i inspiracje do życia ziemskiego - Notker Wolf OSB

Z jasnego nieba. Pomysły i inspiracje do życia ziemskiego
Notker Wolf OSB

Z jasnego nieba. Pomysły i inspiracje do życia ziemskiego„, które zebrał i spisał Notker Wolf OSB są jednym z tych nielicznych przypadków, kiedy zapowiedź książki okazuje się dalece ciekawsza niż jej zawartość. Chociaż… Może to ja miałem zbyt wygórowane oczekiwania? Niebezpodstawnie. Już sam tytuł obiecuje wiele, poza tym mój „apetyt” wyostrzył sam autor, pisząc o tym, że jego porady wynikają z obserwacji ludzi w codziennych, mniej lub bardziej prozaicznych, sytuacjach. Samo założenie wydaje się być genialne w swojej prostocie, podobnie jak ułożenie rzeczonych inspiracji w porządku zgodnym z kościelnym rokiem liturgicznym. Tyle w teorii. A co otrzymujemy w praktyce?

Syntetyczne, przejrzyste (to nie zarzut) i niestety bardzo oczywiste spostrzeżenia autora niejednokrotnie ocierające się o banał. Przynajmniej w moim odczuciu. Podejrzewam, że osoby mniej zaznajomione ze sposobami świadomego przeżywania życia mogą spojrzeć na tę lekturę łaskawszym okiem. I zapewne do nich została zaadresowana.

Notker Wolf OSB przekonuje, że rodzice powinni ukierunkowywać swoje dzieci w dążeniu do samodzielności. Nie jest to nic odkrywczego. Podobnie jak zachęcanie mężczyzn do brania odpowiedzialności za siebie i swoich bliskich oraz stawianie czoła przeciwnościom losu. Opat – prymas wspomina również o roli wspólnych rodzinnych posiłków, które mają uczyć radości i okazywania sobie wdzięczności. Zgoda, ale jest to raczej skutek więzi opartej na wzajemnym zaufaniu i dobrych wartościach. Jeżeli ich zabraknie, to na nic się zda spożywanie obiadów przy jednym stole.

Autor zaleca osobom chorym na depresję modlitwy do Ducha Świętego, dzięki czemu będą mogli otrzymać tak bardzo potrzebny im dar radości. To ważne, niemniej ludzie zmagający się z tą chorobą powinni zostać otoczeni wsparciem najbliższych i fachową opieką psychologiczną, o czym też warto byłoby wspomnieć.

Ambiwalentne odczucia towarzyszyły mi w trakcie poznawania historii lekarzy, którzy podawali zawodowym kolarzom nielegalne środki zwiększające ich fizyczną wydajność. Notker Wolf OSB przekonuje, że nie możemy ich oceniać, w myśl zasady: „Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień„. Rzeczywiście, nie powinniśmy oceniać ludzi, ale co z ich czynami?

Moje refleksje zacząłem od wskazania minusów książki (czyżby polskie malkontenctwo dało o sobie znać?). Byłbym jednak niesprawiedliwy, gdybym nie znalazł w tej lekturze wątków, które przypadły mi do gustu. A takie – wbrew pozorom – również się w niej znalazły, choć niestety są one w mniejszości.

Zdecydowanie najpiękniejsza i najgłębsza sentencja dotyczy niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wtedy „uchylamy mu nieba„. I to jest prawdziwa inspiracja! Bóg nas do tego potrzebuje, tutaj, na ziemi. Pamiętajmy również o wdzięczności za Jego dary, ponieważ w ten sposób pomnażamy dobro, które otrzymaliśmy. Dzięki temu ta pozytywna energia udziela się ludziom znajdującym się dookoła nas.

Ciekawe refleksje czekają na nas w rozdziale poświęconym przebaczeniu. Jego istota wybiega daleko poza nasze poczucie sprawiedliwości. A kiedy rezygnujemy z chęci rewanżu na naszym krzywdzicielu, zwracamy mu wolność. Zresztą samym sobie również.

Podpisuję się pod słowami autora, który zachęca nas do tego, abyśmy próbowali wczuć się w sytuację drugiego człowieka To pomoże nam zrozumieć jego sytuację. Fakt, to nie jest łatwe, ale dzięki temu naprawdę możemy mieć wgląd w czyjeś serce. W ogóle „warto rozmawiać”, ponieważ w ten sposób przełamujemy mniej lub bardziej wyimaginowane bariery w relacjach z innymi ludźmi. To też pomaga uniknąć niepotrzebnych dwuznaczności czy insynuacji. A przecież nietrudno o niedopowiedzenie, które stanie się przysłowiowym „gwoździem do trumny” nawet pomiędzy bliskimi sobie osobami.

Summa summarum żałuję, że książka „Z jasnego nieba. Pomysły i inspiracje do życia ziemskiego” nie okazała się niebiańska, ale mocno przyziemna. Płynąca z niej prostota, która zapewne miała być jej siłą, jest jej największą słabością. Nie chcę przez to powiedzieć, że dobra lektura (w moim osobistym rozumieniu) musi być skomplikowana i górnolotna. Wręcz przeciwnie. Prawdziwą sztuką jest „przemycenie” głębokich treści w bardzo przystępnych słowach. Tutaj to się niestety nie udało. Wydawnictwo Benedyktynów przyzwyczaiło mnie do lepszych pozycji. Czekam więc na następne…

Informacje o książce:
Tytuł: Z jasnego nieba. Pomysły i inspiracje do życia ziemskiego
Tytuł oryginału: Aus heiterem Himmel
Autor: Notker Wolf OSB
ISBN: 9788373543461
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2010

Sklepik Moznaprzeczytac.pl
Skip to content