Literatura obyczajowa

Miłość i kłamstwa – Cecelia Ahern

Recenzja książki Miłość i kłamstwa - Cecelia Ahern

Miłość i kłamstwa
Cecelia Ahern

Czy wiecie, na czym polega gra w marmurki, zwana również grą w kulki? Ja nie wiedziałam, dlatego już po rozpoczęciu czytania sięgnęłam do odpowiednich źródeł, aby sprawdzić, na czym polega gra i czym są owe marmurki. Są to kulki, wykonywane z różnych materiałów, różnej wielkości i różnej barwy. Mogą być jednolite, a mogą być też takie, w których wnętrzu zatopione są różne cuda świata. Ich wartość może być znikoma, ale mogą też być warte fortunę. To one, niewielkie kulki do gry, odgrywają wiodącą rolą w akcji najnowszej powieści Cecelii AhernMiłość i kłamstwa”. Oprócz wspomnianych marmurków, głównymi bohaterami są na równi Sabrina i jej ojciec Fergus. Powieść jest tak skonstruowana, że dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza to tylko jeden dzień z życia Sabriny, a druga to losy jej ojca, Szkota, przesiedlonego w dzieciństwie do Irlandii.

Sabrina jest młodą kobietą, żoną i matką, która boryka się z problemami dnia codziennego, a także z własną tożsamością i plątaniną uczuć. Jest ratownikiem na basenie w domu opieki, gdzie, według niej, nie dzieje się nic ciekawego. Wszystko jest przewidywalne do bólu, a rutyna zabija powoli jej osobowość. Takie same refleksje snuje na temat swojego życia małżeńskiego i rodzinnego, gdzie pewne czynności wykonuje nawykowo, bez wkładania w nie serca. Podświadomie pragnie czegoś ekscytującego, co odmieni, w jej mniemaniu, monotonię życia. Każdego poranka liczy na cud. I taki dzień w końcu następuje. Najpierw zdarza się wypadek na basenie, który wytrąca kobietę z równowagi, a potem nadchodzi tajemnicza przesyłka. Kilka pudeł, o których kobieta nie miała pojęcia. W pudłach zamknięta jest tajemnica życia jej ojca. Sabrina, zszokowana tym, jak bardzo nie znała swojego ukochanego taty, postanawia rozwikłać tajemnicę jego podwójnego życia. Zostawia wszystko i udaje się na poszukiwania. To zajmuje jej jeden cały dzień, który wydaje się nieskończenie długi. Przemierza dziesiątki kilometrów, odwiedza dawnych znajomych i przyjaciół ojca, nawiązuje nowe, zaskakujące kontakty i robi rzeczy, o które sama siebie nie podejrzewałaby.

Tymczasem jej ojciec, Fergus, próbuje odzyskać pamięć po ciężkim udarze. Przebywa w klinice, gdzie ma dobrą opiekę, intensywną rehabilitację i gdzie odwiedzają go najbliżsi. Jednych rozpoznaje, innych, może tych najważniejszych, niestety, nie… Córka próbuje pomóc ułożyć świat mentalności i przeżyć ojca na nowo. Dzięki swoim poszukiwaniom, wie, jak to zrobić.

Nie chcę zdradzać szczegółów, bo to towarzyszenie Sabrinie w poszukiwaniach było dla mnie najciekawsze. Z trudem natomiast przebrnęłam przez rozdziały będące bądź powrotem do dzieciństwa głównego bohatera, Fergus, bądź zapisem jego wędrujących myśli. Dzieciństwo przedstawione w sposób naturalistyczny jest pewnie prawdziwym obrazem życia biednych Irlandczyków, a pewne wydarzenia z życia Fergusa, ich interpretacja i rozważania nad nimi pokazują w jaki sposób została ukształtowana jego antyklerykalna postawa. Wiem, że to język literacki, ale dla mnie, są pewne granice szacunku dla świętości i powszechnie wyznawanych wartości (nawet w opisach literackich), dlatego z dystansem czytałam już następne rozdziały będące zapisem podwójnego życia pana Boggsa. I tu również mam pewne małe zastrzeżenie. Układ rozdziałów wydaje się przejrzysty i dzieli powieść na dwie niemal równe, przeplatające się części. Rozdziały dotyczące Sabriny noszą tytuł „Regulamin basenu” i zawierają podtytuły, dotyczące wydarzeń. Rozdziały dotyczące Fergusa mają zbiorowy tytuł „Grając w kulki” i również zagadkowe podtytuły, np. „Kapucha”, „Kocie oczy”, „Sprzymierzeńcy”. Czas w rozdziałach dotyczących Sabriny płynie powoli, ale posuwa się do przodu, zaś w rozdziałach dotyczących jej ojca jest wiele retrospekcji, a właściwie cały zapis najważniejszych wydarzeń z życia małego, a potem dorosłego Fergusa i obraz świata widziany jego oczami. Trzeba jednak dużego skupienia uwagi, aby zarejestrować czas i miejsce, które czasami przesuwają się nieoczekiwanie lub splatane są z myślami bohatera. Ale te właśnie rozdziały pomagają zrozumieć to wszystko, co działo się w życiu mężczyzny i dlaczego uciekł w „drugie życie”.

Książka kusi tajemnicami, które, z biegiem stron, okazują się być kluczem do ludzkich uczuć i postępowania. Pozostawia po sobie wzruszenie, pytanie o własną tożsamość, o relacje z najbliższymi. I gdyby nie ów zgrzyt dotyczący szacunku dla wartości, który mnie lekko zniechęcił, powieść uznałabym za wartościową i ciekawą.

Informacje o książce:
Tytuł: Miłość i kłamstwa
Tytuł oryginału: The Marble Collector
Autor: Cecelia Ahern
ISBN: 9788328703421
Wydawca: Akurat
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać