Literatura faktu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej – Małgorzata Węglarz

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej - Małgorzata Węglarz

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej
Małgorzata Węglarz

W życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Dzisiaj zajmiemy się tą pierwszą z nich. Śmierć jest naturalnym etapem naszego życia, dotknie każdego z nas niezależnie od płci, statusu społecznego czy bogactwa. Dlaczego więc uciekamy od tego tematu, nie rozmawiamy z bliskimi o śmierci, o tym jak to będzie gdy kogoś zabraknie, jak chcemy być pochowani i jak ma wyglądać nasza ostatnia droga? Unikamy czegoś, co jest naturalne i ludzkie, udajemy że tego nie ma, a gdy nadchodzi taka sytuacja, w której musimy się zmierzyć ze śmiercią bliskiego, nie wiemy co mamy robić, błądzimy i szukamy wyjścia po omacku. „Planujemy śluby, komunie, chrzty, różne okazje”, więc dlaczego pomijamy pogrzeb, ostatnią uroczystość, której nie będziemy mogli już nigdy powtórzyć? Nie rozmawiamy na temat śmierci, ponieważ boimy się, że ją przywołamy. Wydaje mi się, że najwyższy czas aby to zmienić. Z pomocą przychodzi książka Małgorzaty Węglarz „Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej”. Autorka prowadzi kanał na YouTube pod nazwą POEstMortem, na którym dzieli się swoją pasją do literatury oraz zamieszcza interesujące materiały powiązane z pochówkiem i śmiercią. Książka ma za zadanie obalenie mitów dotyczących branży pogrzebowej, jej pracowników, a także oswojenie się ze śmiercią.

Na wstępie zapoznajemy się z tym, jak wygląda działalność pogrzebowa w Polsce od strony prawnej. Jakie warunki należy spełniać, aby mieć własny zakład i co ciekawe znacznie łatwiej jest założyć firmę pogrzebową niż otworzyć budkę z hot-dogami. W pierwszych rozdziałach dowiadujemy się bardzo istotnych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę, gdy przyjdzie czas na organizację pogrzebu. Są to krótkie wskazówki pozwalające nam sprawdzić, który zakład pogrzebowy jest profesjonalny i możemy mu zaufać, a który będzie nastawiony tylko na zysk pochodzący z naszego cierpienia. Kolejno w książce możemy znaleźć wywiady z tanatokosmetologami opisującymi swoje techniki pracy z osobą zmarłą, to w jaki sposób przygotowują ciało oraz co ich skłoniło do wykonywania takiego zawodu. Jest też rozmowa z balsamistą który wyjaśnia na czym polega jego praca i co trzeba zrobić żeby uzyskać certyfikat. Jednak poza nimi jest jeszcze grono innych osób, które pracują w branży. Są to między innymi mówcy pogrzebowi, osoby sprzątające po zgonach czy towarzyszka w żałobie – zawód, który dopiero powstaje w naszym kraju.

W książce mamy opis różnego rodzaju mitów dotyczących śmierci np. zatrzymywanie zegarów, zasłanianie luster czy wsypywanie maku w kieszeń nieboszczyka. Autorka opisuje wszelkie rytuały i obrządki jakie wykonuje się wobec zmarłego, prezentując tym samym ich niedorzeczność oraz strach, który jest ich fundamentem. Wszystkie te zabiegi mają na celu ochronić nas przed zmarłym, który jakby nie patrzeć był naszą bliską osobą i z pewnością nie ma zamiaru wyrządzić nam krzywdy. Pisarka porusza także stereotypy odnoszące się do grabarzy, pracowników zakładów pogrzebowych czy krematoriów. Mimo, że mamy XXI wiek i technologię rozwiniętą na wysokim poziomie to ciągle w naszych głowach istnieje obraz grabarza który bez kropli alkoholu nie potrafi zabrać się do pracy, krematoria kojarzymy z obozami koncentracyjnymi i smrodem palonego mięsa, a osoby przygotowujące zmarłych do trumny według nas są psychopatami, bo kto normalny chciałby wykonywać tego rodzaju pracę. Rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna, bo choć ludzkie myślenie pozostaje dalej w średniowieczu, branża funeralna idzie z duchem czasu i zaczyna oferować coraz to nowocześniejsze usługi czego przykładem może być pogrzeb online, e-klepsydra lub ekologiczna trumna.

Książka napisana jest bardzo lekkim językiem. Wciąga czytelnika już od pierwszej strony, bo śmierć pomimo tego, że często jest tematem tabu to ciekawi nas wszystkich. Uważam, że każdy powinien zapoznać się z tą treścią, ponieważ pozwoli ona chociaż na powierzchowne zapoznanie się z tematyką przemijania, pogrzebów oraz w niewielkim stopniu ma szansę zlikwidować albo chociaż zmniejszyć rozpowszechnianie się krzywdzących stereotypów.

Informacje o książce:
Tytuł: Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej
Tytuł oryginału: Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej
Autor: Małgorzata Węglarz
ISBN: 9788328716551
Wydawca: Muza
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać