Raj na próbę - Arleta Gruba - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Raj na próbę – Arleta Gruba

Raj na próbę - Arleta Gruba

Raj na próbę
Arleta Gruba

Każdy z nas zapewne zastanawia się od czasu do czasu nad tym, co będzie się z nami działo po śmierci. I na pewno każdy z nas ma jakąś własną wizję, wyobrażenie tego „drugiego świata”.

„Ale chyba największy procent ludzkości wierzy w to, że po śmierci trafi do raju lub czegoś na jego kształt. Nieważne, czy bezpośrednio, czy po jakimś czasie i nieważne, czy wszyscy mają takie samo wyobrażenie o tym miejscu. Bez względu na to, słowo „raj” kojarzy się z arkadią, krainą szczęścia. Więcej: krainą wiecznego szczęścia.”

Swoje wyobrażenie o tym miejscu ma również Arleta Gruba i opisuje nam je w swojej książce „Raj na próbę”. Nie jest to jednak raj, jakiego wizję znamy, choćby z lekcji religii. W ogóle z religią powieść nie ma wiele wspólnego. Chyba tylko to, że rzeczywiście bohaterka po śmierci trafia do tytułowego raju, w którym mają ją spotykać same przyjemności i szczęście. Jednak na próżno tu szukać chórów anielskich, a z tymi przyjemnościami też nie do końca jest tak, jakby można było pragnąć.

Bohaterkę, Łucję spotykamy w dość trudnym momencie jej życia. Na problemy sercowe nakładają się kłopoty na uczelni. Dodatkowo dochodzą ogromne trudności ze snem, który jeśli już przychodzi, to wraz z najczarniejszymi koszmarami. Na domiar złego, dziewczynie zaczyna się wydawać, że ma problemy z własną psychiką. W tym właśnie momencie ulega wypadkowi samochodowemu i po śmierci trafia do krainy, nazywanej przez jej mieszkańców rajem. Początkowo sama zaczyna sobie w niej układać życie na wzór osób tam zamieszkujących, jednak z biegiem czasu zaczyna zauważać, że coś chyba nie jest tak, jak to wszyscy próbują przedstawić. Pewne rzeczy zaczynają jej się nie zgadzać. Zaczyna więc podążać swoją własna ścieżką. Czy jej się to opłaci? Czy będzie to dla niej z korzyścią, czy poniesie karę za samowolę w raju? Tego oczywiście nie mogę zdradzić na łamach tej recenzji. Ale mam nadzieję, ze zachęcę jej odbiorców do sięgnięcia po pozycję Arlety Gruby, ponieważ po prostu warto.

Książka napisana jest lekkim piórem, czyta się ją z przyjemnością. Autorka używa języka, jaki bez problemu trafia do odbiorcy i pomimo dość sporej objętości (ponad czterysta stron), nic się w niej nie dłuży. Trochę myląca jest okładka, zbyt eteryczna względem treści. Sugeruje dużo romantyczności, a tak naprawdę jest jej w lekturze niewiele i nie stanowi ona bazy, podstawy powieści. Owszem, pojawia się wątek uczuciowy, ale jest on na dalszym planie.

Fabuła „Raju na próbę” jest niesztampowa. Nie jest to kolejna książka o życiu, bowiem o życiu jako takim nie opowiada. Przedstawia świat fikcyjny, co do którego nie możemy domniemywać czy jest możliwy, czy nie. Musimy się zdać na wyobraźnię autorki i uwierzyć, że w tej konkretnej opowieści ta rzeczywistość w istocie wygląda tak, jak jest opisana.

Nie brakuje tu malowniczych opisów krajobrazu. Autorka bardzo plastycznie operuje piórem, dzięki czemu, czytając, bez problemu oczami wyobraźni widzimy opisaną scenerię, słyszymy muzykę, czujemy promienie słońca i chłód, czy wyczuwamy zapachy. Tekst oddziałuje bowiem nie tylko na zmysł wzroku, ale i na pozostałe nasze zmysły.

„W końcu pojawił się księżyc. Nie sądziłam, że mogłoby być jeszcze piękniej, a jednak. Wodospad spływał po skałach, wydawało się , że to nie woda się o nie rozbija, a bardzo drobniutkie brylanciki. Tak samo wyglądało źródło – jak wypełnione milionem błyskotek. (…) To wrażenie było tak silne, a zjawisko tak piękne, że zapragnęłam dotknąć wody, sprawdzić, czy aby na pewno nie zawiera jakichś drobnych kryształków.”

Warto sięgnąć po książkę Arlety Gruby. Warto zmierzyć się z lękami i problemami Łucji i cieszyć się z jej sukcesów. Powieść nie jest na pewno arcydziełem literacko-artystycznym, ale w dzisiejszym nurcie literatury obyczajowej jest naprawdę ciekawą propozycją, której podstawowymi plusami jest niewątpliwie niesztampowość poruszonej tematyki, plastyczność języka i ukryty przekaz, że trzeba pamiętać, aby się nie wstydzić i nie bać poprosić o pomoc, czego bohaterka „Raju na próbę” nie zrobiła w odpowiednim czasie.

Informacje o książce:
Tytuł: Raj na próbę
Tytuł oryginału: Raj na próbę
Autor: Arleta Gruba
ISBN: 9788382191868
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content