Tylko w duecie - Magdalena Kozakowska - Recenzje książek z każdej półki
Recenzje książek

Tylko w duecie – Magdalena Kozakowska

Tylko w duecie - Magdalena Kozakowska

Tylko w duecie
Magdalena Kozakowska

Przyznam, że opis książki “Tylko w duecie” nie zwalił mnie z nóg. Miałam jednak ochotę sięgnąć po coś lżejszego, bo byłam w trakcie czytania “Wampirzego Cesarstwa”, a to potężna cegiełka i w dodatku dark fantasy. Tym razem jednak dostałam do rąk wydawać by się mogło, typowy romans. Ona, on, ciągnące się za nimi sprawy z przeszłości. Cóż, nie spodziewałam się, że ledwo ponad dwustustronicowa książka wywoła we mnie tyle emocji.

Tamara sama wychowuje swoją młodszą siostrę, Amelię. Jej ojciec zginął w wypadku, a matka oddaliła się od rodziny przez żałobę i alkoholizm. Kiedy u Amelii wykryto śmiertelną chorobę, główna bohaterka postanawia za wszelką cenę zdobyć pieniądze na leczenie. W konsekwencji zostaje niejako zmuszona do spłacenia długu.

Kiedy na pewnej imprezie spotyka Damiana, skrupulatnie budowany wokół niej mur zaczyna pękać. W jej głowie cały czas rozlega się alarm, który ostrzega przed otworzeniem w końcu przed kimś swojego serca. Ile można poświęcić w imię miłości? Czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości?

Na początku zdziwiłam się, jaka ta książka jest cieniutka. Oczywiście niekoniecznie potrzeba ogromu stron do stworzenia dobrej historii, która ma ręce i nogi, jednak bałam się o relację Tamary i Damiana. Że przez ograniczoną liczbę stron ona po prostu będzie rozwijała się za szybko. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie.

Książka jest podzielona na dwie narracje, które się ze sobą przeplatają. Autorka oddaje głos Tamarze i Damianowi. Podoba mi się bardzo takie rozwiązanie, gdyż czytelnik patrzy na historię z szerszej perspektywy. Trzeba tutaj wspomnieć, że powieść Magdaleny Kozakowskiej to debiut literacki i to bardzo udany. Tak jak już wspominałam, spodziewałam się zwykłego, lekkiego romansu. Zamiast tego dostałam niezwykle angażującą opowieść o życiu dziewczyny, która musiała poświęcić marzenia dla ratowania siostry. Oczywiście wątek romantyczny też nie jest tutaj zepchnięty na boczny tor. Autorka wszystko dobrze wyważyła. Zanim się obejrzałam, przewracałam stronę za stroną z zapartym tchem.

Bardzo trudno byłoby nie kibicować głównym bohaterom i nie trzymać za nich kciuków. Oni tak zasługują na to, żeby się im udało. Tamara praktycznie całe nastoletnie życie i późniejsze lata swojego życia podporządkowała swojej siostrze. Jej bezinteresowność i gotowość do poświęceń są naprawdę godne podziwu. Damian zaś poszedł na studia medyczne, żeby wyjść z cienia starszego brata i zasłużyć na aprobatę swojego ojca. Ma za sobą związek bez miłości i porzucone marzenia o karierze muzycznej. To przede wszystkim miłość do muzyki ich połączyła. Tamara marzyła o śpiewaniu i jej występ na karaoke po raz pierwszy przykuł do niej spojrzenie Damiana.

“Powiedziałem Mateuszowi, że chciałbym się w końcu zakochać. Zakochać się do utraty tchu i właśnie tego tchu brakuje mi teraz najbardziej. Czuję się, jakby z moich płuc wypompowano całe powietrze. Nie potrafię sobie przypomnieć, jak się oddycha. Patrzę w przerażone oczy Tamary i staram się ze wszystkich sił ustać na nogach. Nie chcę znać odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie. Z tym, że jej spojrzenie mówi wszystko. Przez chwilę wydaje mi się, że zaczął padać deszcz, ale to moje łzy moczą mi twarz.”

Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, to trochę niechlujna korekta. Ja wiem, że błędy się zdarzają. Że może zabraknąć przecinka czy wkraść się gdzieś literówka. I to jest jak najbardziej okej. Raziło mnie natomiast częste pomijanie znaku zapytania, kiedy powinien zostać użyty. Gdybym dostała egzemplarz recenzencki pewnie po prostu machnęłabym ręką i miała nadzieję, że w egzemplarzu finalnym zostanie to poprawione. Cóż, mówi się trudno.

Każdy rozdział zaczyna się od fragmentu tekstu jakiejś piosenki. Bardzo lubię dedykowane playlisty do książek. Słuchanie ich jeszcze bardziej potęguje wrażenia z lektury i pomaga jeszcze głębiej zanurzyć się w przedstawionym świecie. “Tylko w duecie” bardzo polecam, jeśli lubicie sięgać po romanse, które nie są płytkie i które można przeczytać w jeden wieczór.

Informacje o książce:
Tytuł: Tylko w duecie
Tytuł oryginału: Tylko w duecie
Autor: Magdalena Kozakowska
ISBN: 9788366995055
Wydawca: BookEdit
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content