Literatura dziecięca

Chowańce: Gwiazdy przeznaczenia – Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Recenzja książki Chowańce: Gwiazdy przeznaczenia - Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Chowańce: Gwiazdy przeznaczenia
Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Are you familiar with what a familiar is?” to podobno pytanie, od którego wszystko się zaczęło. Czy wiesz, czym jest Chowaniec? Szukając odpowiedzi na to pytanie wybrałam się do magicznego świata Bezkresji. Nie dość, że już wiem, czym, a właściwie, kim jest Chowaniec, to chętnie chciałabym takiego mieć.

Bezkresja to kraina, w której obok zwykłych ludzi żyją czarodzieje. W wieku jedenastu lat każdy z nich wybiera sobie zwierzę, które również jest obdarzone niezwykłą mocą. Razem tworzą duet zgłębiający tajniki magii po to, by będąc dorosłym chronić królestwo przed czarną magią i innymi zagrożeniami mogącymi je zniszczyć. Tak poznajemy Jacka, młodego adepta, który wyrusza do sklepu z Chowańcami. Czarodziej i Chowaniec nawiązują więź na całe lata, zatem wybór nie przychodzi mu łatwo. W końcu wybiera kota, wierząc, że posiada dar telekinezy. Nie wie jednak, że Aldwyn to zwykły dachowiec, który trafił do sklepu zupełnym przypadkiem uciekając przed strasznym łowcą głów Grimsladem. I tak zaczyna się przygoda. Aldwyn wyrusza z czarodziejem za miasto, gdzie poznaje rzekotkę Gilberta i modrosójkę Skylar, które są prawdziwymi Chowańcami. Czas płynie im na nauce wykorzystywania ziół do tego by czary miały odpowiednie działanie. Można rzec sielanka dla kota, który wreszcie nie musi się martwić o kolejny posiłek. Sielanka, która nie trwa wiecznie. Pewnej nocy czarodzieje obserwują trzy spadające gwiazdy, żadne z nich poza nauczycielem nie rozumie, co to oznacza, są to jednak Gwiazdy Przeznaczenia. Niestety Gwiazdy Przeznaczenia dostrzega również królowa Bezkresji, która dostrzega w nich zagrożenie dla swojej władzy. Postanawia pozbyć się niebezpieczeństwa. Trzech czarodziejów zostaje porwanych, a ich Chowańce stają przed wyzwaniem, by ich uratować. Czekają je trzy dni pełne przygód i zagrożeń. Jednak więź przyjaźni, jaka łączy je z ich zaufanymi czarodziejami dodaje sił i odwagi. Na szczęście są to magiczne zwierzęta, więc bez problemu powinny osiągnąć to, co zamierzyły. No właśnie, magiczne. Aldwyn, to zwykły dachowiec, który postanowił odwlekać ujawnienie swojej tożsamości. W związku z tym podróż nie do końca przebiega tak jakby tego chcieli…

Chowańce: Gwiazdy przeznaczenia” to książka napisana z niezwykłym, niemalże filmowym rozmachem. Rozległa kraina, opisana tak szczegółowo, że w wyobraźni na długo pozostaje jej wizja. W wielu momentach miałam skojarzenia z magią Harry’ego Pottera, wyprawą Bilbo Bagginsa czy Grą o Tron. Takich porównań nie da się chyba jednak uniknąć, kiedy mamy królestwo, magię i wyprawę. Mimo tych skojarzeń mam uczucie powiewu świeżości, więc nie jest to zaadaptowana dla młodszych czytelników znana historia. Zwierzęcy bohaterowie potrafią posługiwać się mową. Nie są to zwykłe pogawędki, oni maja niezwykłe poczucie humoru. Ironizują, podchodzą z dystansem do siebie, dzięki czemu nieraz podczas czytania na mojej twarzy gościł uśmiech. Każdy z nich ma swoje tajemnice, których odkrycie wymaga wyprawa. Uczą się przez to jak przełamać pewne bariery i obnażyć swoje słabości. Uczą też, że przyjaźń to silna więź. Jaka normalna żaba wyruszyłaby w góry? Taka, która gotowa jest poświęcić własne życie dla swojej przyjaciółki.

Jest to książka, która pobudza wyobraźnię i wciąga już od pierwszych stron. Ilustracje przygód wzmacniają te wyobrażenia. Nietypowa przygoda nietypowych bohaterów pozostaje na długo w pamięci i sprawia, że z niecierpliwością oczekuje się kolejnych.

W książce mamy magię, walkę dobra i zła. Czy jest to powieść dla siedmiolatków? Język jest dostosowany do tak młodych czytelników. Jeśli chodzi o fabułę, myślę, że dzieciaki nieco starsze będą ją czytać z większą świadomością, że jest to książka i historia zawarta tylko na jej kartach. Kwestia magii zawsze jest kwestią sporną dla wielu rodziców. Oni najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą, co jest dla nich odpowiednie. Ci czarodzieje i Chowańce, którzy sięgają po czarną magię w tej książce, nie przebierają w środkach. Ich cel jest jeden – pokonać przeciwnika, zatem nie każdemu może się to spodobać. Ja, wychowana na „Harrym Potterze” zawsze będę mieć skłonności do czytania o tym jak biała magia pokonuje czarną i na świecie panuje pokój.

Zachęcam do przeczytania pierwszego tomu przygód Chowańców, ponieważ w przyszłości mamy oczekiwać ich ekranizacji, a zawsze dobrze coś najpierw przeczytać, a później obejrzeć. Warto również zajrzeć na stronę www.chowance.pl, gdzie bliżej poznamy głównych bohaterów.

Informacje o książce:
Tytuł: Chowańce: Gwiazdy przeznaczenia
Tytuł oryginału: The Familiars
Autor: Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
ISBN: 9788379660100
Wydawca: IUVI
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać