Córka generała - Magdalena Witkiewicz - Recenzje książek z każdej półki
Literatura kobieca

Córka generała – Magdalena Witkiewicz

Córka generała - Magdalena Witkiewicz

Córka generała
Magdalena Witkiewicz

„Inna kobieta, inne mieszkanie, ale podobna sytuacja. Tak samo musicie przed czymś uciekać. Kiedy to się wreszcie skończy? Kiedy ten świat zacznie wyglądać tak, że ludzie nie będą musieli przed niczym ani przed nikim uciekać?
– Historia lubi się powtarzać – westchnęłam.”

Jestem przekonana, że gdy Magdalena Witkiewicz pisała te słowa, tworząc książkę „Córka generała”, nie sądziła, że kiedykolwiek jeszcze będą one miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeszcze w dniu premiery powieści, 23 lutego nikt nie myślał, że tak wiele słów w tej książce będzie tak bardzo poruszać serca czytelników.

Kiedy zaczynałam czytać, książka była dla mnie opowieścią o trudnej miłości. Gdy ją kończyłam, była to już opowieść o wojnie, dramatycznych ludzkich losach tak srogo przez nią potraktowanych. W tym czasie zmieniła się bowiem diametralnie rzeczywistość, która mnie otacza. Zaczynałam w czasie pokoju i beztroski, natomiast kończyłam, gdy u naszych najbliższych wschodnich sąsiadów wybuchła wojna, pełna okrucieństw i niewyobrażalnego zła ze strony najeźdźcy. Długo się zastanawiałam jak w ogóle w obliczu obecnej trudnej sytuacji napisać recenzję książki, która, niestety, tak bardzo wpisała się w otaczający nas świat.

Na książkę Witkiewicz składają się opowieści kilku osób. Częściowo dotyczą one tych samych zdarzeń, oglądanych z perspektywy innych, uczestniczących w nich bohaterów, opowiadają historie niezależne od siebie. Podróż przez lekturę zaczynamy od opowieści Magdaleny – współczesnej dziewczyny, która przypadkowo, podczas porządkowania strychu domu babci, odkrywa tam prawdziwe skarby – drewnianą, pięknie rzeźbioną kołyskę, stare zdjęcia i zapisane zeszyty. W nich znajduje „Opowieść Elise”, „Opowieść Haliny” i „Opowieść Andrzeja”. Od tego momentu, razem z Magdaleną zanurzamy się w lekturze opowieści sprzed lat. Elise to tytułowa córka niemieckiego generała, mieszkająca przed wojną w Wolnym Mieście Gdańsku. Tam poznaje Polaka, Andrzeja. Młodzi zakochują się w sobie i planują wspaniałą wspólną przyszłość. Niestety, wojna rozdziela zakochanych. W tym samym czasie, pomimo wojennych trudności, ich przyjaciele, Halina i Józek planują i biorą ślub. Jak potoczą się losy czwórki przyjaciół? Czy wszyscy przetrwają wojenną zawieruchę? Czy ich uczucia będą na tyle silne w tym trudnym, dramatycznym czasie, aby przezwyciężyć wojnę? Magdalena Witkiewicz nazywana jest specjalistką od dobrych zakończeń. Książka „Córka Generała” wpisuje się w ten kanon. Miłość w końcu zwycięża przeszkody, choć nie wszystko przebiega w taki sposób, jak chcieliby bohaterowie na początku powieści. Koniecznie sięgnijcie po książkę, aby poznać ich pełne wzruszeń losy, tym bardziej, że te wszystkie wydarzenia tak bardzo nam przypominają o tym, z jakimi trudnościami dziś muszą się mierzyć Ukraińcy podczas bohaterskiej obrony swojej ojczyzny.

Dziś w Ukrainie, tak samo jak podczas drugiej wojny światowej i na kartach książki, młodzi ludzie żyją pełni nadziei na lepsze, normalne jutro, kochają się, biorą śluby, rodzą się dzieci. I, niestety, wojenna zawierucha tak samo rozdziela rodziny, mężów i ojców oddając ojczyźnie. Ludzie, podobnie jak przed laty tracą dobytek, domy, siebie nawzajem. Dlatego właśnie ta książka, która w zamyśle autorki zapewne była opowieścią o miłości w czasach wojny, jest dziś tak ważna. Historia trudnej miłości z wojną w tle zmieniła swój kształt i perspektywę. Dziś, podczas trwających w Ukrainie walk, to tło wojenne staje się głównym bohaterem powieści, ukazując czytelnikowi potworność i bestialstwo wojny, która tak jak przed laty w Polsce, toczy się tak blisko nas, tuż za wschodnią granicą. Książka uświadamia, że mimo tego, iż żyjemy w XXI wieku, to obok nas rozgrywają się ludzkie dramaty i niczym nieusprawiedliwione zbrodnie, o jakich świat chciał zapomnieć już na zawsze i miał nadzieję, że pozostaną one już tylko na kartach historii.

Wojna to czas, gdy trzeba sobie wzajemnie pomagać. Pamiętając o naszych dziadkach, chroniących Żydów i pomagających im z narażeniem własnego życia podczas drugiej wojny światowej, (taki wątek także znajdziemy w książce Magdaleny Witkiewicz), nieśmy dziś pomoc naszych słowiańskim braciom zza wschodniej granicy, Ukraińcom. Oni tak bardzo nas teraz potrzebują.
STOP WOJNIE! Na zawsze!

Informacje o książce:
Tytuł: Córka generała
Tytuł oryginału: Córka generała
Autor: Magdalena Witkiewicz
ISBN: 9788367093309
Wydawca: Skarpa Warszawska
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content