Poradniki

Ty postaw na zmianę, my pokażemy Ci, jak jej dokonać – Sebastian Kotow, Brian Tracy

Ty postaw na zmianę, my pokażemy Ci, jak jej dokonać - Sebastian Kotow, Brian Tracy

Ty postaw na zmianę, my pokażemy Ci, jak jej dokonać
Sebastian Kotow, Brian Tracy

Poradnik „Ty postaw na zmianę, my pokażemy Ci, jak jej dokonać” jest moim drugim poradnikiem autorstwa Briana Tracy’ego z którym mam do czynienia. Poprzednią lekturę wspominam całkiem przyjaźnie, więc teraz nie miałam jakichś większych oporów przed zabraniem się za czytanie. Tym razem współautorem jest Sebastian Kotow – wykładowca, mówca biznesowy i doradca strategiczny Akademii Leona Koźmińskiego. Sam Brian Tracy to światowej sławy pisarz specjalizujący się w dziedzinie rozwoju osobistego i psychologii sukcesu, jego misją jest pomaganie ludziom w osiąganiu swoich celów zarówno tych biznesowych jak i życiowych.

Bardzo sceptycznie i nieufnie podchodzę do wszelkiego rodzaju poradników psychologicznych. Z pewnością wynika to z moich studiów, podczas których nauczyłam się żeby ufać tylko i wyłącznie informacjom które są poparte naukowymi badaniami. Jednak nie tylko studia wymusiły na mnie taką postawę, presję wywarło również to, że obecnie zostaliśmy zasypani (i to dosłownie) ogromną ilością różnego gatunku poradników, zaczynając od tych psychologicznych związanych z rozwojem osobistym, poprzez poradniki dotyczące naszych relacji z bliskimi, wychowywania dzieci kończąc na tych powiązanych z dekoracją domu, sposobem odżywiania się i segregowaniem śmieci. Odnoszę wrażenie, że w teraźniejszości bez wskazówek zawartych w poradnikach nie możemy normalnie funkcjonować, a jednak do tej pory jakoś nam się udawało przetrwać bez tego typu podpowiedzi, nasuwa się więc pytanie czy kolejny poradnik jest nam potrzebny?

Książka autorstwa Kotowa i Tracy’ego skupia się na rozwoju osobistym, ale przede wszystkim dotyczy aspektów związanych z przedsiębiorstwem, ekonomią i zwiększeniem własnych dochodów. Dosłownie są w niej opisane techniki i manipulacje odnoszące się właśnie do wyżej wymienionych dziedzin. Autorzy pokazują, że tylko i wyłącznie od nas samych zależy nas zawodowy sukcesu i to ile będziemy zarabiać. Skupiają się na wytłumaczeniu zasad kierujących efektywnością zawodową i na tym dlaczego pomimo takich samych szans na starcie jednym udaje się osiągnąć zamierzone cele, a innym nie. Wskazują dokładnie gdzie tkwi błąd w sposobie myślenia uniemożliwiający nam awans w pracy czy też urzeczywistnienie naszych ambicji. Podkreślają, że wszystkich biznesowych umiejętności jesteśmy w stanie się wyuczyć i że samodyscyplina oraz wytrwałość w działaniu jest najważniejszym elementem sukcesu. Opisują działania technik takich jest 4R, skuteczna promocja czy też formuła T×R=P służących do wypracowania odpowiednich zdolności poprawiających naszą produktywność.

Niemniej jednak osoby, które nie koniecznie czują się dobrze albo nie są powiązane w żaden sposób z biznesem również znajdą coś dla siebie i będą potrafiły odnieść metody zaprezentowane w książce do własnej sfery życia w której mają jakieś trudności z osiąganiem celu. Świetnym przykładem jest pytanie stawiane przez autorów „Gdybyś wygrał 10 milionów na loterii i mógł wybrać pracę, którą miałbyś wykonywać przez dłuższy czas, to jak chciałbyś ten czas spożytkować?”. Daje ono do myślenia i faktycznie może w naszym życiu wywołać niemałe zamieszanie. Pozwala nam uświadomić sobie jaka praca sprawia nam radość i co przychodzi nam łatwo.

Tak jak na wstępie zaznaczyłam, że bardzo podejrzliwie pochodzę do poradników tak w tym wypadku moje wątpliwości się nie potwierdziły. Książka nie narzuca czytelnikowi żadnego działania, autorzy wręcz akcentują, że to tylko od nas zależy jak wykorzystamy swój czas i swoje możliwości, a oni wskazują tylko drogę umożliwiającą nam efektywne działanie. Pozycja ta ma w sobie coś co delikatnie drażni naszą codzienną prokrastynację wzbudzając chęć i motywację do pracy nad sobą. Każdy czytelnik znajdzie w niej coś co może odnieść do siebie, ale jednak bardziej polecałabym ją osobom które pracują w biznesie, ekonomii, sprzedaży i tego typu pokrewnych kierunkach, ponieważ przykłady stosowane przez autorów głównie skupiają się na tych dziedzinach. Z pewnością łatwiej jest też skorzystać z opisanych tutaj technik, które zostały stworzone specjalnie dla tych dyscyplin zawodowych i z których wprost można czerpać wiedzę. Dlatego osoby dla których priorytetem jest awans zawodowy, kariera i zdobycie fortuny nie pożałują czasu poświęconego tej lekturze a wręcz będą wdzięczne za napisany wprost przepis na sukces.

Informacje o książce:
Tytuł: Ty postaw na zmianę, my pokażemy Ci, jak jej dokonać
Tytuł oryginału: Ty postaw na zmianę, my pokażemy Ci, jak jej dokonać
Autor: Sebastian Kotow, Brian Tracy
ISBN: 9788328321236
Wydawca: Onepress
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać