Poradniki

Superskuteczne strategie opanowania języków obcych – Ewa Zaremba

Recenzja książki Superskuteczne strategie opanowania języków obcych - Ewa Zaremba

Superskuteczne strategie opanowania języków obcych
Ewa Zaremba

To, że nauka języków obcych jest potrzebna, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Należy jednak wyjaśnić w jaki sposób skutecznie nauczyć się tej umiejętności. Każdy z nas niejednokrotnie próbował zgłębić tajniki innego języka bez większych rezultatów. Dlaczego mimo starań nie możemy nauczyć się kilku nowych słówek lub z jakiego powodu konstrukcje gramatyczne sprawiają takie problemy?  Czemu po paru lekcjach spada motywacja i jak podtrzymać wydajność nauki? O tym i o kilku innych rzeczach przydatnych przy opanowaniu nowych języków znajdziemy w książce „Superskuteczne strategie opanowania języków obcych” Ewy Zaręby.

Przewrotnie, bo książka na temat nauki języków obcych jest w całości… po polsku. Należy tutaj od razu wyjaśnić – nie jest to żadna ściągawka, ani tabela regułek. Nie ma tutaj uniwersalnych zasad dotyczących gramatyki ani wskazówek jak zrozumieć słowa w każdym języku. Czym zatem jest książka? To tłumaczy jej podtytuł – „Twój prywatnych coach„, czyli jest zbiorem porad jak przygotować się, zmotywować oraz zoptymalizować swoje techniki uczenia. Znajdziemy tutaj odwołania do filozofii kaizen czy metod GTD (Getting Things Done) a także elementy NLP (programowanie neurolingwistyczne), z których autorka korzysta i dostosowuje do potrzeb nauki nowego języka.

Książka jest napisana w formie dialogu dwóch przyjaciółek (co czasem wygląda na monolog w formie wykładu), z których jedna, jak na dobrego coacha przystało, odsłania i przeprowadza koleżankę (a wraz z nią Czytelnika) przez tajniki lepszej nauki. Chociaż nie wszystkim tego typu koncepcja książki odpowiada, jest to bardzo dobry zabieg, ponieważ zmniejsza dystans pomiędzy autorką a Czytelnikiem. Przy okazji umożliwia wprowadzenie o wiele luźniejszego języka, co m.in. sprzyja właśnie zdobywaniu wiedzy, a sama wiedza jest „przemycana” między dialogami. Książka podzielona jest na trzy główne rozdziały. Część pierwsza poświęcona jest procesowi przygotowania się do nauki. Poznajemy swoje ograniczenia i to, co zawsze przeszkadzało nam w nauce języka ale tego nigdy nie potrafiliśmy dostrzec. Przedstawione są typy inteligencji oraz jakie środki odbioru dla danego „kanału” są najlepsze. Poznanie swojego typu pomaga w dokładniejszym określeniu co tak naprawdę przeszkadza a co pomaga w nauce. Druga część to wskazówki dla naszej psychiki na temat tego co może nas jeszcze bardziej wzmocnić, jak się „doładować” oraz jakich konkretnych narzędzi użyć aby uzyskać jak najlepsze efekty w nauce – jak zacząć, jak optymalizować czas, jak się nagradzać i w jaki sposób tworzyć dla siebie „językowe wyzwania”. Ostatnia część poświęcona jest wytrwałości i technikom jak podtrzymać zapał i jak uczyć się w strategii długoterminowej. Całość zasypana jest ramkami ze wskazówkami i trikami. Ponadto znajdziemy podczas lektury testy i ćwiczenia dla siebie, które pomogą nam stawiać kolejne kroki w naszej drodze do opanowania nowego języka.

Bardzo przystępna forma, prosty i bezpośredni język oraz masa porad dla różnych etapów jakie czekają nas podczas nauki powodują, że książkę można polecić praktycznie każdemu. Dzięki niej możemy ustrzec się wielu błędów jakie większość niestety popełnia podczas nauki oraz poznać metody jak „przechytrzyć” swój mózg i zdyscyplinować swoją psychikę. Warto zauważyć, że w praktyce porady te dotyczą nie tylko zdobywania języków obcych, ale większość technik można przenieść także na inne dziedziny wiedzy. Chociaż nie wszystkie zaproponowane porady okażą się dla wszystkich przydatne, a niektóre wręcz trywialne, to gotowe strategie na pewno ułatwią nam przygotowanie się, a potem wdrażanie planu zdobywania nowych umiejętności, myślę że nie tylko językowych.

Informacje o książce:
Tytuł: Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Wydanie II
Tytuł oryginału: Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Wydanie II
Autor: Ewa Zaremba
ISBN: 9788324647132
Wydawca: Helion
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać