Recenzje książek

Ród wyklętych – Maggie Moon

Recenzja książki Ród wyklętych - Maggie Moon

Ród wyklętych
Maggie Moon

Sięgając po powieść „Ród wyklętych” Maggie Moon byłam trochę zła na siebie, że zaczynam od drugiego tomu, ale po przeczytaniu kilku pierwszych stron, szybko zorientowałam się, kto jest kim i stwierdziłam, że znajomość pierwszego, tomu nie jest konieczna. Dla zainteresowanych wspomnę, że autorka zadebiutowała w 2013 roku thrillerem „Posiadłość”. Wtedy to poznaliśmy Ród Debrettów oraz Zarę Dormer, ale wróćmy do obecnej książki.

Kiedy wzięłam do ręki książkę i patrzyłam na okładkę, zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno dobrze wybrałam. Okładka sugeruje, że jest to powieść dla młodzieży w wieku 15-16 lat, jednak to tylko pozory. Po zapoznaniu się z treścią definitywnie mogę powiedzieć, że jest dedykowana osobom o mocnych nerwach, niezależnie od wieku.

Główna bohaterka Zara Dormer wydaję się być zwykłą kobietą. Studiuje na Akademii Sztuk pięknych, ma tam kilkoro dobrych znajomych, przyjaciół, rodzinę. Wśród nich jest Frank, który zabiega o serce dziewczyny. Patrząc z zewnątrz wszystko wygląda zwykle, codziennie. Nikt by się nie spodziewał, że Zara potrafi tak dobrze maskować i ukrywać swoje uczucia. Nikt nie zdaje sobie sprawy, jaka przeszłość jest ukryta za tą opanowaną buzią. Dziewczyna strasznie cierpi, po stracie kilka lat wcześniej, swojej jedynej, ukochanej siostry. Obwinia się o to, gdyż gdyby poszła wtedy z dziewczynką na plac zabaw, może wszystko potoczyłoby się inaczej. Znajdując rysunki w pokoju siostry zaczyna też podejrzewać, kto może stać za zbrodnią.

Maggie Moon świetnie łączy dawne czasy arystokracji z teraźniejszością. Chociaż troszkę zastanawia mnie, jak taki Stary Ród uchował się w dzisiejszym świecie, ze wszystkimi tradycjami, tajemnicami, a nawet strojami. Jak to jest możliwe, że nikt nie odkrył wcześniej ich istnienia, może to przez to, że mają tak ogromne wpływy? Wszyscy się ich boją i prawdopodobnie mimo wiedzy o ich istnieniu, każdy boi się powiedzieć choćby jedno słowo na głos, aby nie dosięgła ich zemsta Rodu Debrettów. Pieniądz może zrobić z człowieka nieczułego potwora, a Arystokraci mają świadomość, że wszystko, w tym ludzkie milczenie i przyzwolenie na ich działania, mogą kupić – to jest tylko kwestia ceny, a środków im nie brakuje.

Zarę cały czas prześladuje myśl, że nie jest bezpieczna, że Noel Debrett wróci po nią i dokończy to, co kiedyś zaczął, ale został powstrzymany. Można powiedzieć, że to kobieca intuicja każe kobiecie być bardzo ostrożną i uważną, ale czy będzie na tyle roztropna, aby uniknąć kolejnej konfrontacji z Arystokratą? Koniecznie sięgnij po „Ród wyklętych”, aby się przekonać.

Bardzo spodobał mi się styl pisania autorki, lekki i dość przyjemny w obiorze. Książka podzielona jest na dwie główne części. Teraźniejszość i przeszłość, które przeplatają się ze sobą w kolejnych rozdziałach. Każdy z odpowiednim podtytułem, abyśmy wiedzieli, który wątek jest teraz przed nami. Dzięki temu zabiegowi możemy łatwo zorientować się w korzeniach Rodu Arystokratów i zrozumieć ich działania. Może nie tyle zrozumieć, bo dla tak bestialskiego zachowania nie ma zrozumienia, ile przynajmniej zorientować skąd ono się bierze.

Oprócz wątku głównego Zary i Rodu Debrettów autorka wplata inne historie. Pozwala nam to chociaż na chwilę ochłonąć i uspokoić się przed kolejną dawką stresu i napięcia. A także poznać trochę bliżej życie bohaterów i ich relacje z innymi.

Książkę poleciłabym, tak jak wspomniałam na początku, osobom o mocnych nerwach, ale też czytelnikom lubiącym historie osadzone w dawnych czasach. Odkrywanie i poznawanie Rodu Arystokratów było dla mnie świetną rozrywką. Do tego stopnia, że zaczęłam się zastanawiać czy takie klany nadal istnieją i strzegą swoich tradycji. Może nie aż tak drastycznych, ale na przykład spotykają się na swojego rodzaju zjazdach, gdzie przebierają się w stroje z czasów swoich przodków. Przygotowują uczty i mają po prostu świetną okazję, aby powspominać rodzinę.
Powieść zaciekawiła i wciągnęła mnie na tyle, że na pewno z chęcią sięgnę po pierwszą część, a także będę czekała na kolejne tomy – mam nadzieję, że takie będą.

Informacje o książce:
Tytuł: Ród wyklętych
Tytuł oryginału: Ród wyklętych
Autor: Maggie Moon
ISBN: 9788380830127
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać