Literatura dziecięca

Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków – Aleksandra Pieczaba

Recenzja ksiażki Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków - Aleksandra Pieczaba

Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków
Aleksandra Pieczaba

Jak wiadomo, naukę języków obcych najlepiej zacząć jak najwcześniej. Nie jest tajemnicą, że znajomość angielskiego to obecnie umiejętność wymagana, a nie dodatkowa. Nie ma więc co się dziwić, że pojawiają się coraz to nowsze kursy i podręczniki dla osób bardzo młodych. Jedni wolą wysyłać dziecko do szkół językowych, inni chcą ze swoimi pociechami spędzić jak najwięcej czasu, wspólnie poznając przez zabawę nowy język. Do właśnie tej drugiej grupy kierowana jest Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków.

Autorką książki jest Aleksandra Pieczaba, nauczycielka języka angielskiego z wieloletnim stażem – zarówno starszych jak i tych najmłodszych. Na podstawie swoich spostrzeżeń opracowała niniejszy elementarz, pozwalający rodzicom uczestniczyć razem z dzieckiem w procesie nauki języka angielskiego.

Książka zwiera 17 lekcji, obejmujących takie zagadnienia jak na przykład podstawowe zwroty grzecznościowe, kolory, zabawki, jedzenie, ubrania czy zwierzęta. Słownictwo i zwroty poznane na lekcji poprzedniej są wykorzystane w następnych rozdziałach, dzięki czemu dziecko na bieżąco powtarza i utrwala materiał. Prawie na każdej stronie znajdują się elementy do uzupełniania przez młodego adepta języka angielskiego – pola do wypełnienia lub kolorowanki. Na końcu każdej lekcji znajduje się miejsce gdzie maluch może napisać (a jeszcze lepiej opowiedzieć), co nowego nauczył się i gdzie zdobytą wiedzę może wykorzystać. To co może na początku zdziwić to fakt, że praktycznie cała książka jest czarno-biała, a nie tak jak większość materiałów dla dzieci pełna kolorów. Jest to jednak celowy zabieg, ponieważ w trakcie swojej nauki, młody czytelnik sam „personalizuje” swój pierwszy elementarz do angielskiego. Malując w pustych miejscach obiekty, które kojarzą się z nowym słownictwem lub swoją własną interpretację – jak na przykład układanie własnego zestawu śniadaniowego lub opisu ubioru członków rodziny. Z pozoru takie proste zabiegi jak kolorowanie czy rysowanie są bardzo ważne, ponieważ znacząco rozbudzają wyobraźnie i angażują obie półkule mózgu podczas nauki. Dzięki temu nie tylko zwiększa się efektywność przyswajania wiedzy, ale łączy się także przyjemne z pożytecznym.

To co bardzo spodobało mi się w książce to dodana wymowa poznawanego słownictwa. W przeciwieństwie do wielu materiałów, gdzie sposób poprawnego wypowiadania słów zapisany jest alfabetem fonetycznym, autorka w tym miejscu zastosowała swój własny, bardzo uproszczony sposób transkrypcji wymowy. Stworzony autorski zapis składa się jedynie z dodatkowych 6 znaków które zastępują skomplikowane, mniej intuicyjne dla zwykłej osoby znaki znane ze słowników lub podobnych materiałów szkoleniowych.

Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków jednak nie jest przeznaczona tylko dla przedszkolaków. Właściwie to książka kierowana jest w takim samym stopniu dla rodziców. Zawarte w niej lekcje i zadania wymagają interakcji z opiekunem. To właśnie nauka przez wspólną zabawę, rozmowę i wyliczanki jest kluczem do dobrego wykorzystania tejże książki. Nie należy też planować nauki tylko i wyłącznie siedząc przed kolejnymi stronami. Jak zachęca autorka – warto eksplorować nowe słownictwo, nazywając i opisując na nowo przedmioty w domu i najbliższym otoczeniu. Spędzony razem czas na wykonywanie ćwiczeń ma zaszczepić chęć poznawania nowego języka oraz wyrobienie sobie pewnej wprawy nie tylko w znajomości słówek lecz także poprawnego ich zastosowania w pełnych zdaniach. Ponieważ ćwiczenia są napisane w języku polskim oraz angielskim wraz z poprawną wymową, nawet osoby nieznające dobrze angielskiego bez problemu będą mogły korzystać z tego elementarza. Ze względu na duże litery i stosunkowo mało materiału na pojedynczej stronie, osoby starsze jak na przykład dziadkowie i babcie nie będą mieli problemu, aby wspólnie z najmłodszymi zasiąść do książki.

Podsumowując książka na niespełna 75 stronach wprowadza w podstawowe zwroty i słownictwo osobę w wieku przedszkolnym, czyli mniej więcej od 4 roku życia. Zbudowana w ten sposób pewna „baza” językowa ułatwi dalszą naukę bardziej zaawansowanych elementów języka angielskiego, które już niedługo przedszkolak pozna w szkole. Dodatkowo, wspólny czas spędzony wraz z najbliższymi pozwoli na przyjemniejszą naukę i o wiele milsze wspomnienia z pierwszych kroków w nowym języku. Dlatego też, jeżeli rodzice nie mają zbyt wiele czasu na spędzanie go ze swoją pociechą, sama książka w sobie okaże się niestety bezużyteczna.

Informacje o książce:
Tytuł: Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków
Tytuł oryginału: Superksiążka do angielskiego dla przedszkolaków
Autor: Aleksandra Pieczaba
ISBN: 9788379425228
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać