Filozofia i religia

Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 2 – Leon Knabit OSB

Recenzja książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 2 - Leon Knabit OSB

Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 2
Leon Knabit OSB

Przestań narzekać, zacznij żyć” to druga odsłona felietonów Ojca Leona Knabita z tynieckiego klasztoru benedyktynów. Jak tłumaczy wydawca we wstępie teksty Ojca podzielono na dwie części po to, aby publikacja była niewielka i stosunkowo niedroga. Taka możliwość daje też czytelnikom szansę na podjęcie decyzji czy po przeczytaniu pierwszej części będzie chciał sięgnąć po więcej.

Można powiedzieć, że sam tytuł, będący bez zmian taki jak w pierwszej części nawiązuje do jednej z wad, często przypisywanej mieszkańcom naszego kraju. Nie mnie oceniać czy jest to prawda, ale myślę, że dość często można spotkać się z opinią, że Polacy dużo narzekają. Tytuł to zachęta do zmiany myślenia i uczynienia kroku do proaktywności, która pozwoli nam znaleźć rozwiązanie zamiast uparcie wpatrywać się w problem. Wydawca we wstępie bardzo trafnie nawiązuje do sceny z filmu „Lot nad kukułczym gniazdem” kiedy główny bohater po poniesionej porażce używa słów „przynajmniej próbowałem”. Słowa Ojca Leona zawarte w tej niewielkiej książeczce nie są rozwiązaniem na wszystkie problemy, ale niosą ze sobą tak wielką dawkę optymizmu, że czytelnik zaczyna dostrzegać nowe możliwości i z biernego obserwatora staje się osobą aktywną i wpływająca na swoje życie i wybory. Do tematu bardzo trafnie moim zdaniem nawiązuje jeden z felietonów pt. „Wiara a narzekanie” w którym Ojciec stawia pytania na ile ufam i na ile mocno wierzę. Jasno stawia granicę, że tam gdzie zaczyna się narzekanie często kończy się zaufanie i wiara, a ich miejsce zajmuje zamęt i niepokój.

„Żeby to było tak do końca prawdziwe, wiara nasza musiałaby być głębsza, musiałaby bardziej wpływać na nasze codzienne życie nie tylko wtedy, kiedy panuje pokój, ale kiedy nas szarpią rozmaite burze. Wtedy właśnie należy się zwracać do Jezusa z pewnością, która narzekanie zamieni w ufną modlitwę.”

Ojciec Leon Knabit słynie z tego, że w swoim tekstach, homiliach, nagraniach zawsze potrafi wyciągnąć to co najlepsze i pokazuje tą jaśniejszą stronę życia. Choć często mówi „bez owijania w bawełnę”, prosto i szczerze swoimi słowami wprowadza wiele światła, nadziei i poczucia ładu. Przez swoje słowa, niejednokrotnie bardzo mocne, nazywa rzeczy po imieniu i określa celnie gdzie jest prawda.

„ A więc ponawiam pytanie: „Czy święta będę przeżywać z Jezusem czy z szatanem? Trzeba się wreszcie zdecydować, raz na zawsze!”

Ojciec Leon często porusza tematy życiowe, te najważniejsze z którymi mamy bezpośredni kontakt każdego dnia. Także i w tej publikacji wskazuje na najważniejsze wartości – rodzina, Ojczyzna, wychowanie i wiele innych. Podobnie jak w pierwszej części tutaj także możemy znaleźć felietony dotyczące różnych okresów liturgicznych np. Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc , Zielone Świątki i inne. Przypomina zarówno o radości Zmartwychwstania, która według Ojca promieniuje nieustannie na całe ludzkie życia jak i o wielkopostnym trudzie przemiany. Podejmuje temat majowych nabożeństw ku czci Maryi jak, nabożeństw różańcowych, ale także świąt takich jak Dzień Dziecka, Wszystkich Świętych, Odpust czy Dzień Papieski.

Każdy dzień to powód do radości i uśmiechu” – takie zdanie czytam na okładce z tyłu książki. Za każdym razem kiedy spoglądam na Ojca Leona Knabita zastanawiam się skąd czerpie on tak wiele siły, radości, optymizmu i ofiarności w tak podeszłym już przecież wieku. Każde spotkanie z tym Człowiekiem inspiruje mnie i motywuje do działania. Tak było również i tym razem. Ojciec Leon świadcząc nie tylko słowem, ale całym swoim życiem pokazuje młodym i starszym najlepsza receptę na szczęśliwe, radosne i pełne pokoju życie, którego każdy w głębi serca wciąż szuka. Jestem przekonana, że lektura jego słów nie będzie czasem zmarnowanym i zaowocuje w życiu każdego czytelnika. Jednym z nich będzie być może niegasnący optymizm zaczerpnięty od Ojca Leona. Tego życzę sobie i wszystkim czytelnikom. Zdecydowanie polecam.

„Pamiętajmy, że Jezus już przeszedł w duchu przez wszystkie nasze cierpienia, przemienił je w śmierci swojej w nadzieję Zmartwychwstania i dał nam pewność, że zwyciężymy i że w naszej duszy zapanuje radość, wdzięczność i miłość.”

Informacje o książce:
Tytuł: Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 2
Tytuł oryginału: Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 2
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373546639
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać