Substancja - Klaudia Kloc-Muniak - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Substancja – Klaudia Kloc-Muniak

Substancja - Klaudia Kloc-Muniak

Substancja
Klaudia Kloc-Muniak

Substancja” opowiada historię i perypetie młodych studentów – naukowców, którzy pracują nad innowacyjnym lekiem. Proteina, którą udoskonalają ma pomóc w leczeniu mukowiscydozy. Jednak coś co miało w przyszłości ratować życie zaczyna wprowadzać zamęt. Gdy ginie dziewczyna, życie bohaterów zmienia się diametralnie. Główna bohaterka nie wierzy jednak w przypadek i zaczyna szukać przyczyny śmierci koleżanki.

Powieść Klaudii Kloc-Muniak to przede wszystkim thriller. Jednak pokusiłabym się także o stwierdzenie, że jest to kryminał sensacyjny z elementami romansu. Thriller medyczny na rynku polskim to rzadkość, dlatego też ta książka wyróżnia się na tle innych. Zdecydowanie jest to coś nowego i ciekawego. Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ wydała mi się inna od thrillerów, które czytałam do tej pory. Mimo że nie jestem biotechnologiem i na terminach z tej dziedziny się nie znam, to nie sprawiło mi to żadnego problemu. Autorka bardzo umiejętnie wprowadza w ten świat i tłumaczy wszystko bardzo prosto. Terminologii na samym początku jest całkiem sporo, co nie nastawiło mnie zbyt pozytywnie na początku. Natomiast czytając ją dalej zrozumiałam, że bez tej chociaż minimalnej wiedzy, książka byłaby trudna w odbiorze i dla wielu niezrozumiała. Gdy zdałam sobie z tego sprawę i przebrnęłam przez „obowiązkową część” lektura okazała się bardzo lekka i przyjemna, jeśli można tak powiedzieć o książce z taką tematyką.

Klaudia Kloc-Muniak pochodzi z niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu. Z wykształcenia jest biotechnologiem i ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Co zdecydowanie przekłada się na książkę, ponieważ akcja powieści dzieje się głównie w Katowicach, na tej właśnie uczelni. Poza tym autorka osadziła historię także w Sosnowcu czy Gliwicach. Aktualnie pisarka pracuje w Londynie, w innowacyjnej firmie biotechnologicznej Tecrea na stanowisku research scientist. Jak widać nie bez powodu książka porusza tematy związane z genomiką. Nie jest to debiut autorki. To jej druga książka. I mimo że nie czytałam poprzedniej pozycji, to tą powieścią kupiła moje zainteresowanie w całości.

Książka rozpoczyna się śmiercią jednej z osób przynależącej do Koła Naukowego, które pracuje nad innowacyjną proteiną. Przez to tragiczne wydarzenie kolejno poznajemy członków tej grupy. Każdy z bohaterów jest inny, charakterystyczny. Czytelnik do jednych się przekonuje, do innych nie. Motywy i działania bohaterów nie są jednoznaczne, co wprowadza niepokój oraz niecierpliwość, co wydarzy się dalej. Głównym wątkiem książki jest praca nad stworzeniem leku na mukowiscydozę. Sześcioro studentów intensywnie pracuje, by uzyskać zamierzony cel. Jednak coś idzie nie tak i po kolei osoby z Koła Naukowego zaczynają popełniać samobójstwa. Główna bohaterka i zarazem najmłodsza z Koła – Julia Przybysz uważa, że nie jest to przypadek i zaczyna szukać powodów przez które dzieją się te tragedie. Wpleciony został tu także wątek miłosny. Nie jest on niezbędny w tej historii, natomiast daje chwilowe odprężenie. Akcja jest intensywna, więc wprowadzenie takiego motywu jest bezpiecznym zabiegiem. Nie przytłacza on głównego wątku, dzięki czemu staje się miłym elementem dodatkowym.

Autorka podzieliła książkę na rozdziały, z czego każdy opowiada o innym studencie. Całość sprawia wrażenie protokołu czy sprawozdania. Niektórych bohaterów poznajemy mniej, niektórych bardziej. Każdy natomiast pokazuje nam swoje emocje chwilę przed śmiercią. „Substancja”, tak jak wspomniałam wyżej, jest powieścią lekką. Czyta się ją bardzo sprawnie i szybko. Dodatkowo motyw niepewności, co wydarzy się dalej, nie pozwala odłożyć książki na półkę. Kreacja bohaterów jest świetna. Dzięki zachowaniom postaci i stawianiu ich przed wyborami moralnymi dowiadujemy się o nich więcej niż z nudnych opisów. Bohaterzy sami się przed nami otwierają i pokazują jacy są. Dodatkowo dają do myślenia czytelnikowi, ponieważ zmuszają nas podświadomie także do wyboru. Czy jesteśmy tego samego zdania co dana postać? Czy jednak się z nią nie zgadzamy? Książka zdecydowanie jest dynamiczna, cały czas dzieją się nowe rzeczy. Co rusz kolejne elementy są wprowadzane w fabułę. Mimo że były niektóre zagadki były do przewidzenia, to zakończenie jest zaskakujące na tyle, że rekompensuje wszystko inne.

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mimo że nie byłam pozytywnie nastawiona czytając pierwsze strony, to zmieniłam zdanie, gdy książka nabrała tempa. Powieść jest intrygująca i wciągająca. Polecam ją wszystkim, którzy chcą przeczytać coś oryginalnego i nowego. Coś co da im powiew świeżości. Nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, więc termin thrillera medycznego nie powinien odstraszać, a raczej zachęcać do przeczytania. „Substancja” to niepowtarzalna okazja by wejść w świat biotechnologii, w świat moralnych wyborów.

Informacje o książce:
Tytuł: Substancja
Tytuł oryginału: Substancja
Autor: Klaudia Kloc-Muniak
ISBN: 9788381470261
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content