Śniła mi się miłość - ks. Marek Chrzanowski FDP - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Powieści i opowiadania

Śniła mi się miłość – ks. Marek Chrzanowski FDP

Śniła mi się miłość - ks. Marek Chrzanowski FDP

Śniła mi się miłość
ks. Marek Chrzanowski FDP

Do zrecenzowania książki zainspirował mnie tytuł. Mi również niejednokrotnie „śniła się miłość.” Miłość szczera, prosta, prawdziwa, czysta, wierna. Któż za nią nie tęskni? Miłość, czyli szczęście. I to o niej, a przez to i właśnie o szczęściu, jest ta prosta historia.

 „Śniła mi się miłość” autorstwa ks. Marka Chrzanowskiego ze Zgromadzenia Księży Orionistów to historia młodej pary – dwójki zakochanych w sobie młodych ludzi. Ich drogi schodzą się w górskiej scenerii, w Bieszczadach. Po raz pierwszy spotykają się w pociągu podczas podróży w góry. Główni bohaterowie to Julia, 23 letnia studentka oraz Bartek, o kilka lat od niej starszy, pracujący młody mężczyzna. Zwracają na siebie uwagę od pierwszego spotkania, choć gdybym napisała, że to „miłość od pierwszego wejrzenia” czułabym, że jest to zbyt banalne stwierdzenie.

Książka ks. Chrzanowskiego to opowieść o rozwoju pięknej miłości, od samego jej początku, od pierwszego spotkania. Podczas czytania, towarzyszymy bohaterom na różnych etapach tej relacji – przez pierwsze miesiące bycia razem, przez okres narzeczeństwa, a na końcu jesteśmy także świadkami ich ślubu. Poznając ich wzajemną korespondencję możemy przyjrzeć się głębiej uczuciu, jakie ich łączy, szczerości i autentyczności tego co przeżywają.

Lektura opowiada trochę o miłości, jak pisze sam autor, „nie z tego świata, ale przecież każda miłość nie jest z tego świata, bo ma źródło w Bogu”. Nie jest to jednak, moim zdaniem, miłość idealna, niczym z bajki, a przez to nierealna w życiu codziennym. Wręcz przeciwnie. Bartek i Julia nie pochodzą z rodzin idealnych. W ich związku też pojawia się zazdrość, zwątpienie, zniecierpliwienie, jak to w życiu. Wszystko jest jak najbardziej… ludzkie, a jednocześnie autor przedstawia tę ludzką miłość jako coś potężnego i niezniszczalnego.

„Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć te miłość przez całe życie”

Warto zauważyć, że dla bohaterów książki wiara w Boga jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Widać to w wielu momentach. Stanowi dla ich fundament, na którym oboje chcą budować. W sytuacjach, gdy po ludzku wszystko zaczyna się walić (tak, w ich związku też są momenty, że wali się wszystko) ich relacja trwa. Co więcej – te trudne doświadczenia, które przeżywają scalają ich związek i umacniają więź. Ale przecież „Kto przetrzyma burzę, ma szansę na tęczę”. Tak dzieje się w życiu naszych bohaterów.

Śniła mi się miłość - ks. Marek Chrzanowski FDP

Muszę przyznać, że szczególnie bliska jest mi główna bohaterka, Julka. Jaka ona jest? Ma głowę pełną pomysłów, wszędzie jej pełno, często jest w drodze, jest odrobinę roztrzepana (Bartek niejednokrotnie musi sprowadzać ją na ziemię). Julka bardzo kocha życie, czerpie z niego pełnymi garściami, a ten jej entuzjazm udziela się czytelnikom. Bliskie wydają mi się również jej marzenia, a jeśli mowa o marzeniach, to według mnie to o nich również opowiada ta książka – o marzeniach i ich realizacji, nawet gdy po drodze jest wiele przeszkód.

Jak pisałam wcześniej, książka „Śniła mi się miłość” to bardzo prosta historia, czyta się ją lekko i niewymagająco, ale skłania mimo wszystko do refleksji. Pokazuje piękny świat, za którym w głębi duszy wiele osób tęskni i którego wielu z nas szuka. Autor nazywa rzeczy po imieniu i nie owija w bawełnę.

Poniżej zamieszczam krótki fragment dający namiastkę tego, jak Julka i Bartek widzą swoją relację.:

Od momentu, gdy zobaczyłem Ciebie w pociągu, chciałem Ciebie poznawać i stać się dla Ciebie darem, który zasługiwałby na to, by zestarzeć się z Tobą. Po roku wiem, że na Ciebie nie zasługuję; darem być nie umiem, ale z odwagą i powagą chciałem zapytać, czy zostaniesz moją żoną. Czy chcesz dzielić ze mną życie, dopóki nie rozłączy nas śmierć? Czy chcesz być ze mną w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej chwili? Czy chcesz ze mną mieć dzieci, by na nie przelewać naszą miłość? Czy chcesz?

Myślę, że książka ta może być wartościową pozycją dla młodzieży, jako alternatywa dla wielu nic niewnoszących pozycji. Pozostawia w sercu ślad, który może przynieść wiele dobrych owoców.

Informacje o książce:
Tytuł: Śniła mi się miłość
Tytuł oryginału: Śniła mi się miłość
Autor: ks. Marek Chrzanowski FDP
ISBN: 9788381274302
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content