Sieci Widma - Leszek Herman - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Sieci Widma – Leszek Herman

Recenzja książki Sieci Widma - Leszek Herman

Sieci Widma
Leszek Herman

Zauroczona „Biblią diabła” postanowiłam sięgnąć po kolejną książkę Leszka Hermana „Sieci widma”. Decydując się na jej lekturę, miałam nadzieję, że ponownie zanurzę się w świecie intryg splecionych z wątkiem historycznym, który autor będzie się starał nam przemycić. Liczyłam również na wątek kryminalny. Szczerze mówiąc, muszę przyznać, że moje oczekiwania już od samego początku były dość wysokie. Sama się zastanawiałam, czy może się nie zawiodę, bo jednak jak człowiek bardzo się na coś nastawi, to potem zderzenie z rzeczywistością może być dość bolesne. Jak było w tym przypadku? Już Wam wszystko opowiadam!

Na prom w Świnoujściu, płynący do Ystad, wsiada kilkadziesiąt (a może nawet więcej) osób. Wśród pasażerów znajduje się między innymi młode małżeństwo z sześcioletnim synkiem wybierające się w podróż do Norwegii, sześcioro przyjaciół wyruszających na wakacje w Skandynawii, pewna zdesperowana młoda kobieta podążająca za żonatym mężczyzną, który ją niedawno porzucił oraz małżeństwo w średnim wieku płynące odwiedzić mieszkającą w Szwecji córkę. Szereg zbiegów okoliczności oraz przewrotność losu przecina ścieżki wspomnianych bohaterów i sprawia, że ich drogi zaczynają się w pewnym momencie krzyżować. Każdy z nich liczył na miły, bezproblemowy i przede wszystkim szybki rejs jednak z każdą minutą zaczynało się robić coraz groźniej i niebezpieczniej. Nie tylko z powodu drobnej awarii na statku, ale również ze względu na pewne wydarzenia, które kilka dni wcześniej wydarzyły się w Szczecinie, a tak naprawdę swoje początki miały wiele lat wcześniej w Rotterdamie.

W książce bardzo spodobało mi się to, że tak naprawdę mamy opisane dwie historie, które z pozoru się nie łączą, dopiero po jakimś czasie czytelnik zaczyna się domyślać, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Jeden wątek to historia dziennikarki Pauliny, zaczynająca się tydzień przed sławetnym rejsem. Poznaje ona mężczyznę spod ciemnej gwiazdy, który chce przekazać jej tajemnicze informacje, jednak po pierwszym spotkaniu informator ginie w dość tajemniczych okolicznościach, uchylając dosłownie rąbka tajemnicy. Kobieta stara się na podstawie szczątkowych informacji dotrzeć do sedna sprawy. Akcja drugiego wątku dzieje się na promie. Bohaterowie zaczynają się poznawać, dochodzi między nimi do większych bądź mniejszych interakcji, kłótni, sporów, niekiedy z tragicznym zakończeniem.

Sieci Widma - Leszek Herman

Ogólnie mówiąc, książka bardzo mi się spodobała, intryga została uknuta sprytnie i praktycznie do samego końca trzymała w napięciu i niepewności. Autor jak najbardziej, po raz kolejny, spełnił moje oczekiwania. Jest to moje drugie zetknięcie z Leszkiem Hermanem i muszę przyznać, że coraz bardziej kusi mnie, aby sięgnąć po jego wcześniejsze książki „Latarnię umarłych” albo „Sedinum. Wiadomości z podziemi„. Polubiłam również bohaterów, a to, że praktycznie każdy z nich pochodził z „innego świata”, dodawało różnorodności i atrakcyjności powieści. Nie da się porównać, powiedzmy, charakteru starszej Pani, która jedzie w dowiedziemy do córki, z kobietą, która podąża śladem niespełnionej miłości.

Jedynym minusem, jaki znajduję w „Sieci widma”, może nie w samej książce, ale… Czas, kiedy ją przeczytałam, wydaje mi się trochę nieodpowiedni. Niedługo wybieram się w rejs statkiem i jak sobie pomyślę, co mnie może tam spotkać, to zaczynam się zastanawiać, czy aby na pewno płynąć. Piszę to tak trochę śmiechem, trochę żartem, ale staram się tutaj pokazać, że książka została napisana naprawdę dobrze i zapada w pamięć na długo. Myślę, że jest to jedna z lepszych premier tej jesieni i każdy szanujący się fan kryminałów czy thrillerów powinien po nią sięgnąć. Będzie to dobra rozrywka na kilka długich jesiennych, czy już nawet zimowych wieczorów, gdyż liczy ponad 600 stron, w żadnym przypadku jednak książka się nie nudzi i nie dłuży. Akcja jest wartka i rześka, nie pozwala nam na ziewanie. Cóż mogę powiedzieć na koniec, cieszę się, że kolejna dobra książka wpadła w moje ręce i mogę się z Wami podzielić moją opinię na jej temat i mam nadzieję, zachęcić do lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Sieci Widma
Tytuł oryginału: Sieci Widma
Autor: Leszek Herman
ISBN: 9788328711877
Wydawca: Muza
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content