Literatura dziecięca

Tropiciele faktów. Piraci – Will Osborne, Mary Pope Osborne

Recenzja książki Tropiciele faktów. Piraci - Will Osborne, Mary Pope Osborne

Tropiciele faktów. Piraci
Will Osborne, Mary Pope Osborne

Tropiciele faktów. Piraci” to kolejny tom książek wspierających serię „Magiczny Domek na drzewie”, który trafił w moje ręce. Merytoryczna wiedza dotycząca piratów stanowi doskonałe rozwinięcie treści, które opisane zostały w książce „Popołudnie z piratami”.

Will Osborne i Mary Pope Osborne zabierają czytelnika w historyczną podróż na statek piracki. Kolejne strony książki przybliżają życie i fakty związane ze stylem życia na morzu. Pierwsze strony poświęcono historii. Młody czytelnik zostaje zabrany w podróż do wybrzeży Morza Śródziemnego i Chin. W ten sposób zostaje przybliżona motywacja odkrywania nowych lądów i wielkich wypraw geograficznych.

Dopłynięcie do wybrzeży Ameryki oraz transport nieskończonych skarbów pochodzących z nowych lądów sprzyja zawiązywaniu się nowych grup rabunkowych. Najbardziej znani piraci z okolic Karaibów i okres złotego wieku piractwa zajmują sporą część książki. Przedstawione sylwetki piratów nie są przyjazne. Jednak każdego z nich coś innego pchnęło do wyboru takiego stylu życia.

Następnie autorzy zabierają nas na statek. Poznajemy elementy jego budowy, piracki kodeks i strukturę panującą wśród załogi statku. Poza codziennymi aktywnościami, które wbrew filmowym fabułom do najprzyjemniejszych nie należały, każdemu piratowi krążyło po głowie marzenie o skarbie. W związku z tym opisane zostały sposoby zdobywania cennych materiałów i ukrywania ich. Rodzaje broni, sposoby walki, a to wszystko przedstawiono tak, by każdy, nawet bardzo młody czytelnik mógł zrozumieć treść. Książka weryfikuje wiele mitów, które przez filmy takie jak „Piraci z Karaibów” weszły w myślenie o takim stylu życia. Często przedstawiane jako atrakcyjne przygody, niewiele miały wspólnego z rzeczywistością, o czym w tej książce można się przekonać.

Przyznaję, że książka zwiększyła moje zainteresowanie życiem pirata, w sensie poznawczym, oczywiście. Dzięki wskazówkom na końcu książki wiem, gdzie mogę szukać dodatkowych treści. Co ważne, twórcy polskiego wydania zadbali o to, by były to treści dostępne w języku polskim. Mamy zatem do dyspozycji dość obszerną listę książek, filmów i materiałów dostępnych w sieci.

Jak autorzy sami wskazują, książka ma charakter popularnonaukowy. Została zatem napisana przystępnym językiem, opatrzona dużą ilością obrazków i zdjęć. Nie brakuje w niej wyjaśnień trudnych pojęć. Wszystko po to, by dzieci mogły zapamiętać jak najwięcej.

Dużą wartość miało dla mnie pedagogiczne podejście autorów. Choć początkowo o tym nie pomyślałam, ta książka mogła mieć negatywny wpływ na dzieci. Opisane grabieże i zdobywanie skarbów za wszelką cenę mogło kształtować w dzieciach negatywne postawy. Na szczęście autorzy zadbali o to, by w wielu miejscach wskazywać, jak niewiele dobrego mogło spotkać przeciętnego pirata. Życie w ciągłej ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości, podejrzliwość wobec kompanów i występki w myśl zasady, że cel uświęca środki nie dawały im szczęścia.

Książka stanowi świetne dopełnienie przygód Ani i Jacka z Żabiego Potoku w Pensylwanii, bohaterów „Magicznego Domku na drzewie”. Dzieci i dorośli znajdą w niej wiele odpowiedzi na nurtujące pytania, które jak wiadomo nie mogą długo pozostać bez odpowiedzi.

Informacje o książce:
Tytuł: Tropiciele faktów. Piraci
Tytuł oryginału: Fact Tracker. Pirates
Autor: Will Osborne, Mary Pope Osborne
ISBN: 9788365087515
Wydawca: Mamania
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać