Literatura dziecięca

Tropiciele faktów. Wojownicy ninja i samurajowie – Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce

Recenzja książki Tropiciele faktów. Wojownicy ninja i samurajowie - Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce

Tropiciele faktów. Wojownicy ninja i samurajowie
Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce

Wojownicy ninja i samurajowie” to tom serii „Tropiciele faktów” autorstwa Mary Pope Osborne i Natalie Pope Boyce. Książka jest popularnonaukowym dopełnieniem serii o przygodach Jacka i Ani z Żabiego Potoku. Zgodnie z tytułem, autorki w oparciu o konsultacje historyczne i pedagogiczne przybliżają czytelnikom fakty związane z życiem samurajów i ninja.

W pierwszym rozdziale przedstawione zostało tło historyczne. Czytelnik poznaje okoliczności, które doprowadziły do powstania samurajskich armii i tajnych oddziałów ninja. Przybliżone zostają fakty geograficzne i związane z panującym ówcześnie ustrojem. Kolejne trzy rozdziały służą bliższemu poznaniu samurajów. Opisane zostały zasady życia i czynności codzienne, rodzaje broni i zbroi, a także sposób przeprowadzania bitew i sylwetki najbardziej znanych samurajów. Kolejne rozdziały poświęcono „wojownikom cienia”, czyli ninja. Przedstawiona i szczegółowo opisana umiejętność kamuflażu, a także sposoby walki pozwalają na dość wnikliwe poznanie tej niezwykłej grupy. Ostatni rozdział to podsumowanie, czyli opis tego jak obecnie wygląda Japonia i to, jak odnosi się przeszłości.

Na uwagę zasługuje techniczna strona książki. Autorki postawiły na to, by treść była jak najbardziej przystępna czytającym je dzieciom. W związku z tym język jest przystępny. Trudne słowa i pojęcia związane z tematem tłumaczone są na marginesach, przez co oko automatycznie je dostrzega, bez zbędnego spoglądania w dół strony. Bohaterowie przygodówki – Jacek i Ania są często bohaterami ilustracji mini komiksów tłumaczących kolejne treści.

Rozdziały podzielone są na mniejsze, których tytuły można szybko znaleźć w indeksie na końcu książki. Każde zagadnienie opatrzone jest ilustracją, która ułatwia zrozumienie. Są to archiwalne zdjęcia bądź rysunki. Są one dosłownie na każdej stronie, przez co kolejne kartki uciekają między palcami. To, co jest według mnie minusem tej książki to fakt, że są czarno-białe, ale jeśli książka ma trafić do wielu odbiorców, musi być tańsza niż pozycje opatrzone barwnymi ilustracjami. Tak jest w przypadku tej książki. Dzieci, które zainteresuje temat związany z japońskimi wojownikami mogą skorzystać ze wskazówek na końcu książki. Zawarte w nich dodatkowe tytuły książek, filmów i stron internetowych wspierają rozwijanie aktywnego poszukiwania wiedzy.

Dzieci często zadają mnóstwo pytań. Książka stanowi odpowiedź na te związane z samurajami i ninja, co przy dużej popularności klocków LEGO Ninjago może stanowić wspaniałą możliwość do poznania czegoś więcej niż fabuła mini serialu. Książka została napisana w taki sposób, że dzieci i rodzice mogą czytać je samodzielnie lub razem. Niewielki koszt książki, połączony z dodatkowo kupioną książką przygodową „Noc z wojownikami ninja” pozwala na co najmniej kilkudniowe zgłębianie wiedzy w temacie.

Informacje o książce:
Tytuł: Tropiciele faktów. Wojownicy ninja i samurajowie
Tytuł oryginału: Fact Tracker. Ninjas and Samurai
Autor: Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce
ISBN: 9788365087836
Wydawca: Mamania
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać