Poradniki

#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie – Anja Rubik

#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie - Anja Rubik

#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
Anja Rubik

Ciągle się słyszy o tym, że edukacja to podstawa, potęga i konieczność dlatego też dzieci w wielu krajach mają obowiązek edukacji szkolnej. Ale ja mam pytanie, co z tą edukacją która dotyczy nas samych w najbardziej intymny, ale i najważniejszy sposób? Mam na myśli tutaj edukację seksualną. Obecnie mówi się o niej coraz częściej aniżeli jeszcze kilka lat temu, natomiast nadal jest to za mało. Edukacja seksualna w naszym kraju do niedawna jeszcze nie istniała, teraz powoli raczkuje, ale silnie tłumiona jest przez różnego rodzaju polityczne partie i kościelne instytucje. Nie mogę zrozumieć tego, jak można odbierać dzieciom i nastolatkom możliwości zdobycia wiedzy na temat własnego ciała, zdrowia i przyszłości. Edukacja seksualna w szkołach w większości przypadków prezentuje poziom 0 albo nawet gorszy. Często osoby, które prowadzą tego typu zajęcia mają mocno konserwatywne poglądy lub są przedstawicielami kościoła katolickiego, przez co krzywdzą młodych ludzi już na wstępie. Z pomocą przychodzi tutaj poradnik autorstwa Anji Rubik „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”. Autorka jest światowej klasy polską modelką i inicjatorką kampanii #sexedpl., której głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej ciała oraz intymności. Książka jest zapisem rozmów Anji z specjalistami właśnie na temat seksualności tego, w jaki sposób człowiek osiąga dojrzałość i z czym wiąże się ten czas.

W książce znajdziemy mnóstwo informacji na temat tego, w jaki sposób zbudowane są genitalia, jak przygotować się do pierwszego razu, ale też najważniejsze co może być w książce znajdują się w świetny sposób opisane metody antykoncepcyjne. Przedstawiono nie tylko ich zakres cenowy, ale też scharakteryzowano te jedne z najnowocześniejszych metod. Bardzo istotne jest też to, że w tej pozycji znajdziemy informacje dotyczące tak zwanej antykoncepcji awaryjnej, czyli w przypadku gdy nie stosowaliśmy żadnej antykoncepcji lub ta, która została zastosowana zawiodła (np. pękła prezerwatywa albo kobieta zapomniała zażyć tabletkę). Stosuje się wtedy leki takie jak ellOne, Escapelle itp. które opóźniają/ hamują jajeczkowanie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zapłodnienia. W społeczeństwie krążą fałszywe informacje dotyczące tego, że są to tabletki „wczesnoporonne”, ale jest to kompletna bzdura, ponieważ te środki w żaden sposób nie działają poronnie. Spośród wszystkich dostępnych leków możemy mówić o takich, które zapobiegają ciąży (antykoncepcja) lub o takich, które wywołują poronienie w momencie gdy ciąża już istnieje. Omówiono także sposoby dokonywania aborcji i organizacji, które udzielają pomoc kobietom, które znalazły się w takiej sytuacji. Niezwykle ważnym rozdziałem w tej pozycji jest też rozdział dotyczący chorób przenoszonych drogą płciową. Wszystkie informacje zostały napisane w sposób przystępny, ale co ważne rozdzielono objawy na te, które mogą występować u osób z waginą oraz na te, które mogą się pojawić u osób z penisem. Z tego co pamiętam nawet w książkach z biologii wszystkie symptomy chorób wenerycznych były wymieszane i trudno było się rozeznać co i kogo będzie dotyczyć. Tutaj podobnie jak w rozdziale o aborcji możemy znaleźć informacje odnośnie tego gdzie się zgłosić, aby wykonać darmowy test na HIV. Dodatkowo książka w bardzo klarowny sposób tłumaczy czym jest społeczność LGBTQ+, dlaczego tęcza ich symbolem oraz czym tak naprawdę jest tożsamość płciowa i orientacja psychoseksualna.

Książka zawiera mnóstwo zdjęć, które pochodzą z sesji zdjęciowych kampanii #sexedpl, w której wzięły udział osoby z Polski, Szwecji, Anglii i Białorusi. Głównymi adresatami tej pozycji są nastolatkowie, jednak polecam ją także dorosłym, którzy chcą poszerzyć lub usystematyzować swoją wiedzę na tematy seksualne. Czymś, co dogłębnie mnie poruszyło i sprawiło, że w inny sposób spojrzałam na główną autorkę to fakt, że ta pozycja odgórnie miała być dostępna dla każdego, przez co jej koszt to jedyne 19,90 zł (a w dobrych księgarniach nawet mniej!). Wynika to z tego, że Anja Rubik oraz wydawnictwo WAB zrezygnowali z dochodów z tej książki, a uzyskane zyski ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz fundacji #sexedpl.

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać