Rozmowa z Kotem - Małgorzata Biegańska-Hendryk - Recenzje książek z każdej półki
Poradniki

Rozmowa z Kotem – Małgorzata Biegańska-Hendryk

Rozmowa z Kotem - Małgorzata Biegańska-Hendryk

Rozmowa z Kotem
Małgorzata Biegańska-Hendryk

Kot. Dla wielu ludzi cudowne zwierzę, chadzające własnymi ścieżkami. Kapryśne, ciężkie do rozgryzienia i nauki „obsługi”, jednak wbrew trudnościom mocno kochane i traktowane jak członek rodziny. Osobiście zaliczam się do tej grupy osób i nie wyobrażam sobie domu bez kota, bez jego przywitania w progu po całym dniu pracy, jego mruczenia przy (odpowiedniej) dawce pieszczot czy nawet samej obecności.

Od dziecka wychowywałam się z tymi zwierzętami, więc naturalnym było dla mnie, że wiem o nich wszystko. Do tej pory nie wiedziałam, w jak wielkim byłam błędzie. Uświadomiła mi ten fakt książka Pani Małgorzaty Biegańskiej-HendrykRozmowa z Kotem”.

Na samym początku, nadal wierząc w swoją ogromną wiedzę dotyczącą tych zwierzaków, do lektury podeszłam dość… sceptycznie. Jednak już od pierwszych stron, po przeczytaniu krótkiej notki na temat samej autorki, moje nastawienie do książki zmieniło się diametralnie. Kompetencje, jakie posiada Pani Małgorzata są naprawdę imponujące. Dorobek oraz wysiłek włożony w pracę z kotami już sam w sobie budzi podziw i szacunek (od razu sprawdziłam stronę internetową prowadzoną przez autorkę i znalazłam tam masę ciekawych oraz, przede wszystkim, przydatnych rzeczy. Polecam!). Zaintrygowana, zagłębiłam się w lekturę.

I o zgrozo, okazało się, jak mało wiem na temat kotów i jak kardynalne błędy popełniam. Książka jest kopalnią wiedzy, zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z kocimi towarzyszami, jak i również dla weteranów opieki nad tymi zwierzętami. Znajdziemy tutaj wszystko, zaczynając od historii udomowienia kotów, po ich potrzeby życiowe, aż do psychologii czy elementów weterynarii. Autorka w bardzo przystępny sposób tłumaczy nam co robić, aby stworzyć naszemu towarzyszowi wspaniały dom, jaką karmę wybrać, jakim żwirkiem wysypać kotu kuwetę, aby czuł się komfortowo, jakie suplementy kot powinien otrzymywać w swoim pożywieniu, jak przygotować otoczenie na pojawienie się w nim nowego lokatora, jak postępować z różnymi kocimi charakterami i wiele, naprawdę wiele więcej.

Rozmowa z Kotem - Małgorzata Biegańska-Hendryk

A wszystko to popiera argumentami, odsyła do literatury naukowej i rzetelnych badań nad fizjologią czy behawiorystyką, aby poprzeć swoje stanowisko. Moją uwagę szczególnie przykuł rozdział dotyczący psychologii zwierząt. Dowiedziałam się jak obchodzić się z zestresowanym kotem, jak wprowadzać kolejnego futrzaka do domu, gdzie są już obecni koci rezydenci i czy w ogóle taki krok powinien być przedsięwzięty. Autorka przytacza także przykłady pokazujące jak bardzo, wbrew pozorom, delikatny oraz wrażliwy jest kot na jakiekolwiek zmiany dotyczące rutyny w jego życiu czy samego otoczenia. Podkreśla niejednokrotnie, że trzeba być niezwykle wyczulonym na wszystkie odmienności od dotychczasowego zachowania kota oraz to, że sama mowa ciała zwierzęcia jest kopalnią wiedzy na temat jego dobrostanu psychicznego jak i fizycznego. Pani Małgorzata kieruje nas, właścicieli kotów, ku prawidłowej drodze, mającej na celu osiągnięcie harmonii
i szczęścia zarówno zwierzaków, jak i naszego. Bo przecież doskonale wiemy, że zdrowy oraz zadowolony kot, to także usatysfakcjonowany i spełniony koci rodzic.

Biorąc pod lupę oprawę graficzną lektury, również nie ma do czego się przyczepić. Kot przybijający piątkę z człowiekiem na karcie tytułowej jest jakby metaforą celu, w jakim sama książka została stworzona – aby obie strony nauczyły się żyć ze sobą w taki sposób, aby móc nawzajem sobie pogratulować. Natomiast w środku pozycji znajdziemy mnóstwo przepięknych zdjęć kotów w różnych sytuacjach – niektóre z nich, jestem przekonana, wywołają mimowolny uśmiech na twarzy czytelnika. Rozdziały są schludnie uporządkowane, a historyjki na początku każdego z nich urzekają swoją prostotą i głębią. Główne części podzielone są akapitami w sensowny i miły dla oka sposób.

Rozmowa z Kotem - Małgorzata Biegańska-Hendryk

Podsumowując książkę Pani Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk, przyznałabym jej najwyższą notę. Lektura pod względem estetycznym, merytorycznym oraz, co bardzo ważne, pod względem przystępności dla czytelnika stoi na wysokim poziomie. Na pewno długo pozostanie w mojej pamięci i, mam nadzieję, dzięki niej będę mogła stworzyć swojemu kotu jeszcze lepsze warunki do życia niż dotychczas. Gorąco polecam osobom zarówno raczkującym w kocim świecie, jak i nieco bardziej obeznanym w niuansach życia razem z tymi wspaniałymi zwierzętami.

Informacje o książce:
Tytuł: Rozmowa z Kotem
Tytuł oryginału: Rozmowa z Kotem
Autor: Małgorzata Biegańska-Hendryk
ISBN: 9788328087712
Wydawca: Buchmann
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content