Biografie i wspomnienia

Rita – patronka pokoju – Jakub Twarduś

Recenzja książki Rita - patronka pokoju - Jakub Twarduś

Rita – patronka pokoju
Jakub Twarduś

Człowiek w swojej istocie jest stworzeniem ubogim, które natchnione słowami filozofów i mędrców postanowiło odszukać swoje prawdziwe znaczenie. Tysiące lat temu, kiedy patrzyliśmy w niebo i na otaczający nas świat, widzieliśmy poprzez swoją ograniczoną wiedzę, coś czego nie rozumieliśmy. Pomimo tego trwaliśmy w swoim miejscu na tym świecie, wierząc, że nie jesteśmy tylko nic nieznaczącymi pyłkami. Raz na jakiś czas, pojawiały się pośród nas jednostki, które nie tylko potrafiły lepiej wszystko ułożyć, co zainspirować całą masę innych ludzi, dając im cel w życiu. Dzisiaj nazywamy ich świętymi, nie dlatego, że dokonywali namacalnych cudów, ale dlatego, że potrafili wskazać innym drogę w życiu, poprzez świadectwo współczucia.

Rita z Cascii nie miała łatwego życia. Jej mąż był daleki od określenia go słowem spokojny, i na jej nieszczęście, synowie wdali się w ojca. Gdy jej mąż został zamordowany, pomiędzy dwiema rodzinami rozgorzała zacięta wojna, zbierająca krwawe żniwo. Rita pragnęła oddać się we władanie Boga, jednak, paradoksalnie, została odrzucona przez ludzi. Odmówiono jej wstąpienia do klasztoru, stawiając przed nią warunek niewykonalny – zakończyć waśnie pomiędzy dwiema rodzinami. Zmagała się z samą sobą i światem odmawiającym jej pomocy, ale nie poddała się nawet na moment. W końcu dokonała niemożliwego, przyniosła pokój gdzie najmniej się go spodziewano. Dokonała rzeczy niemożliwej, dlatego też nazywa się ją patronką pokoju. Książka Jakuba Twardusia postanowiła przypomnieć tą zapomnianą świętą, w sposób skierowany do młodszych odbiorców, ale w sposób nowatorski.

Rita – patronka pokoju” miała szczytny cel, który zakładał przedstawienie tej świętej młodszym odbiorcom, ale zapewne także i tym starszym, którzy już o niej zapomnieli. Autor książki postawił przed sobą szczytny cel, który zapewne miał zamiar wykonać w dosyć konsekwentny sposób, jednak w mojej ocenie spóźnił się o jakieś piętnaście lat. Całość jego pracy skupiła się na prostym przekazie słownym, gloryfikującym świętą Ritę w sposób co najmniej prostolinijny. Forma jaką postanowiono nałożyć na książkę wydusiła z niej bokami, wszystko co mogłoby być w jakikolwiek sposób interesujące dla człowieka starszego niż dziesięć lat. Założenie, że historia świętej spisana w formie rymów najprostszych, zainteresuje kogokolwiek poza samym autorem i mocno ograniczoną liczbą odbiorców, było oznaką wielkiej wiary. Rita to patronka spraw beznadziejnych, i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w jakiś rzeczywisty sposób koreluje to z nadzieją autora na wzbudzenie zainteresowania większej grupy odbiorców. To co stworzył Pan Twarduś jest nie tylko naiwne w płaszczyźnie literackiej, ale po prostu nie do przełknięcia. Sposób układania poszczególnych sekwencji rymów, jest gorszy niż na poziomie edukacji początkowej, ale nie można tutaj zapomnieć, że dla dzieci ta książka zapewne powstała. Dzieci kochają rymy, im prostsze tym lepsze, bo lepiej zapadają w pamięć. W tym miejscu mojej analizy następuje diametralny zwrot, podczas którego wyłączam swój dorosły umysł, wołam swojego syna z pokoju obok i czytam mu kilka stron. Patrzy na mnie zdziwiony i oznajmia, że mu się to podoba. Na pytanie: dlaczego? Odpowiada, że się rymuje więc jest ok. Autor tym samym dokonał rzeczy niemożliwej. Stworzył książkę, która jest abominacją literatury, ale dotarł dokładnie tam gdzie chciał dotrzeć – do umysłów młodych ludzi. Nie myślcie sobie, że dziecko nie wie co mu się czyta, ono wie doskonale, każde słowo zapada mu w pamięć, bo na tym polega dzieciństwo – na uczeniu się. Jeśli młodemu człowiekowi postawi się takie wzorce moralne jak Rita, to jest szansa, że on coś z tego wchłonie, i zaowocuje to w jego dalszym życiu.

Książki Pana Twardusia nie będziecie czytać z przyjemnością dla siebie, ale z przyjemności przekazywanie pozytywnych wartości moralnych swoim dzieciom. Jako rodzic jestem przekonany, że będzie to dla Was wystarczającym czynnikiem skłaniającym Was do poświęcenia swojego własnego czasu dla czegoś dobrego.

Informacje o książce:
Tytuł: Rita – patronka pokoju
Tytuł oryginału: Rita – patronka pokoju
Autor: Jakub Twarduś
ISBN: 9788380835184
Wydawca: Novae Res
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać