Recenzje książek

Trzecia księga – Adam Abler

Recenzja książki Trzecia księga - Adam Abler

Trzecia księga
Adam Abler

Trzecia księga” nowa powieść Adama Ablera, mężczyzny, który dzieciństwo spędził w Ghanie w towarzystwie lokalnego szamana. Tam właśnie kształtowała się jego wrażliwość oraz potrzeba opisywania duchowości i rzeczywistości. Ku mojemu zaskoczeniu, autor wcale nie jest, michem czy duchownym. Jest to biznesmen, który z powodzeniem prowadzi własny interes. Do tego jest filantropem wrażliwym na losy drugiego człowieka, czego przejawem jest to, że wybudował jeden z najnowocześniejszych szpitali w kraju.

Jaka jest jego książka? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony nie porwała mnie od pierwszej strony, nie pochłonęłam jej za jednym zamachem, z drugiej zaś z chęcią do niej wracałam. Zauroczył mnie klimat w niej panujący, pewna tajemnica, którą owiani byli bohaterowie.

Bohaterką książki jest Abelie, piękna i młoda kobieta, posiadaczka połowy tajemniczej księgi, która przysparza jej nie lada problemów. Kolejne osoby, które pojawiają się w jej życiu, interesują się nie tyle samą kobietą ile jej własnością. Mężczyźni, których spotyka na swojej drodze niby przypadkowo, tak naprawdę są tam celowo, aby zdobyć księgę. Obecny mąż kobiety wydaje się inny, ale czy na pewno? Czy nie jest zaplątany w głębszą intrygę tyle, że rozgrywaną na większą skalę niż mogłoby się wydawać na początku? Zrażona do mężczyzn Abelie, żyjąca z mężem, który jej nie dostrzega, postanawia zmienić coś w swoim życiu. Decyduje się na pracę u ekscentrycznego pisarza Paola. Nowe zajęcie polega na pomocy pisarzowi przy jego najnowszej powieści. Z racji tego, że mężczyzna ma dziwne pory pracy nad książką, kobieta, chcąc dla niego pracować, musi przeprowadzić się do jego willi. Na początku Abelie jest dość onieśmielona osobą swojego pracodawcy, jednak z czasem zaczyna go poznawać coraz lepiej. Wręcz zaczyna się rodzić między nimi uczucie, na początku walczą z nim, nie poddają się jemu, gdyż oboje pozostają w związkach małżeńskich, jednak z czasem miłość wygrywa. W dzień kobieta pomaga przy książce swojemu pracodawcy, w wolnych chwilach pracuje nad własną książką, która jest zadziwiająco podobna do tej mistrza. Tylko dlaczego? Ona zaczęła pisać swoją zupełnie niezależnie, nie znając Paola. Jest to jedna z wielu tajemnic, z którymi przyszło się zmierzyć zakochanym. „Trzecia księga” skrywa w sobie wiele tajemnic oraz intryg. Autor stopniowo odkrywa przed nami kolejne puzzle układanki, aby dopiero na sam koniec połączyć wszystko w jedną całość.

Bardzo ciekawym zabiegiem, który zastosował autor, jest wplecenie w bieżące wydarzenia historię przeoryszy Teresy, kobiety, o której książkę pisze Abelie. Zadziwiające jest to, że pisarka pisze historię wymyśloną przez siebie, totalną fikcję literacką, która okazuje się odzwierciedleniem życia przeoryszy. Jak to jest możliwe? Co kierowało kobietą, jakaś tajemna moc? A może reinkarnacja naprawdę istnieje i dusza Teresy wstąpiła w ciało naszej bohaterki?

Książka jest napisana w bardzo dobrym stylu. Co prawda, tak jak napisałam we wstępie, nie pochłonęła mnie całkowicie, jednak z ogromną przyjemnością śledziłam losy bohaterów. Kibicowałam Abelie, wierzyłam, że wreszcie uda jej się spełnić swoje największe marzenia. Polubiłam też Paola, mimo tego, że jest to dość ekscentryczny człowiek, żyjący własnym życiem osobnik, jednak jego dobroć i charakter sprawiły, że zapałałam do niego sympatią.

Nie czytałam pierwszej powieści autora „Na granicy światów”, ale po zapoznaniu się z „Trzecią księgą” bardzo chętnie po nią sięgnę, aby nadrobić zaległości. Ciekawa jestem jakie ciekawe tajemnice przedstawiła tam Adam Abler. Czy również udało mu się opisać równie intrygującą historię.

Zastanawiam się na koniec, komu mogłabym polecić tę książkę. Myślę, że na pewno osobom lubiącym zagadki oraz intrygi. Czytelnicy interesujący się duchowością, reinkarnacją, alternatywnymi sposobami leczenia (tutaj leczono używając gongów), też znają coś dla siebie. Nie jest to co prawda praca naukowa, jednak wszystkie te wątki zostały mniej lub bardziej poruszone w książce. Na pewno powieść ta będzie interesującą pozycją na długie jesiennozimowe wieczory, które zbliżają się do nas wielkimi krokami.

Informacje o książce:
Tytuł: Trzecia księga
Tytuł oryginału: Trzecia księga
Autor: Adam Abler
ISBN: 9788365891341
Wydawca: Oficynka
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać