Literatura dla dorosłych

Dwanaście warunków Pani Prezes – Marta Milda

Recenzja książki Dwanaście warunków Pani Prezes - Marta Milda

Dwanaście warunków Pani Prezes
Marta Milda

Głównego bohatera książki Michała, studenta Uniwersytetu Wrocławskiego poznajemy w chwili, gdy w czasie przerwy wakacyjnej na uczelni pracuje dorywczo w pewnej myjni samochodowej. Dodatkowa praca podczas wakacji jest to dla niego jedynym sposobem, aby zarobić na swoje utrzymanie podczas roku akademickiego oraz leczenie schorowanej matki. Każdy dzień chłopaka przebiega w miarę jednakowo do czasu, gdy w myjni zaczyna pojawiać się pewna intrygująca kobieta. Przyjeżdża super nowoczesnym autem, zawsze zostawiając sowity napiwek. Podczas jednej z wizyt Pani Prezes, kolega Michała sugeruje kobiecie niejednoznacznie, jakby jego kolega był chętny świadczyć Marcie szerszy zasług usług. Pani Prezes zaintrygowana propozycją składa chłopakowi intrygująca propozycję. Od tego momentu ich relacja nabiera tempa. Kobieta proponuje chłopakowi konkretny układ oparty na dwunastu szczegółowych warunkach, mężczyzna początkowo nie chce zgodzić się na taką relację, gdyż chciałby stworzyć związek na swoich zasadach, jednak z drugiej strony wie, że jeśli nie zgodzi się na umowę, która proponuje mu towarzyszka, straci swoją jedyną szansę na zdobycie jej. Z drugiej strony czy można zdobyć i zmiękczyć górę lodową? Chłopak postanawia spróbować, początkowo podporządkowuje się roli, jaka została mu wyznaczona, jednak w końcu wpada na genialny pomysł. Jego zdaniem genialny, ale czy okaże on się takim w rzeczywistości? Cóż, czas pokaże, ja już wiem, co wniknęło z tej burzliwej, pełnej erotycznych niedopowiedzeń i gorzkich tajemnic relacji, jeśli Ciebie też to interesuje, to sięgnij koniecznie po „Dwanaście warunków Pani Prezes” Marty Milda, aby dowiedzieć się, jak potoczyły się losy Michała i Marty.

Po kilkudziesięciu stronach książki zaczęłam myśleć, że będzie to polska wersja Greya, tylko że z odwróconymi rolami, co prawda zdaję sobie sprawę, że erotyku ciężko wymyślić coś innego niż namiętna relacja w pracy (najczęściej szef/szefowa — podwładna/podwładny) lub BDSM. Tutaj mi się spodobało to, że autorka od razu stawiła czoła temu zarzutowi, wprowadzając na samym początku dialog między bohaterami, jak jedno drugiemu zarzuca wzorowanie się na Greyu, na co drugie odpowiada, że Grey przy nim to nic. Bohaterowie nie użyli dokładnie tych słów, ale chodzi i w tym miejscu o przewrotne zwrócenie uwagi na mogące wystąpić skojarzenia czytelnika i od razu wyprowadzenie go z błędu, że tak jest. Według mnie było to dość śmiałe i dobre posunięcie.

Ogólnie książka spełniła moje oczekiwania. Decydując się na jej lekturę, liczyłam na lekką, niezbyt wymagającą powieść erotyczną i „Dwanaście warunków Pani Prezes” właśnie takie jest. Nie zrozumcie mnie źle, nie wplatam tutaj krytyki w „ładne słówka”, tylko naprawdę uważam, że decydując się na książkę tego typu, nie powinno się liczyć na głęboką literaturę, poruszająca problemu świata, która utkwi w naszej głowie na długo. Potrzebne są nam również książki, które pozwolą nam oderwać się od rzeczywistości i sprawiają, że zapominamy o całym świecie i żyjemy losami bohaterów. Mnie to się udało, byłam bardzo ciekawa, jak potoczą się losy Marty i Michała i potrafiłam na kilka godzin wpaść w ich świat.

Co do postaci bohaterów strasznie mnie drażnił Michał – taka życiowa sierota. Wiem, że miał ciężko i się starał, ale chłopak nie miał zupełnie jaj, charakteru i takiej ogłady życiowej. Takie typowe dziecko we mgle, dziwiące się, że świat może być zły i niedobry. Miałam ochotę potrząsać go za ramiona i krzyknąć „Chłopie, na jakim świecie Ty żyjesz! Ogarnij się!” Za to Marta ciekawa babka, od początku wiedząca czego chce, dążyła do tego całe życie. Co prawda nie zawsze szła taką drogą, jak powinna, ale dokładnie zdająca sobie sprawę z tego, co osiągnęła, było okupione trudnymi decyzjami, które tak naprawdę sama podjęła. Kobieta nie ma do nikogo pretensji za to, że nie było jej łatwo w przeszłości i wybrała drogę, jaką wybrała i z tym żyje.

Podsumowując, z lektury jestem zadowolona i śmiało mogę ją Wam polecić.

Informacje o książce:
Tytuł: Dwanaście warunków Pani Prezes
Tytuł oryginału: Dwanaście warunków Pani Prezes
Autor: Marta Milda
ISBN: 9788381473019
Wydawca: Novae Res
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać