Rekolekcje najczęściej kojarzą nam się z naukami w kościele. Przychodzimy, aby wysłuchać tzw. nauk ogólnych albo „stanowych” – skierowanych do konkretnej grupy ludzi. Z reguły nauki rekolekcyjne głoszone są w szczególnym czasie, takim jak np. Adwent czy Wielki Post. Służą wtedy przygotowaniu wiernych do jak najlepszego przeżywania najważniejszych świąt w Kościele – Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
Rekolekcje mogą jednak być także przygotowaniem do innych ważnych wydarzeń – np. konsekracji kościoła. Kandydaci, przygotowujący się do święceń zobowiązani są do odbycia rekolekcji przed ich przyjęciem (dotyczy to wszystkich stopni święceń: diakonatu, kapłaństwa i sakry biskupiej).
Warto jednak uświadomić sobie, że rekolekcje możemy też przeżyć samemu, indywidualnie. Oczywiście, aby było to możliwe, musimy mieć odpowiednią pomoc, przewodnik, który pozwoli nam odbyć te „ćwiczenia duchowe”. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy zapytają: po co mi w ogóle rekolekcje? To nie dla mnie, nie mam czasu, jestem zabiegany, zapracowany. Zaskakującym jest fakt, że w dzisiejszym świecie siłownie i różnego rodzaju kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. Coraz więcej z nich otwarte jest 24 godziny na dobę. Różnej maści eksperci przekonują nas o konieczności dbania o swoje ciało. Wielu poddaje się tym sugestiom, zapominając wszakże o swojej duszy. Człowiek bowiem to nie tylko ciało. Można mieć perfekcyjną sylwetkę, ale odczuwać jakąś wewnętrzną pustkę. Może należy więc na nowo odkryć wartość rekolekcji. Rozwój duchowy jest bowiem tak samo ważny, jak ten fizyczny. Co warte podkreślenia, jest on obowiązkiem człowieka wierzącego.
W naszych „ćwiczeniach duchowych” może nam pomóc, wydana przez Wydawnictwo Benedyktynów w Tyńcu książka Tomasza M. Dąbka OSB, pod tytułem „Rekolekcje ze Świętym Benedyktem”. To niewielkich rozmiarów pozycja, którą możemy zabrać wszędzie. Dzięki niej możemy przeżywać nasze rekolekcje w drodze do pracy, w tramwaju, na przystanku. Możemy do niej sięgnąć w dowolnej porze dnia. Autor zachęca, abyśmy odbyli piętnastodniowe ćwiczenia ze świętym Benedyktem. Jak wiemy, był on założycielem Zakonu Benedyktynów. Tworząc klasztor na Monte Casino, został ojcem życia zakonnego na Zachodzie. Reguła, którą napisał dla mnichów, pozostaje punktem odniesienia duchowości każdego zakonu. Swoją działalnością święty Benedykt wywarł wielki wpływ nie tylko na Kościół, ale także na całą Europę. Chociaż od napisania samej Reguły minęło już kilkanaście stuleci, to pozostaje ona zaskakująco aktualna. To właśnie na niej Tomasz Dąbek oparł piętnastodniowe rekolekcje.
Na każdy dzień wybrany został jeden konkretny temat. Schemat pozostaje ten sam. Najpierw zostaje przywołany krótki cytat z Reguły. Następnie zostaje on omówiony i zinterpretowany. Następuje więc – można by powiedzieć – swoista egzegeza przywołanego fragmentu. Właśnie ona jest główną nauką rekolekcyjną. Na koniec została zaproponowana krótka modlitwa, powiązana z omawianym zagadnieniem.
Teksty na poszczególne dnie nie są długie. Pisane prostym, jasnym językiem będą z pewnością zrozumiałe dla każdego. Mogą być dla nas pomocą, aby „wejść w głąb siebie”. Jak bowiem możemy przeczytać,
„życie chrześcijańskie i formacja człowieka jest sprawą bardzo poważną, decydującą o całym jego postępowaniu i poprzez niego wpływającą także na innych. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie podejście do niej zarówno od strony tego, kto czuwa nad formacją innych, jak też tego, kto kształtuje własną postawę”.
Niejako mottem całych rekolekcji są słowa „słuchaj synu miłującego Ojca”, którym poświęcone zostały pierwsze trzy dni rozważań. Autor pokazuje, jak Reguła porządkowała życie mnichów w klasztorze. Przybliża nam sposób patrzenia św. Benedykta na wiele spraw. Od tych najważniejszych, po te pozornie błahe – jak choćby to, w jakim stroju mają spać zakonnicy. Odnosi także wskazania Świętego do czasów współczesnych. Podpowiada co my, ludzie XXI wieku, możemy wynieść z nich dla siebie. Uczy nas, jak czerpać z tekstu mającego 1500 lat.
„Rekolekcje ze Świętym Benedyktem” umożliwiają nam podjęcie rozważań na wiele tematów, mających fundamentalne znaczenie dla naszego życia duchowego. Będziemy więc zastanawiać się m.in. nad: posłuszeństwem, pokorą. Autor podpowiada, jak łączyć „szacunek dla tradycji” z „otwarciem się na nowe możliwości”. Tłumaczy, kiedy lepiej milczeć, a kiedy należy być radosnym. Pokazuje, na czym polega skromność.
Małym minusem w lekturze są występujące w całym tekście literówki. Wydaje się, że pod tym względem książka mogłaby być staranniej zredagowana.
Tak się składa, że wkraczamy w okres Wielkiego Postu. Z pewnością jest to właściwy czas, aby sięgnąć po „Rekolekcje ze Świętym Benedyktem”.
Informacje o książce:
Tytuł: Rekolekcje ze Świętym Benedyktem
Tytuł oryginału: Rekolekcje ze Świętym Benedyktem
Autor: Tomasz M. Dąbek OSB
ISBN: 9788373547568
Wydawca: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2018