Literatura młodzieżowa

Kłamczucha – E. Lockhart

Recenzja książki Kłamczucha - E. Lockhart

Kłamczucha
E. Lockhart

Skuszona chwytliwymi cytatami z książki: „Wierzyła, że im więcej wypocisz na treningu, tym mniej wycierpisz w walce”. „Wierzyła, że najlepszym sposobem, by uniknąć złamanego serca, jest udawać, że się go nie ma”. „Wierzyła, że to, jak mówisz jest często ważniejsze niż to, co masz do powiedzenia”. „Wierzyła też w filmy akcji, trening siłowy, potęgę makijażu, ćwiczenie pamięci, równe prawa oraz to, że z filmików na YouTube można się nauczyć miliona rzeczy, których na próżno szukać w college’u” sięgnęłam po lekturę. Czy się z nimi zgadzam? W sumie z większością tak. Są one dość życiowe, jednak nie powiedziałabym, że wszystkie do mnie przemawiają. Na przykład ten o złamanym sercu, wiadomo jak się nie kocha to nie ma ryzyka cierpienia, ale czy naprawdę nie warto czasem spróbować, nawet jeśli się potem sparzymy? Każdy jednak jest inny Jule uważa, że lepiej nie ryzykować, inni wolą spróbować.

Co do samej książki mam mocno mieszane uczucia, z jednej strony sam pomysł był świetny, jednak wykonanie pozostawia miejsce na krytykę. Bardzo ciekawym zabiegiem było to, że książkę czytamy od końca. Autorka przedstawia nam najpierw zakończenia, a następnie w kolejnych rozdziałach cofamy się do początku akcji. Dowiadujemy się, co kierowało bohaterami, że postąpili tak, a nie inaczej. Jest to pierwszy raz, kiedy spotkałam się z takim przedstawieniem akcji i szczerze mówiąc byłam tym bardzo podekscytowana, jednak zawiodłam się. Spodziewałam się dużych zwrotów akcji, jednak pani Lockhart przedstawiła nam zwykłą historię, tyle że od końca. Z drugiej strony sprawiło to, że dodarłam do końca, w sumie to do początku, jeśli wydarzenia opisany byłyby w chronologicznej kolejności myślę, że mogłabym mieć z tym problem. Jednak faktem jest, że zachęcona zostałam do poszukania innych książek z odwróconą chronologią, mam przeczucie, że mogą to być naprawdę dobre powieści, jeżeli autor się postara. Może znacie jakąś, którą moglibyście polecić?

Kilka słów o fabule, dosłownie kilka, bo więcej nie będę w stanie stworzyć, gdyż w książce niewiele się dzieje. Mamy główną bohaterkę Jule, jest to wojownicza dziewczyna, która potrafi zamienić się dosłownie w każdego, kogo chce. Potrafi naśladować kilkanaście dialektów angielskiego, sztukę makijażu ma opanowaną do perfekcji oraz walizkę pełną ubrać i peruk, które pozwalają się stać zupełnie inną osobą. Drugą bohaterką jest Imogen, bogata dziewczyna, która w dzieciństwie straciła rodziców i została wychowana w rodzinie zastępczej. Odniosłam trochę takie wrażenie, że przez to, że ma dużo pieniędzy nie potrafi docenić tego, co ma. Rzuca szkołę, potrzebuje czasu, żeby przemyśleć swoje życie, a żeby to zrobić, wyjeżdża na drogie wakacje z koleżanką, bo przecież lepiej się myśli w kurorcie popijając drinki, niż w domu. Może jestem tutaj trochę złośliwa, ale coraz częściej widać młodzież, która zamiast cieszyć się z tego, co ma, ewentualnie wziąć się do roboty, nie wie czego chce i nie potrafi docenić starań i ciężkiej pracy osób wokoło nich. Generalnie książka opisuje przyjaźń Jule i Imogen.

Dodam jeszcze, że powieść zalicza się do coraz bardziej popularnego gatunku Young Adult, czyli raczej już nie dla mnie, może to jest powodom, dlaczego nie do końca urzekła mnie „Kłamczucha”. Jednak z tego, co pamiętam, jakiś czas temu czytałam „Mroczne zakamarkiKary Thomas zaliczane również do YA, książka ogólnie mi się spodobała, był to udany debiut autorki. Nie przeszkadzało mi to, że jest to książka skierowana do młodzieży. Dlatego, też nie powiedziałabym, że to iż nie jestem docelowym odbiorcą powieści, sprawiło, że nie do końca mnie urzekła.

Jednak w tym miejscu zachęcam młodzież do zapoznania się z lekturą i podzielenia się swoją opinią na jej temat. Dodam, że jestem gotowa na krytykę i spojrzenie na „Kłamczuchę” Waszymi oczami. Tak jak już kilkakrotnie pisałam w swoich recenzjach, to, że książka nie do końca mi się spodobała, nie oznacza, że i Wam nie przypadnie do gustu. Warto przekonać się samemu.

Informacje o książce:
Tytuł: Kłamczucha
Tytuł oryginału: Genuine Fraud
Autor: E. Lockhart
ISBN: 9788379768394
Wydawca: Czwarta Strona
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać