Literatura dziecięca

Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek – Monika Sylwia Ziemann

Recenzja książki Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek - Monika Sylwia Ziemann

Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek
Monika Sylwia Ziemann

Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek”, to bardzo zabawne i łatwe do zapamiętania wierszyki dla naszych najmłodszych. Kto ma w rodzinie dzieci w wieku, gdy już łatwo chłoną słowa i rymowanki, to zestaw wierszyków dla nich. Pani Monika Sylwia Ziemann jest autorką tej książeczki z zestawem dziewiętnastu wierszyków. Urodzona w Gdyni mieszka i tworzy w Sopocie. Jest autorką i poetką dla najmłodszych. Jako mama wie, co lubią dzieci. A to, że i koty i psy są przez nią bardzo lubiane, to i w jej twórczości często o nich mowa. Wystarczy otworzyć książeczkę i mamy bardzo dużo kotów, w niezwykłej wersji autorstwa pani Rigall.

Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek - Monika Sylwia Ziemann

Tytułu poszczególnych utworów, idealnie oddają treść, jaka zawarta jest w każdym z nich, jest między innymi „Psotek” wierszyk zgrabnie napisany w formie zagadki. Jest też „Karuzela” i chyba nie ma nikogo, kto jako dziecko nie ciągnął do wesołego miasteczka albo na plac zabaw, by kręcić się i bawić, gdy ładna pogoda a mama lub tata obok. Dzięki wierszykowi pod tytułem: „Miasto” dziecko poznaje, jakie są różnice między miastem a wsią. Mamy jeszcze utwory takie jak „Wiatr”, który czasem dokucza i utrudnia zabawę. Są „Koguty”, zgrabnie przedstawiona przestroga co się może stać, gdy koguty się biją. „Brudas” mam nadzieję, że aż takich kłopotów nikt nie ma, ale treść jest bardzo zabawna, i idealnie zilustrowana. „Pod drzewem” można odpocząć, a „Złote lato” to wakacje i słoneczko, za którym zimą tęsknimy. „Wiewiórka” zachęci na wyprawę do parku z orzeszkami. Wiersze „Głodny wróbel” i „Spójrzcie na tamtego psa” zachęcają do opieki nad zwierzętami. Każdy z wierszyków uczy i bawi. Najmłodsi poznają nasz świat i otoczenie. Zwierzęta te domowe i nie tylko, „Modna zebra”, „Sowy”, „Ptak”, od razu skojarzy się nam z wyprawą do ZOO, gdzie warto pójść i zobaczyć te zwierzaki, o których mowa.

Większość z nas w dzieciństwie puszczała latawce, o których mowa w wierszyku „Latawiec”. Po jego przeczytaniu, łatwo zachęcić dziecko do budowy latawca i zabawy nim, z dala od telewizora na powietrzu z tatą lub starszym bratem. Jest też „Gdzie zasypia wiatr ?” jedno z wielu pytań, na które nie znamy odpowiedzi, a dzieci w pewnym wieku mają ich bardzo dużo. I dzięki książce dla najmłodszych mamy pomoc w odnalezieniu odpowiedzi dla malucha, która go usatysfakcjonuje.

Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek - Monika Sylwia Ziemann

„Czekolada” – kto jej nie uwielbia, tyle odmian i smaków. Poprawia humor i dodaje energii, ale i jest powodem dość często bólu zębów, a co gdy obrazek z książeczki może pokazać, że warto myć ząbki i nie przesadzać ze słodyczami. Bo do dentysty mało kto lubi chodzić, nawet jako dorosły. Piszę to i się śmieję, brakowało w moich czasach takich wierszyków i obrazków dających tyle prostych informacji, jakich powinno się jako dziecko nauczyć. Na dobranoc może być wierszyk „Księżyc wieczorem”, który pozwolę sobie tu zacytować:

„Księżyc wieczorem wstał znad jeziora,
bo taka późna była już pora.

Przygładził brodę, nos zadarł w górę
i na dobranoc wtulił się w chmurę.

A gwiazdy, co się srebrzą i złocą,
musiały nieba pilnować nocą”.

I choć ilustracja nie pokazuje spokojnej nocy to i tak uspokaja i jest dobrym, pretekstem by, maluch wtulił się w poduszkę i zasnął. Ostatni z wierszyków daje dynamiczne i trochę szalone zakończenie, ale polecam, bo treść jest i zabawna i troszkę straszna, a to też jest konieczne, by każda z emocji była ukazana.

Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek - Monika Sylwia Ziemann

Skoro od najmłodszych lat chcemy by dzieci polubiły czytanie, to warto sięgnąć akurat po tę książeczkę. Pięknie ilustrowana, przez znaną już Grażynę Rigall, gdyż to nie jedyna pozycja dla dzieci przez nią zilustrowana. I dzięki barwnym i pięknym obrazkom książeczka w kształcie kwadratu 24 na 24 cm i twardą okładką będzie super prezentem dla każdego malucha. Dodatek, jaki znalazłam w tej pozycji to płyta CD z głosem, wszystkim dorosłym znanym, bo Piotra Fronczewskiego prawie każdemu skojarzy się z filmem „Akademia Pana Kleksa”. Wierszyki czytane przez niego spodobają się każdemu, nawet dorosły, choć na chwile przypomni sobie jak to było, gdy miał tyle lat ile jego pociecha.

Informacje o książce:
Tytuł: Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek
Tytuł oryginału: Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek
Autor: Monika Sylwia Ziemann
ISBN: 9788380836822
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać