Patronaty

Opowiadaj mnie zawsze od nowa – Patronat MoznaPrzeczytac.pl

opowiadaj-mnie-zawsze-od-nowa-okladka

Miło nam poinformować, że objęliśmy patronatem książkę Aleksandry Rychlickiej „Opowiadaj mnie zawsze od nowa”.  Debiutancka powieść młodej pisarki-emigrantki, właśnie trafiła do księgarni. Autorka współczesnym językiem opowiada historię młodej kobiety i młodego mężczyzny, których drogi przecinają się pomiędzy jawą a snem. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res.

Opowiadaj mnie zawsze od nowa” to debiut literacki Aleksandry Rychlickiej, młodej pisarki i scenarzystki, obecnie doktorantki Wydziału Slawistyki University College London, która od ponad dekady mieszka poza granicami kraju.

Powieść Rychlickiej wykracza poza utarte ramy gatunków literackich. Opowiada historię Jana i Idy – dwojga młodych, samotnych ludzi, która mogłaby wydarzyć się wszędzie. Jan, bezczelny i niepokorny, wyrusza w nieznane, aby dokończyć książkę zaginionego przed laty ojca. Ida, skryta i pełna tajemnic, żyje spokojnie u boku babci. Marzy, by na przekór swojej naturze, całą sobą chłonąć otaczającą ją rzeczywistość. Spotykają się na pograniczu, „pomiędzy nocą a dniem, pomiędzy snami a rzeczywistością, tym, co już miało miejsce, i tym, co dopiero się wydarzy”. Na ich drodze pojawia się tajemniczy kot.

Czerpiącą z poetyki dzieła urugwajskiego pisarza Eduardo Galeano „The Book of Embracess” powieść przesiąka realizm magiczny. Obrazy teraźniejsze mieszają się z przeszłością, a jaźń z fantazjami. Język powieści – surowy, prosty, momentami potoczny – chowa się za galopującymi wydarzeniami i sprawia, że książkę czyta się jak poetycki scenariusz, w którym siła obrazu niepostrzeżenie wkrada się do wyobraźni czytelnika, jednocześnie pozwalając każdemu nakręcić swój własny film.

Aleksandra Rychlicka – scenarzystka, pisarka, copywriterka. Maturę zdała we Włoszech, dyplom magistra obroniła w Ośrodku Badań nad Historią i Kulturą na Uniwersytecie w Utrechcie, a obecnie kończy pracę doktorską na University College London. W Polsce pracowała w reklamie, jednocześnie szlifując warsztat pisarski w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Stypendystka Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i holenderskiego programu stypendialnego Huygens Excellence. Pasjami opowiada historie, niektóre uda jej się zapisać. „Opowiadaj mnie zawsze od nowa”, debiut literacki, jest właśnie jedną z nich. Od 5 lat mieszka w Londynie.

Nasza recenzja książki jest dostępna tutaj: http://moznaprzeczytac.pl/opowiadaj-mnie-zawsze-od-nowa-aleksandra-rychlicka/

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać