Zanim dostałam propozycję przeczytania „Realnego świata” Sary Pennypacker, okładka tej książki przewinęła mi się przed oczami tu i ówdzie. Ludzie byli podekscytowani, gdyż autorka wcześniej wydała „Paxa„, książkę, która była bardzo popularna. Ja „Paxa” nie czytałam, więc mój entuzjazm był w najwyżej średni. Książkę jednak wydało IUVI, więc uznałam, że dam autorce szansę.
Głównym bohaterem książki jest jedenastoletni Ware. Chłopiec spędza wakacje u babci, kiedy jego rodzice pracują na dwie zmiany, żeby wykupić na własność dom, który wynajmują. Kiedy Ware poszedł na basen, słyszy karetkę. Okazało się, że ambulans podjechał pod dom jego babci, która upadła i złamała sobie oba biodra.
„Przyglądając się daktylowcom, zaczął dla odmiany myśleć o tym, co znaczy być szczęśliwym. Jak to jest, gdy rozpiera cię szczęście, kiedy twoi rodzice wysyłają cię na wakacje do babci i jesteś pewien, że nie będzie ci się tam podobało, tymczasem jest na odwrót, bo pierwszy raz w życiu całymi godzinami możesz być sam i robić, co tylko zechcesz. No, może czasem napatoczy się dwóch starszych panów, ale tak nieszkodliwych, że można ich przegonić bakteriami.”
Wakacyjne plany nieco się komplikują. Ware musi wrócić do rodziców, a babcia do szpitala. Rodzice postanawiają wysłać syna na półkolonie, żeby nie musieć się o niego martwić, jak sami wielokrotnie powtarzają.
Mały problem polega na tym, że Ware nienawidzi spędzać czasu na półkoloniach. Chłopiec ma zaledwie garstkę przyjaciół i nie przeszkadza mu czas spędzony w samotności. Często zdarza mu się odpływać myślami i generalnie nie uznaje samego siebie „typowym” dzieckiem. W pierwszym dniu półkolonii odchodzi od grupy dzieci na zajęciach rozruchowych i spotyka dziewczynkę zajmującą się roślinami oraz natyka się na ruiny kościoła. Dlaczego Jolene spędza sama całe dnie w otoczeniu roślin? Dokąd zaprowadzi Ware’a nowa znajomość?
Mimo tego, że „Realny świat” nie była książką, na myśl o której czułabym wielkie podekscytowanie, to w historię wciągnęłam się od razu. Ta książka (by nie powiedzieć książeczka) liczy sobie niewiele ponad trzysta stron, więc autorka nie miała czasu na długie wprowadzenie i od razu „przechodzi do rzeczy”, że się tak wyrażę. Gdyby nie to, że zaczęłam ją czytać późnym wieczorem, to skończyłabym ją w kilka godzin.
Sara Pennypacker ma bardzo ładny i prosty styl. Autorka nie używa też bardzo skomplikowanych słów, co jest zrozumiałe, gdyż książka jest kierowana do młodszego odbiorcy. Nie przeszkadzało mi to jednak w docenieniu tej lektury, chociaż sama dzieckiem dawno już nie jestem. Gdyby tylko któreś z moich siostrzeńców było już w wieku, w którym samodzielnie czytaliby książki, podsunęłabym „Realny świat” któremuś z nich bez wahania.
Ware jest świetnym głównym bohaterem. Cieszę się, że reprezentuje te mniej wygadane i bardziej zamknięte w sobie dzieciaki, które nie czują wielkiej potrzeby, aby integrować się z otoczeniem. W tej książce jest bardzo fajny motyw „odrodzenia się”. Ware chciałby narodzić się na nowo, szczególnie po usłyszeniu pewnych przykrych słów. On bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, że inni ludzie widzą jego inność i chciałby się wpasować.
Kolejnym świetnym wątkiem jest przyjaźń Ware’a i Jolene. To ten wiek, kiedy dzieci dopiero zaczynają zauważać różnice pomiędzy chłopcami i dziewczynkami i postrzegają innych głównie przez pryzmat tego, jakimi są kompanami do zabawy. To, czym zajmują się Ware i Jolene co prawda wykracza poza pojęcie zwykłej zabawy, to nic więcej zdradzić nie mogę.
Uwielbiam opowieści, w których autor stara się nam coś przekazać. Morał jest szczególnie ważny, kiedy opowieść jest kierowana do młodszego odbiorcy. Sara Pennypacker zwraca uwagę na to, że odróżnianie się od innych ludzi nie jest niczym złym i pokazuje, że watro walczyć o to, co uznajemy za słuszne. Nawet jeśli nasze starania wydają się nam bez sensu. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie życie a jak powszechnie wiadomo, czasami lubi zaskakiwać.
Podsumowując, polecam. Szczególnie młodszym czytelnikom. Ja koniec końców bawiłam się całkiem dobrze przy lekturze i potrafię zrozumieć, dlaczego Sara Pennypacker porwała tylu czytelników swoimi historiami.
Informacje o książce:
Tytuł: Realny świat
Tytuł oryginału: Here in the Real World
Autor: Sara Pennypacker
ISBN: 9788379660674
Wydawca: IUVI
Rok: 2020