Fantastyka

Rama Singh. Tom I – Ryszard Marian Mrozek

Recenzja książki Rama Singh. Tom I

Rama Singh. Tom I
Ryszard Marian Mrozek

Niezwykle ciepła, pozytywna i niosąca uniwersalne przesłanie. Tak streściłabym książkę Ryszarda Mariana Mrozka pod tytułem Rama Singh, ta książka mnie urzekła i pokazała, że nie trzeba napakować opowieść hektolitrami krwi, aby dobrze się ją czytało.

Bohaterem książki jest młody mieszkaniec Indii – Rama. Chłopiec już od wczesnych lat dziecięcych ujawnia niezwykłe umiejętności. Jego dobrym przyjacielem jest groźny wąż, chłopiec potrafi również przewidzieć niektóre rzeczy zanim te się zdarzą. Jego rodzice widzą niezwykłość syna, jednak nie zastanawiają się skąd Rama odziedziczył te niezwykłe zdolności. Wszystko jednak zmienia się gdy w ich wiosce pojawia się tajemniczy mnich, który zachęca rodziców Ramy aby oddali go pod opiekę jego zakonu. Tam też młody chłopiec ma uczyć się przez blisko 10 lat nauk przyrodniczych, języków, matematyki, a także mnisi obiecują że pomogą chłopcu rozwinąć jego niezwykłe zdolności. Rodzice Ramy, na początku sceptyczni do pomysłu mnicha, odwiedzają jego nową szkołę i zgadzają się, aby Rama zaczął pobierać nauki u mnichów. Początek jest trudny. Rozstanie z matką, która przecież zawsze była blisko i z kochającym ojcem nie jest łatwe dla dziecka. Jednak Rama przyzwyczaja się do nowej sytuacji i szybko znajduje sobie przyjaciela, którym staje się Ali. Wielu uczniów podobnie jak Rama posiada niezwykłe zdolności, jednak chłopiec wyróżnia się również w nauce. Chłonie wiedzę jak gąbka. Niestety niespokojne czasy nastają w Indiach. Muzułmanie roszczą sobie coraz większe prawo do słuszności swoich racji i swojej religii, z kolei rząd angielski, który wtedy trzymał „pieczę” nad Indiami, nie tłumi rozruchów wiedząc iż wewnętrznie skłóconym narodem łatwiej jest rządzić.  W wyniku tych trudności w rodzinie Ramy zdarza się tragedia…

Ta niesamowita książka na długo zapadnie mi w pamięć. Bardzo lubię czytać powieści, w których wydarzenia będące fikcją literacką dzieją się na tle, bądź też mieszają się z prawdziwą historią. Tym razem są to Indie z całą swoją tajemniczością, mistycyzmem i nauką. Rama to mądry chłopiec, którego okoliczności zmuszają do ciężkich decyzji. Jest obserwatorem zachowań ludzkich, które nie zawsze rozumie. Życie jakie poznał w szkole stało się całkowicie odmienne od tego, co zaczynało się dziać na zewnątrz.

Dodatkowo byłam oczarowana nie za długimi, ale bardzo obrazowymi opisami przyrody. Bardzo chciałabym tam być po tym, co autor zaserwował mi w książce. Cudowna przyroda, piękne góry to wszystko wydawało mi się takie niesamowite i spokojne, dokładnie tak jak powinny kojarzyć się zwykłemu turyście Indie.

Przedstawione charaktery w książce to klasyczne podzielnie na „tych dobrych i tych złych”. Nie jestem zwolennikiem takiego stawiania sprawy, ale ten zabieg w powieści Rama Singh był wręcz konieczny, gdyż całość przypomina trochę baśń. Podróż bohatera, któremu przyświeca jakiś cel, w trakcie której poznaje życie i uczy się. Rama to taka pozytywna postać i naprawdę trudno jest go nie lubić.

Ciekawym wprowadzeniem w każdy rozdział były również krótkie wierszyki. Niektóre z nich wydały mi się jakby pisane na kolanie w szkole, bo ich porównania były troszeczkę banalne. Niektóre z nich wpisywałam w postaci fragmentów w wyszukiwarkę, jednak nie znalazłam odniesień, stąd też zakładam, że są dziełem autora? Przyjemnie się je czytało, wprowadzały w mistyczny klimat i oddawały pewne przesłanie jakie niesie za sobą czytany rozdział.

Podejrzewam iż znawca Indii znalazłby w książce Rama Singh wiele nieścisłości (autor również to wiedział i napisał o tym w krótkiej notce do Czytelnika), jednak dla mnie osoby znającej Indie z programów Discovery lub z filmów, ta książka jest po prostu wspaniała. Nie jest przepełniona szybką i wartką akcją, nawet gdy coś takiego się działo miałam wrażenie że całość opisana jest dość statycznie. W tym przypadku nie traktuję tego jak wadę. jestem pewna, że powrócę jeszcze do książki, jak również będę czekać na ciąg dalszy przygód Ramy…

Informacje o książce:
Tytuł: Rama Singh. Tom I
Tytuł oryginału: Rama Singh. Tom I
Autor: Ryszard Marian Mrozek
ISBN: 9788379420162
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać