Jesteś moją obsesją - Federico Moccia - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura kobieca

Jesteś moją obsesją – Federico Moccia

Recenzja książki Jesteś moją obsesją - Federico Moccia

Jesteś moją obsesją
Federico Moccia

Po najnowszą powieść Federico Moccii sięgnęłam z ciekawości, w czym zaczytują się rzesze Włoszek i nie tylko. „Trzy metry nad niebem” to tytuł znany chyba wszystkim fankom literatury kobiecej. Teraz Moccia, nie tylko pisarz, ale też reżyser i scenarzysta, powraca z „Jesteś moją obsesją”. Bardzo rzadko zdarza mi się sięgać po typowo kobiecą literaturę, więc muszę już na wstępie zaznaczyć, że miałam za wysokie oczekiwania względem tej książeczki, co jednak nie przeszkodziło mi przeczytać jej za jednym zamachem w ciągu dwóch godzin.

Historia jest następująca: Giovanni to uznany autor romantycznych powieści i szczęśliwy mąż, a od pewnego czasu również ojciec dwuletniej dziewczynki. Ma dobrych przyjaciół, grono fanek, stały porządek dnia, pomysły na nowe książki – słowem, jest spełnionym człowiekiem w kwiecie wieku. Pewnego dnia jednak w tę spokojną narrację wkrada się nowy, zaskakujący wątek: Luna. Tajemnicza kobieta odzywa się do niego przez Facebooka. Jej profil niewiele zdradza, a wysyłane wiadomości są enigmatyczne – wydaje się, że dziewczyna wie o Giovannim więcej niż przeciętna fanka, wyczuwa jego nastroje i w niedługim czasie opanowuje jego myśli. Bywa zadziorna, zabawna, śmiała, ale głęboko skrywa tęsknotę za miłością. W niedługim czasie osoba przedstawiająca się jako Luna staje się obsesją i tajemnicą Giovanniego.

Ta książka potwierdza znane stereotypy o tym, że Włosi to urodzeni podrywacze i flirciarze, którzy potrafią oczarować niemal każdą kobietę. Pomaga im w tym wrodzona inteligencja emocjonalna, a główny bohater – trudno oprzeć się wrażeniu, że to w pewnym sensie alter ego samego autora – jest świetnym na to dowodem. Cała ta sytuacja z Luną sprawia, że Giovanni robi sobie mały rachunek sumienia, zastanawiając się, czy czasem nie jest tak, że mógł kiedyś, oczywiście nieświadomie, zajść za skórę jakiejś kobiecie, która teraz się na nim mści. Zanim się ożenił i ustabilizował, miał bowiem kilka przygód, podczas których dokładnie wiedział, jak rozegrać karty, by zdobyć to, czego akurat pragnął. Był tajemniczy, pewny siebie, romantyczny – no, ideał!

„Rozważamy różne scenariusze, wygłupiamy się jak za czasów studenckich, opracowujemy ewentualną strategię na stworzenie stałego związku z Emily: udawana obojętność, beztroska, wypad na weekend niespodziankę przynajmniej po czwartym bzykanku, generalnie wysublimowana gra między udawaniem zainteresowania tylko seksem i od czasu do czasu również czymś więcej.” [s. 169-170]

Mimo wszystko, to znaczy mimo powierzchownie zarysowanych charakterów postaci, oklepanych wątków i przewidywalnego przebiegu zdarzeń, nie można odmówić autorowi lekkiego pióra i dużej wrażliwości, bez której nie sposób pisać o sprawach damsko-męskich tak, by zrobić z tego światowy bestseller. Moccia w sposób wiarygodny i wciągający przedstawia wewnętrzne rozterki mężczyzny, który zostaje poddany ciężkiej próbie wierności. Jego małżeństwo jest bardzo udane, z żoną łączy go wyjątkowa więź i porozumienie dusz, a jednak ten dobrobyt nie powstrzymuje go od rozważenia skoku w bok.

„Chciałbym powiedzieć jej, że wiele różnych rzeczy pisałem kobietom, by pozwolić im marzyć, by wywołać ich uśmiech, by poczuły się kochane, ale nigdy tak nie myślałem… Ale po chwili uświadamiam sobie, że tak nie myślę, że to nieprawda, te słowa często były gdzieś zasłyszane, pisałem je, bo wydawały mi się szczere, prawdziwe, moje, nie tylko po to, by zrobić wrażenie na kobietach. Kochałem te słowa i kobiety, do których były skierowane, może kochałem je jedynie na swój sposób, który im nie wystarczał, ale kochałem.” [s. 75]

Książka nie jest długa, zdziwiło mnie wręcz niecałe dwieście stron i duży font – właściwie to taka opowiastka na jeden wieczór, nie wyobrażam sobie czytać tego dłużej. Motyw relacji nawiązywanej przez Facebooka jest może pewną nowością w tej tematyce, jednak z drugiej strony przez to właśnie „Jesteś moją obsesją” prawdopodobnie bardzo szybko się zestarzeje. Uniwersalny pozostanie włoski klimat, którego namiastkę znajdziemy w tej opowieści, dużo romantyzmu, trochę wina, makaronu, sosu pomidorowego i innych pyszności… Relaksujące, niezbyt głębokie kobiece czytadło na wieczór.

Informacje o książce:
Tytuł: Jesteś moją obsesją
Tytuł oryginału: Tu sei ossessione
Autor: Federico Moccia
ISBN: 9788328706293
Wydawca: Muza
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content