Recenzje książek

Przeczucie – Tetsuya Honda

Recenzja książki Przeczucie - Tetsuya Honda

Przeczucie
Tetsuya Honda

Drugi już dzień zastanawiam się, jak zacząć recenzję i dochodzę do wniosku, że najlepiej prosto z mostu – tego jeszcze nie było! Przed nami coś zupełnie nowego – cesarz japońskiego kryminału Tetsuya Honda zawitał na polski rynek. Chodzą nawet słuchy, że może on przyćmić skandynawskie książki, czy ma szansę? Postaram się rzetelnie przedstawić swoją opinię, abyście mogli zdecydować, czy warto po nią sięgnąć. Jak się pewnie już domyślacie z entuzjastycznego początku WARTO. Przejdźmy teraz do szczegółów.

Przeczucie” jest pierwszą książką z cyklu o komisarz Reiko. W kraju autora cykl sprzedał się w nakładzie ponad 4 milionów egzemplarzy, co samo w sobie jest potwierdzeniem fenomenu pisarza. Co więcej, na podstawie serii nakręcono film telewizyjny, kinowy oraz dwa seriale.

Książka zaczyna się od pobudzającej wyobraźnie sceny morderstwa. Nie dość, że jest ona bardzo realistyczna, to do tego zmyliła mnie troszkę w ocenie sytuacji oraz wyciąganiu swoich teorii co do przebiegu akcji – świetnie zagranie autora.

Komisarz Reiko Himekawę poznajemy w chwili, gdy z powodu braku pracy, śledztwa, nie pozostaje jej nic innego, jak wyjazd do rodziców, którzy z ogromną pasją poszukują jej męża – jako 30 letnia kobieta powinna się wreszcie ustatkować i skończyć zabawę w policjantkę. Na szczęście (dla niej, nie dla ofiary) w ostatniej chwili okazuje się, że jednak musi zostać w pracy, gdyż otrzymano zgłoszenie o zwłokach porzuconych w żywopłocie. Ciało jest szczelnie zawinięte w niebieską folię, owinięte sznurkiem, a do tego całe okaleczone. Od razu nasuwa mi się pytanie: jak to możliwe, że w kraju, w którym nie wyrzuca się nawet papierka na trawę, znajdujemy zwłoki na czyimś, prawie że trawniku i to w samym sercu Japonii, Tokio? Do akcji wkracza Reiko, znana ze swoich przeczuć, młoda i piękna kobieta na wysokim stanowisku, co swoją drogą jest nie do przyjęcia przez niektórych kolegów po fachu. Jak kobieta może być szefem. Dla nas to nie jest dziwne, jednak w tradycyjnej i konserwatywnej Japonii już tak. Honda przedstawia czytelnikom kobietę w zupełnej innej roli – szefa. Do tego dziewczyna wychodzi przed szereg, ufa swojej intuicji, jest to szczególnie trudne do zaakceptowania przed komisarza innego okręgu, który na nieszczęście Himekawy dołącza do śledztwa. Czy Reiko i Katsumata będą potrafili zakopać topór wojenny, schować wzajemne urazy, aby ramię w ramię walczyć w imię prawa. Pewnie domyślacie się jak znaleźć odpowiedź? Czytając „Przeczucie”, a moje przeczucie mówi, że nie pożałujecie.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę i powiem szczerze, że nie mogę się doczekać na kolejne części serii o komisarz Reiko. Mam nadzieję, że wydawnictwo Znak Literanova nie każe nam długo czekać.

Reiko jest silną i niezależną kobietą sukcesu, po ciężki przeżyciach z okresu młodości wyszła, można powiedzieć, obronną ręką. Poradziła sobie z przeszłością i nie dała jej sobą zawładnąć. Podziwiam ją za to i cenię, gdyż nawet nie jestem sobie w stanie wyobrazić co przeżywała. Polubiłam również innych członków Tokijskiej Policji Metropolitańskiej, zespół Himekawy, szczególnie Otsukę i Yudę. A także Iokę, który wniósł dużą dawkę humoru do książki. Wymieniane przeze mnie imiona i nazwiska brzmią dość obco, jednak dodają powieści uroku. Sprawiają, że jest ona jeszcze bardziej odmienna, niż te czytane do tej pory.

Podsumowując – książka naprawdę warta przeczytania przez wszystkich fanów dobrych kryminałów. Dodam jeszcze tylko, że do samego końca nie odkryłam kto zbijał. Moje typy od początku były, jak strzały kulą w płot, a zakończenie zaskoczyło mnie ogromnie.

Tetsuya Honda jest nazwiskiem wartym zapamiętania, moim zdaniem zagościł na stałe w kanonie pierwszorzędnych kryminałów. Wracając do początkowego pytania, czy może przyćmi skandynawskie? – tego nie wiem, po lekturze jednej książki za wcześnie żeby odpowiadać na to pytanie jednoznacznie, ale z chęcią sięgnę po kolejne, żeby wyrobić sobie szerszą opinię. W każdym razie nutka niepewności wśród klasyków została zasiana.

Informacje o książce:
Tytuł: Przeczucie
Tytuł oryginału: The Silent Dead
Autor: Tetsuya Honda
ISBN: 9788324037926
Wydawca: Znak Literanova
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać