Literatura dziecięca

Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi – Laurence Yep, Joanne Ryder

Recenzja książki Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi - Laurence Yep, Joanne Ryder

Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi
Laurence Yep, Joanne Ryder

Historie dla dzieci lub młodzieży, w których jedną z głównych postaci jest smok, zawsze należały do moich ulubionych. Do dziś jestem wielką fanką Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów, smoka-bohatera z książki „Miasto Śniących Książek”. Z ogromnym zadowoleniem mogę stwierdzić, że panna Drake, również trafi do pocztu moich ulubionych smoczych postaci!

Panna Drake to poważny i stateczny smok, niestety ostatnio nie miewa się zbyt dobrze. Niedawno straciła swojego podopiecznego, Amelię którą nazywała „Kudłatą”. Wychowała ją, nauczyła wszystkiego, niestety ludzcy wychowankowie nie żyją tyle co smoki. Panna Drake straciła wielu „oswojonych” – jak samo o nich mówi – i postanawia, że nie przygarnie więcej żadnego innego, aż tu nagle z pełnym impetem w jej życie wchodzi Winnie. Amelia – która była cioteczną babką dziewczynki, zostawiła jej klucz do jaskini panny Drake (która znajduje się w piwnicach domu Winnie), nakazując dziewczynce odwiedzanie jej przyjaciółki-smoka. Mała dziewczynka zadaje wścibskie pytania, jest uparta, namolna i brak jej manier panny Drake. Chcąc nie chcąc, smoczyca musi wziąć znowu pod swoje skrzydła kolejnego podopiecznego. Niestety Winnie jak magnes przyciąga kłopoty i bardzo szybko za sprawą dziewczynki po San Francisco zaczynają hasać magiczne stworzenia. Obie panny muszą szybko je wyłapać zanim te narobią kłopotów.

Czy Winnie jest tylko namolna i wścibska? Może panna Drake odnajdzie w niej trochę ze swojej ukochanej Kudłatej? A Winnie? Czy panna Drake to dla niej tylko chłodna opiekunka?

Przedstawiam Wam naprawdę piękną, ciepłą opowieść o przyjaźni, potrzebie bycia potrzebnym i kochanym. Oczywiście na początku jest to ciekawa opowieść dla najmłodszych. Pełna przygód i zabawnych scen, którą można na dobranoc czytać swojemu dziecku (ale można nią też obdarować starszą pociechę). Magia jest w opowieści bardzo blisko bohaterów, a przy odrobinie wyobraźni, również i blisko Czytelników.

Jednak autorzy Laurence Yep i Joanne Ryder stworzyli coś o wiele więcej, bo gdy tylko odsłonimy kurtynę pierwszego planu, zaraz możemy odkryć drugie dno książki. Opowiada ona o tym jak radzimy sobie ze stratą, o tym że mimo upływu czasu nadal tęsknimy za tymi których bardzo kochamy, a którzy odeszli. Zarówno Winnie jak i panna Drake straciły bliskich, ich przeżycia bardzo je do siebie zbliżają. Amelia, której tylko wspomnienie jest żywe w książce, doskonale wiedziała co robi obdarowując dziewczynkę kluczem do jaskini smoka. Książeczka uczy jak ważne jest zaufanie, a pozory mogą mylić. Tematy te możemy poruszyć z naszym dzieckiem po przeczytaniu opowieści,

Dodatkowym ułatwieniem jest spora czcionka i ładne rysunki. Książka wydana jest estetycznie, a okładka przyciąga wzrok. Każdy rozdział rozpoczyna się sentencją, która odnosi się do tytułu, np.:

„Są sprytne zwierzątka i są bezinteresowne, ale o wiele bardziej ceń pupila, który jest zarówno sprytny, jak i bezinteresowny” (s. 120)

Swoją drogą, tytuł książki określa klimat w jakim opowieść jest utrzymana. Narratorem pierwszoosobowym jest panna Drake, dlatego też wszystko widziane z jej perspektywy. Smoczyca, jak i inne magiczne istoty postrzegają ludzi jako dobrych i mądrych pupili, których się oswaja i uczy. Oczywiście wszystko jest utrzymane w delikatnym tonie, sam tytuł bardziej ma za zadanie przyciągnąć ewentualnego czytelnika, niż przekazywać jakieś szokujące fakty. Winnie i panna Drake powoli odkrywają, że może je łączyć przyjaźń, a Smoczyca bardziej zachowuje się jak opiekunka dziewczynki niż jej „właścicielka”. Rady dawane przed każdym rozdziałem, oczywiście odnoszą się do „oswajanych” w jednoznaczny sposób:

„By wyszkolić swojego pupila potrzebujesz trzech rzeczy: cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości” (s. 25).

Ale traktuje się je z przymrużeniem oka, i pewnie większość rodziców pomyśli teraz po prostu o swoich pociechach.

Podsumowując, serdecznie polecam książkę, jako wspaniały prezent dla naszych dzieci. Opowiadania w których znajdziemy trochę magii zawsze pobudzają wyobraźnię i czynią świat bardziej kolorowym. U mnie „Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi”, będzie zajmował dumne miejsce na półce, a aby pannie Drake się nie nudziło, postawię ją obok Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów.

Informacje o książce:
Tytuł: Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi
Tytuł oryginału: A Dragon’s Guide to the Care and Feeding of Humans
Autor: Laurence Yep, Joanne Ryder
ISBN: 9788379660261
Wydawca: IUVI
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać