Pod schodami - Alison Maloney - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Pod schodami – Alison Maloney

Recenzja książki Pod schodami - Alison Maloney

Pod schodami
Alison Maloney

Każda epoka, każde państwo, każdy dom posiada charakterystyczne dla siebie właściwości i zasady. W każdym z nich istnieją też grupy osób, które spełniają niesamowicie istotną funkcję, kształtują je, nadają im życia i są niejako.. stylem życia. Na kartach wielu książek mogliśmy poznawać historię i życie arystokracji w XIX-wiecznej Anglii. Niestety poznając tło społeczno-obyczajowe tamtej epoki nieczęsto bywało nam dane poznanie ludzi, którzy niejako tworzyli domy tej klasy społecznej, a wykonywany przez nich zawód był szansą na dobre życie i ucieczkę od biedy i marazmu.

Autorka książki „Pod schodami”, Alison Maloney, jest dziennikarką i pisarką. Pracowała także jako redaktor książek dla dzieci. Prywatnie mieszka w Kent wraz ze swoim mężem i dwójką dzieci.

Alison Maloney prezentuje nam na katach swej książki życie codzienne służby domowej w XIX wiecznej Anglii. Okazuje się, że i znalezienie pracy w charakterze pokojówki, służącej, kucharki czy innych funkcji nie było rzeczą łatwą. Oto autorka prezentuje czytelnikowi przykładowe ogłoszenia, zarówno dotyczące poszukiwania pracy, jak i chęci zatrudnienia – przedbiegi, by w „trzech linijkach” zaprezentować wszelkie swoje zdolności i zakres świadczonych usług, a także niewybredne wymagania dotyczące umiejętności i kompetencji poszukiwanych osób do pracy, robią duże wrażenie. Podaje nam także, niejako na tacy, kilka ciekawych patentów, które dzisiaj określano by jako: „babci czy starej gospodyni sposoby na zaradzenie w trudnej sytuacji”. Czymże byłoby też wytworne życie bez przyjęć i zabawy! Przygotowanie wytwornej uczty poznamy tu krok po kroku – od napisania zaproszeń, nakrycia do stołu, przez przybycie gości i posiłek. Nie wiesz jak zrobić poncz rzymski, pudding z przepiórek i wołowiny czy idealnie cienkie talarki z ziemniaków? Nie martw się. Autorka zaserwuje przepis wprost z dziewiętnastowiecznego, angielskiego stołu. Tajnymi drzwiami wprowadzi Cię także w świat sekretów, miłości i romansów, zakazanych mezaliansów, ale też tańców i tętniącego energią – życia towarzyskiego. Poznajemy więc świat, w którym praca w domach najbogatszych, staje się życiową szansą na godny byt dla klasy najuboższej. Niestety zderzamy się z okrutną prawdą, że to bogaci smakowali przepysznych potraw, bawili się na salonach popijając poncz. Służba, pod chodami, dojadała zimne resztki.

Książka napisana jest niesamowicie lekkim językiem. Interesująco dobrana forma prezentacji poszczególnych aspektów życia i obowiązków służby sprawia, że wyraźnie poznajemy charakter ich pracy. Co więcej, nie jest to sucha relacja czy wykaz powinności. Ciekawym i bardzo ważnym atutem książki jest także umieszczenie w niej anonsów, zdjęć, przepisów, instrukcji prawidłowego układania sztućców, wskazówek jak dobrze umyć włosy. To wszystko w niemal idealny sposób sprawia, że nie tylko przenosimy się w świat XIX-wiecznej, angielskiej służby domowej i oczyma wyobraźni możemy zobaczyć ich rolę, ale też sami możemy przetestować i posmakować tego, po co sięgali arystokraci. Książka nasuwa również refleksję o nierówności społecznej, która dotkliwie ingerowała w jakość życia najuboższych.

Jak pisze autorka „czasy, gdy życie pod schodami było dla wielu jedyną szansą, by wyrwać się z przygniatającej nędzy, bezpowrotnie minęły”. Jednak także ona sama, w szalenie ciekawy sposób, prowadzi czytelnika po pokojach i zakamarkach domów XIX-wiecznej Anglii . Zapraszam do udania się w tą podróż. Dajcie się poprowadzić, poznajcie, posmakujcie, pokuście się o refleksję.

Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Ciekawa forma, interesujące aspekty przedstawiające życie i funkcjonowanie służby, a tym samym i ich pracodawców. Niewątpliwie ważnym aspektem była dla mnie wyraźna i pozwalająca na poprowadzenie czytelnika – lekkość pióra. Polecam każdemu, kto chce wyjść bogatszy nie tylko o wiedzę o pewnym elemencie typowym dla XIX wiecznej Anglii, ale także o refleksję. Jaką? Sami sprawdźcie

Informacje o książce:
Tytuł: Pod schodami
Tytuł oryginału: Life below stairs
Autor: Alison Maloney
ISBN: 9788311135802
Wydawca: Bellona
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content